Soud rozhodl o odškodnění zesnulého Kohla. Vdova po německém kancléři na miliony nemá nárok | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soud rozhodl o odškodnění zesnulého Kohla. Vdova po německém kancléři na miliony nemá nárok

Soud rozhodl o odškodnění zesnulého Kohla. Vdova po německém kancléři na miliony nemá nárok

Maike Kohlová Richterová nemá nárok na milionové odškodnění přiřknuté loni soudně, avšak nepravomocně, bývalému německému kancléři Helmutu Kohlovi. Podle agentury DPA o tom dnes rozhodl vrchní soud v Kolíně nad Rýnem.

Rekordní odškodné milion eur (téměř 26 milionů korun) přiznal Kohlovi loni v dubnu soud za újmu, kterou mu způsobilo zveřejnění jeho neautorizovaného životopisu. O dva měsíce později ale exkancléř zemřel, přičemž rozsudek v té době nebyl pravomocný.

Nárok na peněžní odškodnění nebyl dědičný, uvedla v odůvodnění svého dnešního zamítavého verdiktu soudkyně Margarete Reskeová. Podle ní se jednalo o odškodnění pouze poškozeného, které bylo možné, jen dokud poškozený žil.

Kohlova vdova a zároveň jediná dědička, 54letá Maike Kohlová Richterová, se může proti tomuto rozhodnutí odvolat.

Jádrem Kohlova sporu byla kniha s názvem Vermächtnis: Die Kohl-Protokolle (Odkaz: Kohlovy protokoly) z roku 2014, v níž autoři Heribert Schwan a Tilman Jens použili neautorizované citáty bývalého předsedy Křesťanskodemokratické unie (CDU) a dlouholetého kancléře, který vládl v letech 1982-98.

Části rozhovorů, které vedl Schwan s Kohlem v letech 2001 a 2002 a které měly sloužit jako podklad politikova autorizovaného životopisu, podle dřívějšího rozhodnutí soudů autoři ve své knize použili nezákonně.

Před vydáním čtvrtého a posledního dílu memoárů se totiž Kohl a Schwan pohádali a někdejší kancléř spolupráci s publicistou ukončil. Schwan si ovšem pásky, na které rozhovory zaznamenal, uschoval a místo posledního dílu memoárů na jejich základě napsal spolu s Jensem právě knihu Vermächtnis: Die Kohl-Protokolle. Kohl později pásky na Schwanovi vysoudil.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.