Socialisté ovládli španělské volby. Sestavování vlády bude oříšek, parlament je opět roztříštěný | info.cz

Články odjinud

Socialisté ovládli španělské volby. Sestavování vlády bude oříšek, parlament je opět roztříštěný

Další roztříštěnost parlamentu a vysoká volební účast – tak by se dal charakterizovat výsledek nedělních parlamentních voleb ve Španělsku, které podle prvních odhadů vyhrála socialistická strana PSOE premiéra Pedra Sáncheze. Podle počátečních výsledků, na které odkazuje britská BBC, socialisté získali asi třetinu z 350 křesel, k sestavení vlády tak bude pravděpodobně potřebovat víc než jednu další politickou stranu.

Pro jihoevropskou zemi, která se od roku 2015 potýká s extrémně roztříštěným parlamentem, to byly třetí parlamentní volby za pouhé čtyři roky. Výsledky přitom ukazují, že v podobném duchu se ponese španělská politika i po neděli. Podle prvních průzkumů žádná ze stran nezískala většinu a sestavování vlády bude pro vítěze voleb extrémně složitý úkol.

Podle očekávání vyhrála strana PSOE premiéra Pedra Sáncheze, která získala téměř 30 procent hlasů. V závěsu zůstali tradiční rivalové socialistů – konzervativní Lidová strana (PP), která zřejmě obdržela necelých 17 procent hlasů. Třetí skončila liberální strana Ciudadanos s téměř 16 procenty a čtvrtá protestní levice Unidas Podemos s více než 14 procenty.

Po celou dobu voleb se však největší pozornost soustředí na krajně pravicovou stranu Vox, která ostře vystupuje proti migraci a feminismu. Ještě v roce 2016 nezískala jediný mandát, v dnešních volbách však obdržela přes 10 procent hlasů. Do poslaneckých lavic tak zástupci krajní pravice usednou poprvé od pádu diktatury.

Do voleb výrazným způsobem promluvila katalánská krize, která vypukla před rokem a půl poté, co se regionální katalánská vláda v čele s Carlesem Puigdemontem pokusila vyhlásit nezávislost. Právě neshoda s katalánskými separatistickými stranami, které dosud socialistický kabinet Pedra Sáncheze podporovaly, jsou také hlavním důvodem, proč se předčasné volby konají.

Poté, co byl v únoru zahájen soudní proces s katalánskými lídry odpovědnými za pokus o odtržení regionu, totiž separatističtí zákonodárci odmítli podpořit rozpočet na rok 2019 a donutili tak premiéra Sáncheze k vypsání nových voleb. Ne náhodou tak zájem voličů o hlasování v porovnání s posledními volbami v roce 2016 vzrostl právě v Katalánsku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud