Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Společnou pozici k EU by měla hledat až nová vláda, souhlasí s ODS Stropnický

Společnou pozici k EU by měla hledat až nová vláda, souhlasí s ODS Stropnický

Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO) souhlasí s iniciativou občanských demokratů, kteří v uplynulém týdnu vyzvali předsedu vládního hnutí ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše, aby s ostatními stranami jednal o společné pozici k evropské politice. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že by bylo dobré, aby časem vznikl dokument, který ODS nazývá národním konsenzem. Podle Stropnického jde ale v situaci, kdy Babiš jedná o vzniku druhé vlády, o příliš ambiciózní plán, nejprve podle něj musí vzniknout kabinet se solidním mandátem.

„Ambice jde správným směrem,“ uvedl Stropnický a připomenul, že Babiš se s předsedou ODS Petrem Fialou dohodl na konzultacích. Podotkl také, že hledání shody všech sněmovních stran bude při současném složení dolní parlamentní komory složité. "Neshodnou se všechny, většinovou shodu bychom hledat měli," konstatoval předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

ČSSD je podle Hamáčka připravena o společné pozici k evropské politice diskutovat. Soustředit by se podle experta ČSSD na zahraniční politiku a bývalého šéfa sněmovny měly strany spíše na každodenní práci, například jednání na evropském výboru.

Česko nyní čekají jednání o příštím rozpočtovém období EU a vyjednávání o jeho pozici při změnách eurozóny a evropských institucí. Stropnický i Hamáček se shodli na tom, že by bylo sebevražedným krokem vystupovat z EU.

Ve sporu s Evropskou komisí je Česko kvůli migračním kvótám. Na březnovém formálním summitu má pak sedmadvacet členských zemí Evropské unie potvrdit svou společnou představu o podobě budoucích vztahů mezi EU a Británií. Dokument šéfové států a vlád dostanou ke schválení bez ohledu na to, zda Britové do té doby unii seznámí s vlastní představou brexitu či nikoli.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1