Španělská ministryně chce přepsat ústavu. Vadí jí, že se v textu píše jen o mužích | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Španělská ministryně chce přepsat ústavu. Vadí jí, že se v textu píše jen o mužích

Španělská ministryně chce přepsat ústavu. Vadí jí, že se v textu píše jen o mužích

Nová španělská vláda, v níž minulý měsíc poprvé v historii zasedlo více ministryň než ministrů, si jako jednu z priorit stanovila i zrovnoprávnění žen a mužů. Skoncovat s patriarchálními stereotypy ve španělské společnosti hodlá řadou návrhů zákonů. Zvažuje také upravit text ústavy, v níž se hovoří jen o Španělech, ale už ne o Španělkách. V této souvislosti zadala studii španělské královské akademii (RAE), která vydává španělské jazykové normy.

„Je nutné začít tím, že budeme mít ústavu, která zahrne i nás, ženy,“ uvedla minulý týden v parlamentu vicepremiérka Carmen Calvová, která je zároveň ministryní pro rovnost. V této souvislosti připomněla přísahu vlády před králem z minulého měsíce. „Některé z nás stálo úsilí přísahat jako ministr, když jsme ministryně,“ zdůvodnila Calvová, proč vláda zadala španělské jazykové akademii studii možných změn textu ústavy.

Podle deníku El Espaňol zmiňuje španělská ústava 23krát „Španěly“ a ani jednou „Španělky“, 34krát „poslance“ a ani jednou „poslankyně“, devětkrát „ministry“ a ani jednou „ministryně“. Podle expertů, na něž se odvolal deník El Espaňol, je maskulinní plurál společný pro ženy a muže gramaticky správně, feministky si ale zřejmě myslí opak, uvedl deník.

K vyjádření vicepremiérky Calvové se v parlamentu kriticky vyslovila například poslankyně Patricia Reyesová. „Opravdu si myslíte, že toto má být priorita ministerstva pro rovnost? A věříte tomu, že to projde? Já myslím, že to bude komplikované, či spíše nemožné,“ komentovala Reyesová zadání studie na změnu textu ústavy.

Calvová ale v posledním týdnu hovořila i o jiných plánech svého ministerstva, například chce prosadit normu na racionalizaci pracovní doby ve Španělsku. Tou se zabýval už v roce 2012 podvýbor dolní komory parlamentu, na plénum se tato otázka ale nedostala. „Problém je, že ve Španělsku chodíme z kanceláří domů v osm večer místo v šest, jako je to jinde v Evropě,“ uvedl šéf Asociace pro racionalizaci pracovní doby Španělů (ARHOE) José Luis Casero. Přitom by podle něj stačilo zkrátit dvouhodinové přestávky na oběd, které mnohé firmy v zemi mají.

Španělská vláda chce také reformovat trestní řád a zákon o trestním řízení, pokud jde o násilí na ženách. „Když žena neřekne ano, znamená to ne,“ uvedla k tématu Calvová. K diskusi o změnách v této sféře přispěl dubnový verdikt soudu v Pamploně, který odsoudil pětici mladíků za sexuální zneužití osmnáctileté dívky a neuznal činy za znásilnění, jak navrhovala obžaloba. Verdikt vyvolal masové a opakované demonstrace po celém Španělsku.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.