Články odjinud

Těžké chvíle Macrona: Narodil se do špatné doby, doma ani v EU mu situace nepřeje, tvrdí expert

Těžké chvíle Macrona: Narodil se do špatné doby, doma ani v EU mu situace nepřeje, tvrdí expert

Francouzský prezident Emmanuel Macron zažívá těžké časy. Popularita muže, který byl považován za svěží vítr francouzské politiky, rapidně klesá, musí řešit jeden skandál za druhým a z vlády mu za poslední měsíc odešli tři ministři. Minulý týden se rozloučil s ministrem vnitra Gérardem Collombem, před měsícem však odešli i dva další populární členové jeho kabinetu. Problémy však má také na evropské úrovni, kde se zbrzďují jeho plány pro reformu EU. „Macronova pozice je vskutku nezáviděníhodná, odchody z jeho vlády i rekordně nízká popularita dokládají všeobecné zklamání z jeho výkonů,“ říká pro INFO.CZ expert na francouzskou politiku Filip Chráska.

Svým odchodem zasadil Collomb Macronovi další tvrdou ránu, kterou musí v posledních týdnech řešit. Jde o jednoho z Macronových nejbližších spolupracovníků a zároveň jednoho z prvních politiků, kteří ho na cestě do Elysejského paláce začali podporovat. Možná právě proto se s Collombem prezident nejprve vůbec rozloučit nechtěl.

Kvůli přání znovu se ucházet o křeslo starosty východofrancouzského města Lyon Collomb předal Macronovi svou demisi už minulé pondělí, prezident ji však nepřijal a požádal ho, aby se „nadále plně věnoval své misi – boji za bezpečnost Francouzů“. V úterý večer si však Macron zamítnutí demise rozmyslel a na odchod Collomba kývnul.

Premiér Édouard Philippe tak byl už potřetí ve velmi krátké době pověřen, aby hledal nového ministra. Před nedávnem totiž vládu opustili dva další populární členové – ministr životního prostředí Nicolas Hulot a ministryně sportu Laura Flesselová.

Obzvlášť nečekaný byl odchod Hulota, který rozhodnutí vládu opustit oznámil v rozhlasovém rozhovoru, aniž by o tom předem Macrona s Philippem informoval. Hulot se podle svého přiznání cítil ve vládě osamocený a k demisi ho přiměla řada zklamání. 

Macronova pozice je vskutku nezáviděníhodná, odchody z jeho vlády i rekordně nízká popularita dokládají všeobecné zklamání s jeho výkony. Rozdělíme-li Macronovo působení na vnitropolitickou, evropskou a globální rovinu, pak si francouzský prezident vede dobře pouze na té poslední,“ komentuje pro INFO.CZ oslabenou pozici Macrona analytik Asociace pro mezinárodní otázky Filip Chráska.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbách

Jeden skandál střídá druhý

Série demisí z klíčových ministerských pozic přitom navázala na další Macronovy nešťastné okamžiky v čele s výbušnou kauzou jeho bezpečnostního poradce Alexandra Benally. Kamery Benallu zachytily jak v civilním oblečení, ale s policejní helmou na hlavě, bije účastníka prvomájové demonstrace. Deník Le Monde později zjistil, že jde právě o muže blízkého prezidentu Macronovi.

Kauza, která šokovala Francii, okamžitě zaplavila titulní strany klíčových francouzských deníků. Incident však v první řadě odnesl právě Macron – veřejnost a opozice ho zkritizovaly především za to, jak na skandál zareagoval. Macron Benallovi totiž nejprve pouze na dva týdny pozastavil výkon funkce, k jeho propuštění se rozhodl až po nátlaku veřejnosti.

Tím však kauzy kolem Macrona nekončí. V polovině září se stal terčem kritiky kvůli nedostatku cítění – důvodem se stala jeho reakce na stížnost mladíka, že nemůže najít práci. „Přejdu ulici a něco pro vás určitě najdu,“ odvětil nezaměstnanému šéf Elysejského paláce, kterému kritici přezdívají „prezident bohatých“. 

Pod palbu kritiky se pak Macron dostal znovu začátkem minulého týdne poté, co se v neděli na sociálních sítích objevila fotografie, na níž je Macron v objetí dvou mladíků, z nichž jeden ukazuje do objektivu prostředníček. Fotografie byla pořízena během jeho návštěvy na karibském ostrově Svatý Martin, který z části patří mezi zámořská území Francie. Situace využilo především pravicové Národní sdružení, jehož předsedkyně Marine Le Penová snímek označila za něco „neomluvitelného“.

Evropské plány Macronovi nevycházejí

Macronovi se však nedaří jen na domácí scéně, ale i na té evropské. Do Elysejského paláce totiž nastupoval s vizí, že v co nejkratší možné době prosadí reformu Evropské unie a eurozóny. Své plány představil veřejnosti před rokem během projevu na pařížské Sorbonně, dlouhou dobu však musel čekat, až v Německu – klíčové zemi pro jeho plánovanou reformu – proběhnou parlamentní volby a znovu zvolené kancléřce Angele Merkelové se podaří sestavit novou koalici.

Protlačování reforem unie se však nehýbe ani poté, co Německo už vládu půl roku má. Macronovy plány se navíc mnohým evropským lídrům – a částečně i Angele Merkelové – nepozdávají, podporu tak v unii hledá jen velmi těžko.

„Macronovi se daří na globální úrovni – ve vztazích s USA či na fórech OSN. Zde obnovil tradičně silnou pozici Francie, která se v posledních letech upozadila. Vůbec se mu však nedaří naplnit svou evropskou vizi – na to se bohužel narodil do špatné doby, která hraje proti němu. Již na začátku se ukázalo, že německá kancléřka jeho vášeň pro větší federalizaci Evropy nesdílí,“ říká Chráska s tím, že „volby v Rakousku a Itálii pak jeho šance zcela pohřbily“.

„Velmi špatné vztahy má s Polskem a Maďarskem, chladný vztah s rezervovaným Nizozemskem. Jeho jedinými progresivními spojenci jsou tak Belgie, Lucembursko, Španělsko a Portugalsko, které ovšem nedokáží vytvořit dostatečně silnou koalici,“ dodává odborník.   

Ve špatnou dobu na špatném místě

Na srdci může francouzského prezidenta hřát alespoň to, že podle posledního průzkumu Pew Research Center, který se uskutečnil ve 25 zemích světa, je Macron druhým nejpopulárnějším politikem planety. Důvěřuje mu celkem 46 procent lidí, což je po Angele Merkelové s 52 procenty druhý nejlepší výsledek.

Naopak doma však popularita francouzského prezidenta klesá. Podle nedávného průzkumu institutu Ifop totiž Macronovu politiku vnímá pozitivně 29 procent Francouzů, což je nejméně od jeho nástupu do funkce prezidenta. Ještě v srpnu přitom měl podporu kolem 35 procent, na poklesu popularity se tak s největší pravděpodobností podepsaly právě krize, kterými šéf Elysejského paláce v posledních týdnech prochází.

„Ve vnitřní politice se mu nepodařilo nastartovat sociální dialog, který rozpolcená francouzská společnost tolik potřebuje. Je ostřelován opozicí ze všech stran - krajní levicí i pravicí, i konzervativními republikány. Další velkou politickou nevýhodou Macrona je, že většina hospodářských reforem nese své ovoce až po několika letech, což možná bude pro současného prezidenta příliš pozdě,“ vysvětluje odborník, podle kterého však Macron stále má možnost popularitu v očích veřejnosti do příštích voleb pozvednout.

„Macron se ocitl ve špatnou dobu na špatném místě. S nepříznivou konstelací evropské politiky sám nic nenadělá a francouzská ekonomika ani s nejefektivnějšími reformami nezačne růst ze dne na den. Současná konjunktura navíc podle všeho již dosáhla svého vrcholu, a ekonomika tak bude nadále spíše zpomalovat. Macron má však před sebou ještě čtyři roky, během kterých bude mít víc než dost příležitostí své schopnosti do dalších voleb v roce 2022 prokázat,“ uzavírá Chráska.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818