Články odjinud

Společnou pozici k EU by měla hledat až nová vláda, souhlasí s ODS Stropnický

Společnou pozici k EU by měla hledat až nová vláda, souhlasí s ODS Stropnický

Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO) souhlasí s iniciativou občanských demokratů, kteří v uplynulém týdnu vyzvali předsedu vládního hnutí ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše, aby s ostatními stranami jednal o společné pozici k evropské politice. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že by bylo dobré, aby časem vznikl dokument, který ODS nazývá národním konsenzem. Podle Stropnického jde ale v situaci, kdy Babiš jedná o vzniku druhé vlády, o příliš ambiciózní plán, nejprve podle něj musí vzniknout kabinet se solidním mandátem.

„Ambice jde správným směrem,“ uvedl Stropnický a připomenul, že Babiš se s předsedou ODS Petrem Fialou dohodl na konzultacích. Podotkl také, že hledání shody všech sněmovních stran bude při současném složení dolní parlamentní komory složité. "Neshodnou se všechny, většinovou shodu bychom hledat měli," konstatoval předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

ČSSD je podle Hamáčka připravena o společné pozici k evropské politice diskutovat. Soustředit by se podle experta ČSSD na zahraniční politiku a bývalého šéfa sněmovny měly strany spíše na každodenní práci, například jednání na evropském výboru.

Česko nyní čekají jednání o příštím rozpočtovém období EU a vyjednávání o jeho pozici při změnách eurozóny a evropských institucí. Stropnický i Hamáček se shodli na tom, že by bylo sebevražedným krokem vystupovat z EU.

Ve sporu s Evropskou komisí je Česko kvůli migračním kvótám. Na březnovém formálním summitu má pak sedmadvacet členských zemí Evropské unie potvrdit svou společnou představu o podobě budoucích vztahů mezi EU a Británií. Dokument šéfové států a vlád dostanou ke schválení bez ohledu na to, zda Britové do té doby unii seznámí s vlastní představou brexitu či nikoli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud