Články odjinud

Soud rozhodl o odškodnění zesnulého Kohla. Vdova po německém kancléři na miliony nemá nárok

Soud rozhodl o odškodnění zesnulého Kohla. Vdova po německém kancléři na miliony nemá nárok

Maike Kohlová Richterová nemá nárok na milionové odškodnění přiřknuté loni soudně, avšak nepravomocně, bývalému německému kancléři Helmutu Kohlovi. Podle agentury DPA o tom dnes rozhodl vrchní soud v Kolíně nad Rýnem.

Rekordní odškodné milion eur (téměř 26 milionů korun) přiznal Kohlovi loni v dubnu soud za újmu, kterou mu způsobilo zveřejnění jeho neautorizovaného životopisu. O dva měsíce později ale exkancléř zemřel, přičemž rozsudek v té době nebyl pravomocný.

Nárok na peněžní odškodnění nebyl dědičný, uvedla v odůvodnění svého dnešního zamítavého verdiktu soudkyně Margarete Reskeová. Podle ní se jednalo o odškodnění pouze poškozeného, které bylo možné, jen dokud poškozený žil.

Kohlova vdova a zároveň jediná dědička, 54letá Maike Kohlová Richterová, se může proti tomuto rozhodnutí odvolat.

Jádrem Kohlova sporu byla kniha s názvem Vermächtnis: Die Kohl-Protokolle (Odkaz: Kohlovy protokoly) z roku 2014, v níž autoři Heribert Schwan a Tilman Jens použili neautorizované citáty bývalého předsedy Křesťanskodemokratické unie (CDU) a dlouholetého kancléře, který vládl v letech 1982-98.

Části rozhovorů, které vedl Schwan s Kohlem v letech 2001 a 2002 a které měly sloužit jako podklad politikova autorizovaného životopisu, podle dřívějšího rozhodnutí soudů autoři ve své knize použili nezákonně.

Před vydáním čtvrtého a posledního dílu memoárů se totiž Kohl a Schwan pohádali a někdejší kancléř spolupráci s publicistou ukončil. Schwan si ovšem pásky, na které rozhovory zaznamenal, uschoval a místo posledního dílu memoárů na jejich základě napsal spolu s Jensem právě knihu Vermächtnis: Die Kohl-Protokolle. Kohl později pásky na Schwanovi vysoudil.