Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Střet Itálie s Bruselem o hýřivý rozpočet: Přimějí Salviniho k ústupkům podnikatelé ze severu?

Střet Itálie s Bruselem o hýřivý rozpočet: Přimějí Salviniho k ústupkům podnikatelé ze severu?

Populistický návrh rozpočtu, který Itálie v říjnu předložila Evropské komisi, vyvolal mezi Římem a Bruselem ostrý spor a stále není jasné, zda se ho nakonec podaří vyřešit kompromisem. Řím má na přepracování rozpočtových plánů ještě necelý týden, pokud si ale bude trvat na svém, hrozí Itálii sankce až ve výši 0,2 procent jejího HDP. Co může vládu složenou z Hnutí pěti hvězd a Ligy přimět, aby z požadavků slevila? Podle odborníků mohou šéfa Ligy Mattea Salviniho přitlačit do kouta hlavně podnikatelé na severu, na kterých strana dřív stavěla, dnes jsou ale ze sporů s Komisí stále nervóznější.

„Itálie už nechce být sluhou hloupých pravidel,“ vzkázal do Bruselu po kritice italského návrhu rozpočtu šéf Ligy Matteo Salvini, který nejde při diskusích s Evropskou komisí pro ostrá slova daleko. Jeho rétorika namířená proti společné měně euro a s tím spojenými pravidly eurozóny ale vážně znepokojuje italské vývozce i průmyslníky na severu země, kteří jeho stranu od počátku podporovali.

„Tlak byznysu ze severní Itálie je jediná věc, která může Ligu přesvědčit, aby se vyhnula úplné konfrontaci s Evropskou unií,“ tvrdí pro server EUObserver antropoložka Lynda Dematteoová, která se dlouhodobě zabývá studiem politiky Ligy severu, a dodává, že podnikatelé ze severu Itálie rozhodně nejsou ze střetu s EU zrovna šťastní.

Tlak podnikatelů z tradičně průmyslového italského severu může mít na konečné rozhodnutí ohledně rozpočtu vliv také podle odborníka na Itálii Martina Mejstříka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, podle kterého italská vláda nemůže ignorovat především to, jak na střet s Bruselem reagují a budou reagovat trhy.

„Peníze jsou vždycky až na prvním místě, takže si myslím, že pokud bude tlak velký, Salvini bude muset poslouchat. Na druhou stranu se ale domnívám, že střet s Bruselem ohledně rozpočtu je především snaha o to udělat dojem. Nakonec však budou muset přistoupit na nějaký kompromis a myslím si, že snaha vyjít vstříc podnikům nebo těm, kteří Ligu podporují, může být relativně velká,“ říká pro INFO.CZ s tím, že ale bude záležet na tom, jak se Liga a Hnutí pěti hvězd mezi sebou domluví.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchInfografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchautor: Info.cz

Jak spor mezi Římem a Bruselem nakonec dopadne, se ukáže v následujících týdnech. Kritizovaný rozpočtový plán na rok 2019 Evropská komise vrátila Itálii k přepracování v úterý 23. října a na nový návrh dala Římu tři týdny, hotov by tedy měl být do 13. listopadu. Přepracovaný plán pak Komise posoudí do 21. listopadu.

„Čekám na odpověď italské vlády. Doufám a věřím, že převládne rozumný a racionální přístup a že nový návrh včas dostaneme,“ uvedl začátkem tohoto týdne komisař pro finanční a hospodářské záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici, který spolu s dalšími eurokomisaři kritizuje především to, že je italský návrh v rozporu s Paktem stability a růstu a jde proti rozpočtovým pravidlům eurozóny.

Itálie má totiž už dnes deficit rozpočtu 132 % HDP, což je druhý největší dluh eurozóny. Plány nové euroskeptické vlády ale situaci rozhodně neodpovídají a její rozpočtový návrh šel daleko za hranici toho, co bylo s unií dohodnuto za doby premiéra Mattea Renziho – místo původních 0,8 procent nyní populistická vláda počítá s deficitem rozpočtu 2,4 %.

Pokud tedy Itálie rozpočet nepřepracuje, hrozí jí tučná pokuta. O ní budou muset rozhodnout ještě členové Euroskupiny, ministři financí eurozóny však tento týden dali jasně najevo, že stojí za Komisí, a vyzvali Itálii, aby s Komisí na podobě nového rozpočtu spolupracovala. Případné sankce by tedy měly v Euroskupině velkou šanci projít.

Liga razí nový směr, mnohým to vadí

Liga – dříve známá jako Liga severu – začínala jako regionální strana, dnes ale působí v celostátním měřítku a sklízí jeden úspěch za druhým. Na své prapůvodní voliče ale postupně zapomíná a soustředí se hlavně na to, jak preference v celostním měřítku ještě posílit. Ukazuje to i aktuální střet ohledně rozpočtu.

„Liga se snaží bojem s Bruselem uspokojit své voliče z nižší střední třídy, ale podnikatelský svět je všechno jen ne šťastný. Liga přitom chtěla být vždy hlavním partnerem podnikatelů – to je na severu absolutně zásadní,“ tvrdí také Dematteová, která pro EUObserver komentuje i nedávný výstup europoslance a člena strany Liga Angela Cioccaa. Ten se na konci tiskové konference, na níž Komise odmítla návrh rozpočtu, zmocnil Moscoviciho dokumentů, sundal si botu a symbolicky je pošlapal.

Podle odbornice přitom není takové jednání nic překvapivého – naopak jde o typické gesto členů Ligy. „Dělají to beze slov – pouze otřásají symboly. Není to ani spontánní, mají tyto věci připravené,“ vysvětluje Dematteová. Zatímco Liga těmito gesty u euroskeptických voličů boduje, podnikatelé na severu jsou z výpadů proti Evropské unii nervózní.

Potvrzuje to i zkušenost Francesca De Bettina, výkonného ředitele italské společnosti Dpa Group. „Od voleb naše akcie ztratily 20 procent hodnoty,“ popisuje situaci po příchodu nové vlády složené z Ligy a Hnutí pěti hvězd De Bettin. Nespokojených podnikatelů je však mnohem víc. Podle odborníků navíc mnohým voličům Ligy vadí o to, jak se strana za Mattea Salviniho, který vede stranu od roku 2013, posunula.

Odklon od původních cílů strany však vadí i části členské základny Salviniho strany. Liga severu totiž v roce 1991 vznikla jako politická síla poukazující na to, že ekonomicky rozvinutý sever Itálie odvádí do národní kasy víc, než dostává. Liga severu tak na počátku svého působení bojovala především za nezávislost či autonomii takzvané Padánie složeného z několika severoitalských regionů.

„Ti voliči, kteří dostali Ligu v 90. letech do parlamentu, určitě nejsou spokojení. Část členů Ligy navíc stále nevytěsnila myšlenku autonomie, naopak Salvini ji z programu vytěsnil úplně. Změnil název strany z Ligy severu na Ligu a to starým straníkům vadí. Ale tím, jak je ta strana extrémně úspěšná, má moc a podílí se na vládě, jsou tito kritici umlčeni,“ uzavírá Mejstřík.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1