Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Šokující plýtvání.“ Přeživší požáru v Grenfell stále žijí po hotelech, úřady čelí ostré kritice

„Šokující plýtvání.“ Přeživší požáru v Grenfell stále žijí po hotelech, úřady čelí ostré kritice

Ani šestnáct měsíců od tragického požáru londýnského věžáku Grenfell Tower, který si loni v červnu vyžádal 72 lidských životů, stále nemá velká část přeživších nový domov. Na střechu nad hlavou čeká celkem 150 domácností, které musí žít po hotelech. Podle zjištění britského deníku Independent městský obvod Kensington a Chelsea, který není schopný odpovídající bydlení přeživším zajistit, na uhrazení hotelových pokojů vynaložil už téměř 30 milionů liber, tedy 876 milionů korun.  

Úředníci obvodu Kensington a Chelsea čelí kvůli neschopnosti zajistit rodinám nové trvalé bydlení kritice dlouhodobě. Velká část přeživších, kteří jsou tragédií dodnes traumatizováni, stále nemá vlastní domov a musí přespávat po hotelech. Nyní vychází najevo, že poskytování provizorního bydlení přeživším stojí pětinásobek nákladů na výstavbu nového věžového domu.

„Je to šokující plýtvání veřejných prostředků z důvodu neschopnosti rady koupit takové nemovitosti, které by byly pro domácnosti postižené požárem v Grenfell vhodné,“ kritizuje vysoké náklady na dočasné bydlení místní labouristická poslankyně Emma Dentová Coadová.

Život v hotelu přitom pro přeživší není nic příjemného. Jak si pod podmínkou anonymity postěžoval jeden z nich, nouzové bydlení jeho rodině znemožňuje, aby začali znovu normálně žít. „Naše děti nemohou v sousedství budovat nová přátelství, protože se neustále stěhujeme,“ říká pro Independent.

Další rodiny zase upozorňují na to, že nemohou svým dětem poskytovat zdravou stravu. V hotelech totiž často chybí kuchyňské vybavení, oni se tak musí stravovat po restauracích a stáncích rychlého občerstvení.

INFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITUINFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITUautor: INFO.CZ

Podle právních zástupců přeživších jsou rodiny navíc často nuceny k tomu, aby žily v nevyhovujících podmínkách. Ihned po požáru totiž městský obvod za 235 milionů liber pořídil celkem 307 nemovitostí, kam měly být rodiny ubytovány. Byty jsou však mnohdy v havarijním stavu.

Jedna z bývalých obyvatelek Grenfell Tower tak byla podle jejího právního zástupce například nucena, aby se nastěhovala do bytu, kde chyběly podlahy. Úředníci jí sdělili, že musí byt do následujícího dopoledne byt přijmout, jinak bude považována za úmyslného bezdomovce.

„Místo, aby uznali vlastní chybu, se snaží přinutit traumatizované lidi, aby přijali nové domovy, které pro ně ale nejsou vhodné. Souběžně s tím je obviňují, že kvůli nim za hotely příliš utrácejí,“ tvrdí Coadová, která úřady obviňuje z „šikanování“ přeživších.

Úředníci totiž podle ní při řešení problému posupně ztrácejí trpělivost. Labouristická poslankyně proto navrhuje, aby byl jmenován nezávislý komisař, který by měl na starost zajištění nového bydlení pro přeživší namísto současné rady městského obvodu, která situaci nezvládá.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1