Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tradiční strany v Evropě pláčou, Zelení slaví obří úspěchy. Dá se nový trend čekat i v Česku?

Tradiční strany v Evropě pláčou, Zelení slaví obří úspěchy. Dá se nový trend čekat i v Česku?

Odklon od tradičních, velkých politických stran je fenomén, který můžeme v Evropě pozorovat posledních pár let. Na jejich místo však nyní v řadě zemí nastupují Zelení. Rostoucí popularitu zelených stran dokázaly víkendové volby nejen v Bavorsku, ale i v Lucembursku nebo místní volby v Belgii – ve všech těchto posledních volbách Zelení trhali rekordy. Proč se podobný trend v Česku v dohledné budoucnosti čekat nedá?

Nedělní volby v Bavorsku sice znovu vyhrála Křesťanskosociální unie Horsta Seehofera, skutečným vítězem voleb se však stali Zelení. Strana, která v posledních bavorských volbách v roce 2013 získala jen 8,6 procent hlasů, se s 17,5 procenty nyní stala druhou nejsilnější stranou místního parlamentu. Fenomenální úspěch přitom Die Grünen zaznamenali hlavně v Mnichově, kde jim dal hlas téměř každý třetí volič.

„V Bavorsku byl nárůst preferencí Zelených dán tím, že strana CSU ve snaze udržet si voliče – jak se říká – zhnědla a zaujala velmi ostré protiimigrační postoje. Část voličů na to zareagovala tak, že odešla k Zeleným, protože takové postoje pro ně byly nepřijatelné. Nárůst popularity Zelených v Bavorsku tedy odráží tamní situaci a de facto to je nepřímý odraz postoje části německé společnosti k migrační krizi,“ komentuje pro INFO.CZ výsledek bavorských voleb politolog Josef Mlejnek.

Podle odborníka na německou politiku Vladimíra Handla je odklon části voličů CSU směrem k Zeleným dán také jejich pokrokovostí. Bavorská „moderní“ společnost volí namísto konzervativní CSU právě Zelené, kteří jdou s dobou a díky tomu sejim podařilo nalákat tisíce liberálně smýšlejících voličů.  

„Strana Zelených postupně přebírá roli široké lidové strany. Je to strana vzdělaných lidí střední třídy, kteří mají ekologické a sociální hodnotové ukotvení a v uprchlické politice prosazují vstřícnost,“ popsal začátkem týdne důvody jejich úspěchu pro INFO.CZ.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchInfografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchautor: Info.cz

Bavorsko však není jediné, kde zelené strany během víkendových voleb zaznamenaly raketový nárůst popularity. Zelení totiž bodovali i v méně mediálně sledovaných volbách v Lucembursku a Belgii.

Podobně jako v Bavorsku jsou i v případě lucemburských parlamentních voleb za skutečné vítěze voleb považování právě Zelení, kteří získali přes 16 procent hlasů a počet jejich poslanců se tak navýšil o 50 procent. V belgických místních volbách pak Zelení získali i přes 30 procent hlasů a ve čtyřech bruselských okrscích byli dokonce první.

Víkendové volby ve třech evropských zemích tak ukazují nový trend, který lze pozorovat na nejrůznějších místech kontinentu. Voliči, kteří hledají alternativu k tradičním stranám, ale odmítají krajně pravicové protiimigrační postoje, nacházejí stále větší oblibu právě u Zelených.

„Reprezentují místo, kam mohou odcházet lidé frustrovaní tradičními mainstreamovými stranami, ale nelíbí se jim krajní pravice,“ říká pro britský deník The Guardian politolog a odborník na evropská studia Alexander Clarkson z King’s College London.

„Nabízejí jasný protimodel postojům a argumentům stran, jako je německá AfD. Jsou zde navíc už nějakou chvíli – víc než 40 let – a mají zodpovědnou politiku jak na lokální, tak regionální úrovni,“ doplňuje Clarkson důvody úspěchu Zelených v Evropě.

K Zeleným se však nepřiklánějí jen voliči znechucení mainstreamovými stranami a krajní pravicí. Jak ukázaly bavorské volby, zelené strany nacházejí podporu také u levicových voličů – od CSU totiž přebrali přes 200 tisíc hlasů, od sociální demokracie (SPD) to však bylo dalších 180 tisíc.

Na příklon dříve „typicky levicových voličů“ k Zeleným upozorňuje také Jon Worth – kandidát německé strany zelených pro volby do Evropského parlamentu, které se odehrají příští rok v květnu. „Mají mladé, energické vedení a odlišný styl politiky – hovoří napřímo a jsou si vědomi limitů toho, co je a není možné dělat,“ popisuje další tajemství úspěchu Zelených pro deník The Guardian.

Kromě toho je však ve hře také další důležitý faktor – rostoucí povědomí a zájem obyvatel Evropy o životní prostředí. Strany, které od 80. let minulého století varují před negativními dopady globálního oteplování, v současnosti získávají na síle – svět totiž sleduje náhlé změny počasí, jako jsou letní vlny horka, záplavy a stále silnější hurikány, doslova v přímém přenosu a i to Zeleným velmi „nahrává“.

Právě změna klimatu byla spolu s migrací hlavním tématem také zářijových voleb ve Švédsku, které v létě kvůli suchu bojovalo s rozsáhlými lesními požáry. Nárůst preferencí Zelených už loni zaznamenali také v Nizozemsku – strana GreenLeft rozšířila počet svých poslanců ze čtyř na 14 a další posilování strany ukazují i aktuální průzkumy.

Poslední průzkumy veřejného mínění nahrávají také Zeleným v Německu – podle aktuálních šetření televizí ZDF a ARD jsou nyní Zelení s 19 procenty druhým nejsilnějším politickým subjektem v zemi. Naopak popularita strany CDU Angely Merkelové a jejího bavorského partnera CSU strmě klesá, a to z 32,9 procenta hlasů, které získaly v posledních parlamentních volbách, na aktuálních 25 procent.

Navzdory rekordním úspěchům Zelených v řadě evropských zemí se však podobný trend v Česku zřejmě čekat nedá. V tuzemsku totiž rozčarovaní voliči tradičních stran přecházejí k jiným politickým uskupením.

„V případě Česka si nemyslím, že by k něčemu podobnému docházelo. Tady funkci strany Zelených plní do velké míry Piráti. Těžko bych tedy očekával, že tu strana Zelených nějakým výrazným způsobem poroste, pokud jsou Piráti takto viditelní a populární. Zelení tu mají přímou konkurenci,“ vysvětluje na závěr pro INFO.CZ Josef Mlejnek.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867