Slučování rodin běženců v Německu: Z okolí Sýrie se hlásí na 30 tisíc lidí, limit je tisícovka měsíčně | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slučování rodin běženců v Německu: Z okolí Sýrie se hlásí na 30 tisíc lidí, limit je tisícovka měsíčně

Slučování rodin běženců v Německu: Z okolí Sýrie se hlásí na 30 tisíc lidí, limit je tisícovka měsíčně

Rodinní příslušníci těch běženců, kteří mají v Německu přiznanou takzvanou doplňkovou ochranu, budou mít od začátku srpna znovu možnost přicházet za svými blízkými do spolkové republiky. Už nyní se jich jen v zemích sousedících se Sýrií přihlásilo přes 30.000. Měsíční limit je ovšem nastaven na tisícovku.

Slučování rodin běženců, kteří nemají status uprchlíka, ale pouze "doplňkovou ochranu", bylo od března 2016 na více než dva roky přerušené. Letos vláda velké koalice CDU/CSU a SPD došla ke kompromisu, který slučování rodin opět umožnil. V případě dospělých běženců za nimi mohou jejich manželé, manželky a nezletilé děti, v případě mladistvých běženců jejich rodiče.

Německé ministerstvo zahraničí už nyní podle redakční skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland registruje 31.340 žádostí z Jordánska, Libanonu, Iráku a Turecka. Nejvíce - 22.100 - jich podali lidé na německé ambasádě v Bejrútu. Německá diplomacie kvůli tomu v Bejrútu i v Ammánu o jednoho zvýšila počet úředníků rozhodujících o vízech.

Při posuzování možnosti slučování rodin se má především brát v úvahu to, v jaké humanitární situaci se rodinní příslušníci nacházejí, kolik jim je let, jak dlouho žijí odděleni, jestli jsou vážně nemocní nebo jak dobře umějí německy.

Doplňkovou ochranu dostávají v Německu lidé, kteří nezískají azyl pro politicky stíhané, ani status uprchlíka, ale v zemích původu jim hrozí vážné nebezpečí, například kvůli válce. Lidé s doplňkovou ochranou dostávají v Německu povolení k pobytu na jeden rok, zatímco u osob se statusem uprchlíka je povolení k pobytu tříleté. V obou případech je možné ho prodloužit.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.