Spor o slovenského šéfa policie končí. Gašpar odejde ke konci května | info.cz

Články odjinud

Spor o slovenského šéfa policie končí. Gašpar odejde ke konci května

Slovenský policejní prezident se dohodl s premiérem Peterem Pellegrinim, že skončí ve funkci k 31. květnu. Gašpar po vraždě novináře Jána Kuciaka čelil tlaku na odstoupení, který v posledních dnech gradoval. Včera kvůli němu dokonce oznámil rezignaci ministr vnitra Tomáš Drucker, který byl ve funkci pouhé tři týdny. 

Předseda vlády na tiskové konferenci mimo jiné rovněž sdělil, že se na tomto postupu dohodl s prezidentem Andrejem Kiskou. Ten dnes Pellegriniho dočasně pověřil vedením ministerstva vnitra, než bude jmenován nový ministr. 

Dosavadní ministr Tomáš Drucker včera po třech týdnech ve funkci raději odstoupil, než aby odvolal policejního prezidenta Tibora Gašpara, jak požadují demonstranti, domáhající se změn v zemi po dosud neobjasněné únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Drucker uvedl, že odstupuje, aby nepřispíval k polarizaci společnosti.

Dvojnásobná vražda vyvolala v zemi politickou krizi, která si vynutila změny ve vládě, včetně odchodu Roberta Fica z křesla premiéra a Roberta Kaliňáka z čela ministerstva vnitra. Krize tím ale neskončila. Dnes se její další obětí stal policejní prezident Tibor Gašpar, který vyjádřil přesvědčení, že jeho odchod snad pomůže uklidnit situaci. „A že to konečně přispěje k tomu, aby mohl policejní sbor fungovat bez útoků,“ řekl na tiskové konferenci. 

Gašpar přitom ještě ráno tvrdil, že odstoupit nemá v úmyslu. Nicméně slíbil, že bude respektovat, když se ho ministr vnitra rozhodne odvolat nebo ho požádá, aby rezignoval. Co bude dělat dál, není jisté. Policejní šéf nabídl své zkušenosti, nevyloučil ale také odchod do civilu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud