Slučování rodin běženců v Německu: Z okolí Sýrie se hlásí na 30 tisíc lidí, limit je tisícovka měsíčně | info.cz

Články odjinud

Slučování rodin běženců v Německu: Z okolí Sýrie se hlásí na 30 tisíc lidí, limit je tisícovka měsíčně

Rodinní příslušníci těch běženců, kteří mají v Německu přiznanou takzvanou doplňkovou ochranu, budou mít od začátku srpna znovu možnost přicházet za svými blízkými do spolkové republiky. Už nyní se jich jen v zemích sousedících se Sýrií přihlásilo přes 30.000. Měsíční limit je ovšem nastaven na tisícovku.

Slučování rodin běženců, kteří nemají status uprchlíka, ale pouze "doplňkovou ochranu", bylo od března 2016 na více než dva roky přerušené. Letos vláda velké koalice CDU/CSU a SPD došla ke kompromisu, který slučování rodin opět umožnil. V případě dospělých běženců za nimi mohou jejich manželé, manželky a nezletilé děti, v případě mladistvých běženců jejich rodiče.

Německé ministerstvo zahraničí už nyní podle redakční skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland registruje 31.340 žádostí z Jordánska, Libanonu, Iráku a Turecka. Nejvíce - 22.100 - jich podali lidé na německé ambasádě v Bejrútu. Německá diplomacie kvůli tomu v Bejrútu i v Ammánu o jednoho zvýšila počet úředníků rozhodujících o vízech.

Při posuzování možnosti slučování rodin se má především brát v úvahu to, v jaké humanitární situaci se rodinní příslušníci nacházejí, kolik jim je let, jak dlouho žijí odděleni, jestli jsou vážně nemocní nebo jak dobře umějí německy.

Doplňkovou ochranu dostávají v Německu lidé, kteří nezískají azyl pro politicky stíhané, ani status uprchlíka, ale v zemích původu jim hrozí vážné nebezpečí, například kvůli válce. Lidé s doplňkovou ochranou dostávají v Německu povolení k pobytu na jeden rok, zatímco u osob se statusem uprchlíka je povolení k pobytu tříleté. V obou případech je možné ho prodloužit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud