Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trestní oznámení kvůli „seznamu vlastizrádců“ se rozšiřuje. Europoslanci zahrnou i Filipa

Trestní oznámení kvůli „seznamu vlastizrádců“ se rozšiřuje. Europoslanci zahrnou i Filipa

Už loni na podzim trojice českých europoslanců z KDU-ČSL podala trestní oznámení na Tomia Okamuru, který v médiích začal šířit seznam dvanácti českých zástupců v Evropském parlamentu, kteří údajně hlasovali pro uvalení sankcí na Česko kvůli tomu, že odmítá přijímat uprchlíky. Takové tvrzení se ukázalo být lživé. V posledních dnech „seznam zrádců“ ožil v souvislosti s možným jmenováním europoslance Miroslava Pocheho ministrem zahraničí nové vlády. V České televizi seznam několikrát zmínil i šéf komunistů Vojtěch Filip. Europoslanci se však ohrazují a trestní oznámení rozšiřují také o Filipovo jméno. Kromě lidovců se podle informací redakce přidají také zástupci Česka v Evropském parlamentu z dalších partají.

„Věc není skončena. Trestní oznámení navíc rozšíříme i na Vojtěcha Filipa,“ potvrdil redakci europoslanec zvolený za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Seznam dvanáctí vlastizrádců“ začali někteří politici opět zmiňovat v souvislosti se jménem europoslance Miroslava Pocheho, kterého sociální demokracie navrhuje na post ministra zahraničí. Naposledy o něm mluvil předseda KSČM Filip v pořadu Otázky Václava Moravce tuto neděli. Komunisté proto označují Pocheho za nedůvěryhodnou osobu. Hrozí tím, že vládě nevyjádří podporu, pokud bude na seznamu ministrů figurovat europoslancovo jméno.

Odmítavě se vůči Pochemu staví i prezident Miloš Zeman. Ten se s nominantem ČSSD nakonec sejde. Chce mu ale říct, aby své usilování o post v čele ministerstva zahraničí zvážil. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček trvá na Pocheho obsazení.

Šířením lživé informace, která se nyní znovu objevila v souvislosti s Pocheho jménem, se už zabývá policie. Vyšetřování případu podle Tomáše Zdechovského stále probíhá a nebylo uzavřeno. „Trváme na tom, že je potřeba to prošetřit. Vidíme, jak je to nebezpečné pro celou společnost,“ říká Zdechovský. Policie podle informací redakce Okamuru vyslechla a od europoslanců si vyžádala dodatečné informace.

Zdechovský už na podzim vysvětlil redakci, že trestní oznámení na Tomia Okamuru podal se svými kolegy pro to, aby Okamurovi zabránil v dalším šíření lží a nepravd. „Tomio Okamura svými veřejnými prohlášeními vzbuzuje v široké veřejnosti mylné domněnky, že oznamovatelé hlasovali proti vlastní zemi a zapříčinili uvalení finančních postihů na Českou republiku. Takové závěry jsou naprosto mylné a úmyslně poškozují oznamovatele,“ píše se přímo v textu trestního oznámení. Zdechovský na svém blogu zveřejnil výčet lží, které připojil k trestnímu oznámení.

Europoslanec také v této souvislosti médiím přiznal, že nějakou dobu čelil ze strany Okamurových příznivců výhružkám. „Kvůli tomuto politikovi a jeho lžím lidé hromadně vyhrožovali smrtí mě i mé rodině,“ řekl v rozhovoru. „Byla tam i součinnost policie,“ přiznal.

O co v hlasování opravdu šlo?
Hlasování spojované Vojtěchem Filipem a dezinformačními weby s tzv. "seznamem vlastizrádců" se konalo loni v květnu. Dvanáct europoslanců z KDU-ČSL, ANO, ČSSD, TOP 09 a STAN tehdy mělo podle kritiků podpořit sankce na Českou republiku za to, že se dlouhodobě brání v rámci evropských relokačních programů přijímat uprchlíky z Řecka a Itálie. Žádné takové rozhodnutí ale nepadlo, jednalo se tehdy pouze o rezoluci, která v zásadě konstatuje a zdůrazňuje některé dříve dojednané principy solidárního přerozdělování migrantů. Text v jednom z bodů vítá oznámení Komise, že pokud státy nezvýší počet přemístěných migrantů, začne proti nim EK uplatňovat své pravomoci. V záznamech o hlasování lze dohledat, že z hlasujících českých poslanců pro tuto rezoluci zvedli ruku pouze dva - Luděk Niedermayer a Stanislav Polčák.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232