Články odjinud

Špionážní skandál v Rakousku. V armádě byl ruský agent, ministryně odvolala návštěvu v Rusku

Špionážní skandál v Rakousku. V armádě byl ruský agent, ministryně odvolala návštěvu v Rusku

Špionážní skandál může podle rakouské vlády poškodit výborné vztahy mezi Rakouskem a Ruskem. Rakouský důstojník měl pracovat pro ruskou rozvědku 20 let, přičemž za své služby dostal celkem 300 000 EURO (7,7 milionu korun).

Fakt, že je dlouholetý, vysoce postavený příslušník rakouské armády, podezřelý ze špionáže pro Rusko, potvrdili na dnešní tiskové konferenci kancléř Sbastian Kurz a ministr obrany Mario Kunasek. "Vztahy mezi Ruskem a EU to určitě nezpepší,“ uvedl Kurz během svého desetiminutového vystoupení. 

Podle svých slov předpokládá, že potvrzení na špionáž bude potvrzeno. Na otázku, zda kvůli tomu přemýšlí o vypovězení ruských diplomatů z Rakouska, kancléř odpověděl. „Budeme o to diskutovat s našimi evropskými partnery.“

Ministryně zahraničí Karin Kneisslová už ale oznámila, že odvolává svou návštěvu Moskvy, plánovanou na 2. až 3. prosince. „Případ dokazuje, že i po skončení studené války musíme v rámci Rakouska vylepšit naši bezpečnostní síť,“ uvedl ministr obrany Kunasek.

Na krátké tiskové konferenci politici nesdělili ke špionážní aféře žádné bližší podrobnosti s tím, že celá věc je ve vyšetřování. Noviny Kronen Zeitung ale přišly s tvrzením, že podezřelý špion, dnes už důchodce, pracoval na vysokém postu v rakouské armádě a každé dva týdny předával informace svému ruskému kontaktu s krycím jménem „Juri“.

Zprávy se měly údajně týkat rakouského letectva, pozemních sil, ale také „migrační“ situace v Rakousku. Důstojník měl dokonce ruské rozvědce předávat profily osobní data některých vysoce postavených armádních důstojníků v Rakousku. Za špionáž v letech 1988 až 2018 dostal celkově 300 000 EURO.

Podle Kronen Zeitung zajistila rakouská kontrarozvědka a policie u podezřelého důstojníka důležité důkazy, včetně dat v jeho osobním notebooku. Případ může výrazným způsobem zkomplikovat vysoce nadstandardní vztahy mezi Ruskem a Rakouskem. Ruský prezident Vladimír Putin byl nedávno dokonce hostem na svatbě rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové, což vyvolalo kritiku Evropské komise i některých zemí EU.

 

Články odjinud