Syn mu visel z balkonu, on lovil Pokémony. Rodina, které zachránil dítě „Spiderman uprchlík“, promluvila | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syn mu visel z balkonu, on lovil Pokémony. Rodina, které zachránil dítě „Spiderman uprchlík“, promluvila

Syn mu visel z balkonu, on lovil Pokémony. Rodina, které zachránil dítě „Spiderman uprchlík“, promluvila

Dvaadvacetiletý malijský přistěhovalec Mamoudou Gassama, který v Paříži záchránil malého chlapce visícího z balkonu, je oslavován jako hrdina. Video, kde neohroženě šplhá do čtvrtého patra, nasbíralo během krátké doby miliony shlédnutí. Gassama si za svůj odvážný počin vysloužil francouzské občanství a hlavně neskonalé díky chlapcovy rodiny.  

Chlapec v Paříži žije pouze se svým otcem. Podle francouzských vyšetřovatelů odešel otec v době incidentu na nákup a nechal doma chlapce samotného. Venku se však zdržel při hře Pokemon Go. Otce, který byl zadržen a obviněn ze zanedbání rodičovské péče, v pondělí propustili z vazby. Se synem se setkal za dohledu sociálních pracovnic. 

Matka chlapce momentálně pobývá na ostrově Reunion, odkud oba rodiče pocházejí. O incidentu se dozvěděla od francouzské policie, která ji chvíli poté kontaktovala. Pouhou půl hodinu před celou událostí přitom s otcem i dítětem telefonovala. „Věci se mohly vyvinout mnohem hůř, ulevilo se mi,“ řekla matka chlapce a dodala, že se nemůže dočkat setkání s rodinou. 

Tvrdí, že je manžel incidentem otřesený a i když jeho čin nemůže omluvit, „mohlo se to stát komukoliv“. Do Paříže se plánovala přestěhovat v červnu i s druhým, ročním synem. Podle zpravodajství BFM však přijede již dnes.

Chlapcova babička, která také žije na ostrově Reunion, řekla rádiu RMC, že ji fotky ze  záchrany vnuka velice zasáhly a posílá Gassamovi mnoho díků. „Je opravdový hrdina,“ prohlásila.

Gassama se do Francie dostal v září 2017 přes Středozemní moře. V zemi žil až dosud nelegálně. Dnes ale obdržel francouzské občanství, které mu slíbil udělit prezident Emmanuel Macron, s nímž se včera Gassama setkal. Mladý Malijec dnes rovněž navštívil hasičskou stanici, která mu nabídla práci.   

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.