Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trestní oznámení kvůli „seznamu vlastizrádců“ se rozšiřuje. Europoslanci zahrnou i Filipa

Trestní oznámení kvůli „seznamu vlastizrádců“ se rozšiřuje. Europoslanci zahrnou i Filipa

Už loni na podzim trojice českých europoslanců z KDU-ČSL podala trestní oznámení na Tomia Okamuru, který v médiích začal šířit seznam dvanácti českých zástupců v Evropském parlamentu, kteří údajně hlasovali pro uvalení sankcí na Česko kvůli tomu, že odmítá přijímat uprchlíky. Takové tvrzení se ukázalo být lživé. V posledních dnech „seznam zrádců“ ožil v souvislosti s možným jmenováním europoslance Miroslava Pocheho ministrem zahraničí nové vlády. V České televizi seznam několikrát zmínil i šéf komunistů Vojtěch Filip. Europoslanci se však ohrazují a trestní oznámení rozšiřují také o Filipovo jméno. Kromě lidovců se podle informací redakce přidají také zástupci Česka v Evropském parlamentu z dalších partají.

„Věc není skončena. Trestní oznámení navíc rozšíříme i na Vojtěcha Filipa,“ potvrdil redakci europoslanec zvolený za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Seznam dvanáctí vlastizrádců“ začali někteří politici opět zmiňovat v souvislosti se jménem europoslance Miroslava Pocheho, kterého sociální demokracie navrhuje na post ministra zahraničí. Naposledy o něm mluvil předseda KSČM Filip v pořadu Otázky Václava Moravce tuto neděli. Komunisté proto označují Pocheho za nedůvěryhodnou osobu. Hrozí tím, že vládě nevyjádří podporu, pokud bude na seznamu ministrů figurovat europoslancovo jméno.

Odmítavě se vůči Pochemu staví i prezident Miloš Zeman. Ten se s nominantem ČSSD nakonec sejde. Chce mu ale říct, aby své usilování o post v čele ministerstva zahraničí zvážil. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček trvá na Pocheho obsazení.

Šířením lživé informace, která se nyní znovu objevila v souvislosti s Pocheho jménem, se už zabývá policie. Vyšetřování případu podle Tomáše Zdechovského stále probíhá a nebylo uzavřeno. „Trváme na tom, že je potřeba to prošetřit. Vidíme, jak je to nebezpečné pro celou společnost,“ říká Zdechovský. Policie podle informací redakce Okamuru vyslechla a od europoslanců si vyžádala dodatečné informace.

Zdechovský už na podzim vysvětlil redakci, že trestní oznámení na Tomia Okamuru podal se svými kolegy pro to, aby Okamurovi zabránil v dalším šíření lží a nepravd. „Tomio Okamura svými veřejnými prohlášeními vzbuzuje v široké veřejnosti mylné domněnky, že oznamovatelé hlasovali proti vlastní zemi a zapříčinili uvalení finančních postihů na Českou republiku. Takové závěry jsou naprosto mylné a úmyslně poškozují oznamovatele,“ píše se přímo v textu trestního oznámení. Zdechovský na svém blogu zveřejnil výčet lží, které připojil k trestnímu oznámení.

Europoslanec také v této souvislosti médiím přiznal, že nějakou dobu čelil ze strany Okamurových příznivců výhružkám. „Kvůli tomuto politikovi a jeho lžím lidé hromadně vyhrožovali smrtí mě i mé rodině,“ řekl v rozhovoru. „Byla tam i součinnost policie,“ přiznal.

O co v hlasování opravdu šlo?
Hlasování spojované Vojtěchem Filipem a dezinformačními weby s tzv. "seznamem vlastizrádců" se konalo loni v květnu. Dvanáct europoslanců z KDU-ČSL, ANO, ČSSD, TOP 09 a STAN tehdy mělo podle kritiků podpořit sankce na Českou republiku za to, že se dlouhodobě brání v rámci evropských relokačních programů přijímat uprchlíky z Řecka a Itálie. Žádné takové rozhodnutí ale nepadlo, jednalo se tehdy pouze o rezoluci, která v zásadě konstatuje a zdůrazňuje některé dříve dojednané principy solidárního přerozdělování migrantů. Text v jednom z bodů vítá oznámení Komise, že pokud státy nezvýší počet přemístěných migrantů, začne proti nim EK uplatňovat své pravomoci. V záznamech o hlasování lze dohledat, že z hlasujících českých poslanců pro tuto rezoluci zvedli ruku pouze dva - Luděk Niedermayer a Stanislav Polčák.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744