Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syn mu visel z balkonu, on lovil Pokémony. Rodina, které zachránil dítě „Spiderman uprchlík“, promluvila

Syn mu visel z balkonu, on lovil Pokémony. Rodina, které zachránil dítě „Spiderman uprchlík“, promluvila

Dvaadvacetiletý malijský přistěhovalec Mamoudou Gassama, který v Paříži záchránil malého chlapce visícího z balkonu, je oslavován jako hrdina. Video, kde neohroženě šplhá do čtvrtého patra, nasbíralo během krátké doby miliony shlédnutí. Gassama si za svůj odvážný počin vysloužil francouzské občanství a hlavně neskonalé díky chlapcovy rodiny.  

Chlapec v Paříži žije pouze se svým otcem. Podle francouzských vyšetřovatelů odešel otec v době incidentu na nákup a nechal doma chlapce samotného. Venku se však zdržel při hře Pokemon Go. Otce, který byl zadržen a obviněn ze zanedbání rodičovské péče, v pondělí propustili z vazby. Se synem se setkal za dohledu sociálních pracovnic. 

Matka chlapce momentálně pobývá na ostrově Reunion, odkud oba rodiče pocházejí. O incidentu se dozvěděla od francouzské policie, která ji chvíli poté kontaktovala. Pouhou půl hodinu před celou událostí přitom s otcem i dítětem telefonovala. „Věci se mohly vyvinout mnohem hůř, ulevilo se mi,“ řekla matka chlapce a dodala, že se nemůže dočkat setkání s rodinou. 

Tvrdí, že je manžel incidentem otřesený a i když jeho čin nemůže omluvit, „mohlo se to stát komukoliv“. Do Paříže se plánovala přestěhovat v červnu i s druhým, ročním synem. Podle zpravodajství BFM však přijede již dnes.

Chlapcova babička, která také žije na ostrově Reunion, řekla rádiu RMC, že ji fotky ze  záchrany vnuka velice zasáhly a posílá Gassamovi mnoho díků. „Je opravdový hrdina,“ prohlásila.

Gassama se do Francie dostal v září 2017 přes Středozemní moře. V zemi žil až dosud nelegálně. Dnes ale obdržel francouzské občanství, které mu slíbil udělit prezident Emmanuel Macron, s nímž se včera Gassama setkal. Mladý Malijec dnes rovněž navštívil hasičskou stanici, která mu nabídla práci.   

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1