Španělská tragédie: Od začátku roku zemřelo u jeho pobřeží 307 migrantů. Nejvíc v historii | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Španělská tragédie: Od začátku roku zemřelo u jeho pobřeží 307 migrantů. Nejvíc v historii

Španělská tragédie: Od začátku roku zemřelo u jeho pobřeží 307 migrantů. Nejvíc v historii

V prvních sedmi měsících letošního roku zahynulo ve vodách v západní části Středozemního moře již 307 migrantů, což je více než v jakémkoli předchozím roce. Informovala o tom Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). V roce 2014 v oblasti zemřelo 59 běženců, o rok později 102, v roce 2016 pak 128 migrantů a loni celkem 224 osob, které se snažily dostat za lepším životem přes moře do Evropy.

Španělsko letos čelí většímu náporu migrantů, než Itálie, kam nyní míří menší množství lodí kvůli přísnějšímu postupu libyjských úřadů a italské vlády. Celkem se letos přes Středozemní moře dostalo 57.571 migrantů, za celý rok 2017 to bylo 172.152 běženců. Jak uvedla IOM, při pokusu dostat se do Evropy od ledna zahynulo nebo je pohřešováno celkem 1514 osob.

Španělsko hlásí za prvních sedm měsíců letošního roku 22.858 příchozích a 307 mrtvých či pohřešovaných, Itálie pak 18.392 příchozích a 1111 mrtvých či pohřešovaných a Řecko 15.970 příchozích a mrtvých či pohřešovaných je 96. Dalších 108 migrantů skončilo na Kypru.

Přes trvající pokles příjezdů do Řecka po moři se nicméně zvýšil počet přechodů pozemní hranice z Turecka, a tak se za první půlrok roku 2018 touto cestou do unie dostalo asi 24.300 lidí, uvedl nedávno unijní agentura Frontex, tedy evropská pobřežní a pohraniční stráž.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.