Slovinsku dělá starosti nová nelegálně vyzbrojená domobrana. Vede ji neúspěšný prezidentský kandidát | info.cz

Články odjinud

Slovinsku dělá starosti nová nelegálně vyzbrojená domobrana. Vede ji neúspěšný prezidentský kandidát

Bránit hranice vlastními silami je podle některých, obyčejně radikálnějších názorů jediný způsob, jak hájit svobodu své země před nástrahami migrace. Nová domobrana vznikla už i ve Slovinsku, kde ji ovšem vede rovnou neúspěšný prezidentský kandidát. Samozvaní vojáci se ale nedovoleně ozbrojují a slovinský prezident má obavy.

Slovinsko před lety zasáhla stejně jako další země regionu intenzivnější migrace, která v důsledku výrazně zvýšila počet žádostí o azyl. Zatímco v roce 2015 žádalo o ochranu v zemi 277 uprchlíků, jen letos úřady podle agentury Reuters evidují už 1 717 žádostí. V souvislosti s tím narůstají v zemi protiimigrační nálady a vzniká vhodné podhoubí pro skupiny lidí, kteří se rozhodli vzít zbraně do rukou.

Jednou z nich je i „Stráž Štajerska“, kterou vede neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Sisko. Ten se objevil ve videu s dalšími asi padesáti lidmi, měli zamaskované obličeje a zbraně v rukou. Sisko, který loni při volbách získal od občanů jen 2,2 % hlasů, ujišťuje, že skupina se v nutných případech „postará o bezpečí“ a její činnost není jakkoli ilegální.

Lidé ve videu nicméně drží zbraně, které nejsou ve Slovinsku povolené. Obavy nad aktivitou samozvaných ochránců vyjádřil i současný slovinský prezident Borut Pahor. „Slovinsko je bezpečná země, v níž se obyvatelé, kteří k tomu nejsou oprávněni, nemusí a nemají dovoleno svévolně starat o bezpečnost státu a hranic,“ stojí v tiskovém prohlášení prezidentské kanceláře.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018

Stráž Štajerska, která své jméno odvozuje od území na severovýchodě země u hranic s Rakouskem, má údajně několik stovek členů, kteří jsou připraveni „zajistit veřejný pořádek a klid“. Sisko, který opakovaně napadá multikulturalismus a podmiňuje přijímání uprchlíků jejich přizpůsobením se slovinské kultuře, trvá na tom, že jeho skupina nedělá nic nepovoleného a naopak nabízí spolupráci s policií. Ta ale aktivity skupiny právě začíná vyšetřovat.

Skupiny domobranců působí také v České republice. Podle informací BIS se v podobných uskupeních angažují asi dva tisíce Čechů. Jejich zaměření je většinou extrémně pravicové a protiimigrační. Věří tomu, že NATO připravuje válku, na kterou se výcvikem chtějí připravit. Kompletní informace o vývoji extremistické scény shrnuje Výroční zpráva o extremismu na území Česka, která ale za rok 2017 zatím nebyla zveřejněna, protože ji stále neschválila vláda.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud