„Šokující plýtvání.“ Přeživší požáru v Grenfell stále žijí po hotelech, úřady čelí ostré kritice | info.cz

Články odjinud

„Šokující plýtvání.“ Přeživší požáru v Grenfell stále žijí po hotelech, úřady čelí ostré kritice

Ani šestnáct měsíců od tragického požáru londýnského věžáku Grenfell Tower, který si loni v červnu vyžádal 72 lidských životů, stále nemá velká část přeživších nový domov. Na střechu nad hlavou čeká celkem 150 domácností, které musí žít po hotelech. Podle zjištění britského deníku Independent městský obvod Kensington a Chelsea, který není schopný odpovídající bydlení přeživším zajistit, na uhrazení hotelových pokojů vynaložil už téměř 30 milionů liber, tedy 876 milionů korun.  

Úředníci obvodu Kensington a Chelsea čelí kvůli neschopnosti zajistit rodinám nové trvalé bydlení kritice dlouhodobě. Velká část přeživších, kteří jsou tragédií dodnes traumatizováni, stále nemá vlastní domov a musí přespávat po hotelech. Nyní vychází najevo, že poskytování provizorního bydlení přeživším stojí pětinásobek nákladů na výstavbu nového věžového domu.

„Je to šokující plýtvání veřejných prostředků z důvodu neschopnosti rady koupit takové nemovitosti, které by byly pro domácnosti postižené požárem v Grenfell vhodné,“ kritizuje vysoké náklady na dočasné bydlení místní labouristická poslankyně Emma Dentová Coadová.

Život v hotelu přitom pro přeživší není nic příjemného. Jak si pod podmínkou anonymity postěžoval jeden z nich, nouzové bydlení jeho rodině znemožňuje, aby začali znovu normálně žít. „Naše děti nemohou v sousedství budovat nová přátelství, protože se neustále stěhujeme,“ říká pro Independent.

Další rodiny zase upozorňují na to, že nemohou svým dětem poskytovat zdravou stravu. V hotelech totiž často chybí kuchyňské vybavení, oni se tak musí stravovat po restauracích a stáncích rychlého občerstvení.

INFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITUINFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITUautor: INFO.CZ

Podle právních zástupců přeživších jsou rodiny navíc často nuceny k tomu, aby žily v nevyhovujících podmínkách. Ihned po požáru totiž městský obvod za 235 milionů liber pořídil celkem 307 nemovitostí, kam měly být rodiny ubytovány. Byty jsou však mnohdy v havarijním stavu.

Jedna z bývalých obyvatelek Grenfell Tower tak byla podle jejího právního zástupce například nucena, aby se nastěhovala do bytu, kde chyběly podlahy. Úředníci jí sdělili, že musí byt do následujícího dopoledne byt přijmout, jinak bude považována za úmyslného bezdomovce.

„Místo, aby uznali vlastní chybu, se snaží přinutit traumatizované lidi, aby přijali nové domovy, které pro ně ale nejsou vhodné. Souběžně s tím je obviňují, že kvůli nim za hotely příliš utrácejí,“ tvrdí Coadová, která úřady obviňuje z „šikanování“ přeživších.

Úředníci totiž podle ní při řešení problému posupně ztrácejí trpělivost. Labouristická poslankyně proto navrhuje, aby byl jmenován nezávislý komisař, který by měl na starost zajištění nového bydlení pro přeživší namísto současné rady městského obvodu, která situaci nezvládá.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud