Tisk o porážce Mayové: Zdrcující prohra v domě bláznů a flirt s katastrofou | info.cz

Články odjinud

Tisk o porážce Mayové: Zdrcující prohra v domě bláznů a flirt s katastrofou

Titulním stránkám britských listů dnes dominuje úterní hlasování o brexitové dohodě s Bruselem, kterou Dolní sněmovna opakovaně odmítla. "Dům bláznů" napsal list Daily Mail na adresu poslanců, kteří s velkou převahou hlasovali proti dokumentu. Další porážka pro (premiérku Theresu) Mayovou a pouze 16 dní do brexitu, konstatuje The Guardian. Daily Mirror poukazuje na chaos kolem případného brexitového odkladu a The Times na možnost rezignace Mayové.

The Guardian úterní dění popsal tak, že Mayová "chraplavým a skomírajícím hlasem" žádala Dolní sněmovnu o přijetí dohody, avšak výsledek je pro ministerskou předsedkyni "ponižující a zdrcující novou ranou a katastrofickou porážkou".

Daily Mirror poukazuje na nejistotu, která nyní Británii čeká. "Mayová se po další masivní porážce vzdala a ponechala národ na měsíce v chaosu," soudí list.

Podle Financial Times masivní odmítnutí dohody znamená, že Mayová už nad brexitemnemá kontrolu a její autorita je v troskách.

Probrexitový Daily Mail za viníky považuje poslance a Dolní sněmovnu označil za "dům bláznů". "Slíbili, že zajistí brexit, pro nějž Británie hlasovala, a bylo to v jejich moci. Včera (v úterý) večer však pohrdaví poslanci místo toho zvolili alternativu, kterou náš zoufající si národ uvrhli do chaosu," napsal Daily Mail.

The Times umístil na titulní stránku fotografii Mayové sedící v autě, kterým odjíždí z parlamentu, a krátký titulek: "Vezená do beznaděje". Podle listu hlasování Británii uvrhlo do politické krize. "Kabinet se dnes brzo ráno schází a spekuluje se, že delegace toryů možná Mayovou požádá, aby tento týden rezignovala, což by znamenalo variantu nových voleb k řešení slepé uličky," dodává list.

The Sun v souvislosti s vystoupením Mayové v parlamentu, při kterém premiérka čelila zdravotním potížím, použil titulek Skřehotající hororové představení. Mayové upravený brexitový plán podle listu v úterý večer dalším odmítnutím skonal. Daily Express se táže, jak moc toho ještě Británie dokáže unést. "Skoro 1000 dní poté, co Británie hlasovala pro odchod z Evropské unie, zažila Mayová další porážku, která vypadá, že se brexit určitě odloží, a která maří naději 17,4 milionu lidí," píše list.

Německý tisk: flirt s katastrofou

"Při druhém pokusu přinejmenším nebyla porážka tak brutálně ponižující jako při tom prvním v lednu. Ale útěcha to není," píše o hlasování, které Theresa Mayová prohrála v poměru 242 ku 391 deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle něj šéfka britské vlády znovu selhala, když "kosmeticky působící změny" týkající se irské pojistky nedokázaly změnit většinové poměry.

List očekává, že dnes britský parlament odmítne možnost vystoupení Británie z osmadvacítky bez dohody a ve čtvrtek by mohl hlasovat pro posunutí termínu brexitu dosud plánovaného na 29. března. Je ale otázka, jestli by se poté různým názorovým táborům v Británii podařilo najít shodu na řešení, když to dosud nedokázaly. Také není jisté, jak dlouho v čele vlády ještě vydrží Mayová, míní Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Fáze nejasností a nejistoty tak pokračuje," konstatuje.

Podobně to vidí i server Spiegel Online, podle něhož britští poslanci flirtují s katastrofou a nikdo nyní neví, co se bude dít dál. I když britský parlament odmítne brexit bez dohody a podpoří prodloužení doby na vyjednávání, žádný ze zásadních problémů to samo o sobě nevyřeší. Pro unii by podle webu teď bylo možná lepší nepovolit odsunutí termínu brexitu a vytvořit tak tlak na Londýn, aby konečně došel k definitivnímu rozhodnutí.

"Přesvědčivé východisko už neexistuje," míní také komentátor veřejnoprávní televize ARD, podle něhož spory o brexit ostrovní zemi uvrhly do krize. Britové sice v roce 2016 hlasovali pro vystoupení z Evropské unie, pak "se ale ukázali zcela neschopni toto vystoupení proměnit ve skutečnost".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud