Články odjinud

Trestní oznámení kvůli „seznamu vlastizrádců“ se rozšiřuje. Europoslanci zahrnou i Filipa

Trestní oznámení kvůli „seznamu vlastizrádců“ se rozšiřuje. Europoslanci zahrnou i Filipa

Už loni na podzim trojice českých europoslanců z KDU-ČSL podala trestní oznámení na Tomia Okamuru, který v médiích začal šířit seznam dvanácti českých zástupců v Evropském parlamentu, kteří údajně hlasovali pro uvalení sankcí na Česko kvůli tomu, že odmítá přijímat uprchlíky. Takové tvrzení se ukázalo být lživé. V posledních dnech „seznam zrádců“ ožil v souvislosti s možným jmenováním europoslance Miroslava Pocheho ministrem zahraničí nové vlády. V České televizi seznam několikrát zmínil i šéf komunistů Vojtěch Filip. Europoslanci se však ohrazují a trestní oznámení rozšiřují také o Filipovo jméno. Kromě lidovců se podle informací redakce přidají také zástupci Česka v Evropském parlamentu z dalších partají.

„Věc není skončena. Trestní oznámení navíc rozšíříme i na Vojtěcha Filipa,“ potvrdil redakci europoslanec zvolený za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Seznam dvanáctí vlastizrádců“ začali někteří politici opět zmiňovat v souvislosti se jménem europoslance Miroslava Pocheho, kterého sociální demokracie navrhuje na post ministra zahraničí. Naposledy o něm mluvil předseda KSČM Filip v pořadu Otázky Václava Moravce tuto neděli. Komunisté proto označují Pocheho za nedůvěryhodnou osobu. Hrozí tím, že vládě nevyjádří podporu, pokud bude na seznamu ministrů figurovat europoslancovo jméno.

Odmítavě se vůči Pochemu staví i prezident Miloš Zeman. Ten se s nominantem ČSSD nakonec sejde. Chce mu ale říct, aby své usilování o post v čele ministerstva zahraničí zvážil. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček trvá na Pocheho obsazení.

Šířením lživé informace, která se nyní znovu objevila v souvislosti s Pocheho jménem, se už zabývá policie. Vyšetřování případu podle Tomáše Zdechovského stále probíhá a nebylo uzavřeno. „Trváme na tom, že je potřeba to prošetřit. Vidíme, jak je to nebezpečné pro celou společnost,“ říká Zdechovský. Policie podle informací redakce Okamuru vyslechla a od europoslanců si vyžádala dodatečné informace.

Zdechovský už na podzim vysvětlil redakci, že trestní oznámení na Tomia Okamuru podal se svými kolegy pro to, aby Okamurovi zabránil v dalším šíření lží a nepravd. „Tomio Okamura svými veřejnými prohlášeními vzbuzuje v široké veřejnosti mylné domněnky, že oznamovatelé hlasovali proti vlastní zemi a zapříčinili uvalení finančních postihů na Českou republiku. Takové závěry jsou naprosto mylné a úmyslně poškozují oznamovatele,“ píše se přímo v textu trestního oznámení. Zdechovský na svém blogu zveřejnil výčet lží, které připojil k trestnímu oznámení.

Europoslanec také v této souvislosti médiím přiznal, že nějakou dobu čelil ze strany Okamurových příznivců výhružkám. „Kvůli tomuto politikovi a jeho lžím lidé hromadně vyhrožovali smrtí mě i mé rodině,“ řekl v rozhovoru. „Byla tam i součinnost policie,“ přiznal.

O co v hlasování opravdu šlo?
Hlasování spojované Vojtěchem Filipem a dezinformačními weby s tzv. "seznamem vlastizrádců" se konalo loni v květnu. Dvanáct europoslanců z KDU-ČSL, ANO, ČSSD, TOP 09 a STAN tehdy mělo podle kritiků podpořit sankce na Českou republiku za to, že se dlouhodobě brání v rámci evropských relokačních programů přijímat uprchlíky z Řecka a Itálie. Žádné takové rozhodnutí ale nepadlo, jednalo se tehdy pouze o rezoluci, která v zásadě konstatuje a zdůrazňuje některé dříve dojednané principy solidárního přerozdělování migrantů. Text v jednom z bodů vítá oznámení Komise, že pokud státy nezvýší počet přemístěných migrantů, začne proti nim EK uplatňovat své pravomoci. V záznamech o hlasování lze dohledat, že z hlasujících českých poslanců pro tuto rezoluci zvedli ruku pouze dva - Luděk Niedermayer a Stanislav Polčák.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud