Spor o slovenského šéfa policie končí. Gašpar odejde ke konci května | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spor o slovenského šéfa policie končí. Gašpar odejde ke konci května

Spor o slovenského šéfa policie končí. Gašpar odejde ke konci května

Slovenský policejní prezident se dohodl s premiérem Peterem Pellegrinim, že skončí ve funkci k 31. květnu. Gašpar po vraždě novináře Jána Kuciaka čelil tlaku na odstoupení, který v posledních dnech gradoval. Včera kvůli němu dokonce oznámil rezignaci ministr vnitra Tomáš Drucker, který byl ve funkci pouhé tři týdny. 

Předseda vlády na tiskové konferenci mimo jiné rovněž sdělil, že se na tomto postupu dohodl s prezidentem Andrejem Kiskou. Ten dnes Pellegriniho dočasně pověřil vedením ministerstva vnitra, než bude jmenován nový ministr. 

Dosavadní ministr Tomáš Drucker včera po třech týdnech ve funkci raději odstoupil, než aby odvolal policejního prezidenta Tibora Gašpara, jak požadují demonstranti, domáhající se změn v zemi po dosud neobjasněné únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Drucker uvedl, že odstupuje, aby nepřispíval k polarizaci společnosti.

Dvojnásobná vražda vyvolala v zemi politickou krizi, která si vynutila změny ve vládě, včetně odchodu Roberta Fica z křesla premiéra a Roberta Kaliňáka z čela ministerstva vnitra. Krize tím ale neskončila. Dnes se její další obětí stal policejní prezident Tibor Gašpar, který vyjádřil přesvědčení, že jeho odchod snad pomůže uklidnit situaci. „A že to konečně přispěje k tomu, aby mohl policejní sbor fungovat bez útoků,“ řekl na tiskové konferenci. 

Gašpar přitom ještě ráno tvrdil, že odstoupit nemá v úmyslu. Nicméně slíbil, že bude respektovat, když se ho ministr vnitra rozhodne odvolat nebo ho požádá, aby rezignoval. Co bude dělat dál, není jisté. Policejní šéf nabídl své zkušenosti, nevyloučil ale také odchod do civilu. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.