Strach, sexuální násilí a beznaděj. Řecké uprchlické tábory jsou pro ženy peklo a nikdo to neřeší, tvrdí Amnesty | info.cz

Články odjinud

Strach, sexuální násilí a beznaděj. Řecké uprchlické tábory jsou pro ženy peklo a nikdo to neřeší, tvrdí Amnesty

Uprchlice, které žijí v táborech v Řecku, zažívají strach, sexuální násilí a beznaděj. V přeplněných táborech podle jejich výpovědí panují katastrofální podmínky, o něž úřady nejeví zájem. Zprávu o situaci vydala organizace Amnesty International (AI), která monitoruje porušování lidských práv. Její personál hovořil od loňského března s více než stovkou žen a dívek v táborech v Aténách a na řeckých ostrovech.

Přes 60 procent uprchlíků, kteří letos dorazili do Řecka, byly ženy a děti. Tábory kapacitně zdaleka nedostačují - v pěti ostrovních zařízeních s kapacitou 6400 míst žije 17.000 lidí. Mezi nimi těhotné ženy nebo lidé se zdravotními potížemi. Nedostává se hygienického vybavení, pitné vody, místa jsou zamořená krysami.

Na řecké pevnině žije přibližně 45.500 uprchlíků a migrantů ve městských ubytovnách nebo táborech. I tam jsou podmínky špatné - letos byly znovu otevřeny tři tábory, jež byly dříve uzavřeny jako neobyvatelné. Po otevření se ale podmínky podstatně nezměnily. Přístup k základním službám na pevnině komplikuje nedostatek informací a tlumočnic. Uprchlice se snaží pomoci si samy, scházejí se, hledají přístup ke službám a vzájemně se podporují, sdělil novinářům generální tajemník AI Kumi Naidoo.

"Zavrženíhodné selhání evropských vlád při zajištění bezpečné a legální cesty uprchlíkům prchajícím před válkou vystavuje ženy a dívky většímu riziku traumatického zneužívání. Navzdory všemu nacházejí sílu mluvit otevřeně," řekl Naidoo, který osobně přijel posoudit situaci na ostrov Lesbos.

Podle AI se ženy dostávají do většího nebezpečí ze zneužití už ze strany převaděčů. "Když evropské vlády zavřely dveře uprchlíkům, jsou ženy ve větším nebezpečí ze strany převaděčů. Nemůžete požádat policii nebo někoho jiného o pomoc, protože jste 'nelegální'. Převaděči to vědí a zneužívají toho," sdělil Amnesty International jeden ze syrských uprchlíků.

Mnohé ženy popsaly stav sanitárního zařízení. Sprchy a záchody jsou bez zámků, takže do nich vstupují muži, i když je uvnitř žena. "Na toaletách nejsou žádná světla. V noci někdy chodím na záchod se sestrou nebo se vymočím do kbelíku," řekla uprchlice z ostrova Samos.

"Cítíme se úplně zapomenuté. Některé z nás jsou v táboře již dva roky a nic se nemění... Nemohu mluvit o svých problémech, protože nikdo nemluví naším jazykem," řekla Iráčanka, která žije v táboře u Atén. Žena z tábora na Lesbu řekla, že místo má kapacitu 3100 míst, ale lidí je v něm dvaapůlkrát více. Na podlaze spí i těhotné, jež mají k dispozici jenom omezený přístup k lékařské péči. V září prý jedna z nich porodila v táboře bez jakékoli lékařské pomoci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud