Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Španělská ministryně chce přepsat ústavu. Vadí jí, že se v textu píše jen o mužích

Španělská ministryně chce přepsat ústavu. Vadí jí, že se v textu píše jen o mužích

Nová španělská vláda, v níž minulý měsíc poprvé v historii zasedlo více ministryň než ministrů, si jako jednu z priorit stanovila i zrovnoprávnění žen a mužů. Skoncovat s patriarchálními stereotypy ve španělské společnosti hodlá řadou návrhů zákonů. Zvažuje také upravit text ústavy, v níž se hovoří jen o Španělech, ale už ne o Španělkách. V této souvislosti zadala studii španělské královské akademii (RAE), která vydává španělské jazykové normy.

„Je nutné začít tím, že budeme mít ústavu, která zahrne i nás, ženy,“ uvedla minulý týden v parlamentu vicepremiérka Carmen Calvová, která je zároveň ministryní pro rovnost. V této souvislosti připomněla přísahu vlády před králem z minulého měsíce. „Některé z nás stálo úsilí přísahat jako ministr, když jsme ministryně,“ zdůvodnila Calvová, proč vláda zadala španělské jazykové akademii studii možných změn textu ústavy.

Podle deníku El Espaňol zmiňuje španělská ústava 23krát „Španěly“ a ani jednou „Španělky“, 34krát „poslance“ a ani jednou „poslankyně“, devětkrát „ministry“ a ani jednou „ministryně“. Podle expertů, na něž se odvolal deník El Espaňol, je maskulinní plurál společný pro ženy a muže gramaticky správně, feministky si ale zřejmě myslí opak, uvedl deník.

K vyjádření vicepremiérky Calvové se v parlamentu kriticky vyslovila například poslankyně Patricia Reyesová. „Opravdu si myslíte, že toto má být priorita ministerstva pro rovnost? A věříte tomu, že to projde? Já myslím, že to bude komplikované, či spíše nemožné,“ komentovala Reyesová zadání studie na změnu textu ústavy.

Calvová ale v posledním týdnu hovořila i o jiných plánech svého ministerstva, například chce prosadit normu na racionalizaci pracovní doby ve Španělsku. Tou se zabýval už v roce 2012 podvýbor dolní komory parlamentu, na plénum se tato otázka ale nedostala. „Problém je, že ve Španělsku chodíme z kanceláří domů v osm večer místo v šest, jako je to jinde v Evropě,“ uvedl šéf Asociace pro racionalizaci pracovní doby Španělů (ARHOE) José Luis Casero. Přitom by podle něj stačilo zkrátit dvouhodinové přestávky na oběd, které mnohé firmy v zemi mají.

Španělská vláda chce také reformovat trestní řád a zákon o trestním řízení, pokud jde o násilí na ženách. „Když žena neřekne ano, znamená to ne,“ uvedla k tématu Calvová. K diskusi o změnách v této sféře přispěl dubnový verdikt soudu v Pamploně, který odsoudil pětici mladíků za sexuální zneužití osmnáctileté dívky a neuznal činy za znásilnění, jak navrhovala obžaloba. Verdikt vyvolal masové a opakované demonstrace po celém Španělsku.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1