Trump si pozval soupeře Čaputové na palubu Air Force One. Přivede plyn z USA na Slovensko? | info.cz

Články odjinud

Trump si pozval soupeře Čaputové na palubu Air Force One. Přivede plyn z USA na Slovensko?

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, jenž před několika týdny prohrál volební klání se Zuzanou Čaputovou, která se již brzy stane prezidentkou Slovenska, je na oficiální návštěvě Spojených států, v rámci níž spolu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem slavnostně otevřel nový terminál na vývoz zkapalněného plynu do Evropy. Do Hackberry, kde se terminál nachází, přepravil politiky prezidentský speciál Air Force One. Šefčovič tak byl zřejmě prvním zahraničním státníkem, který se na palubě prezidentského Boeingu objevil během Trumpova funkčního období.

„Evropská unie a Spojené státy jsou partnery a spojenci, přičemž otevřením terminálu v Louisianě startujeme novou etapu v naší strategické spolupráci,“ uvedl Šefčovič. „Terminál Cameron LNG má přispět i k vyšší energetické bezpečnosti EU včetně Slovenska, protože i nám se obohatí nabídka plynu,“ dodal.

Pro Trumpa je téma vývozu zkapalněného plynu dlouhodobě důležité. V minulosti opakovaně kritizoval Německo kvůli stavbě plynovodu Nord Stream 2, který přivede další plyn z Ruska do Evropy. Závislost EU na dovozu ruského plynu tak ještě vzroste, což má i v Evropě řadu kritiků. 

Evropská komise, kterou Šefčovič zastupuje, zastává podobný postoj jako Američané a opakovaně varovala, že je třeba závislost na ruském plynu spíše snižovat, než zvyšovat. Brusel chce, aby každý členský stát mohl odebírat zkapalněný plyn z některého z terminálů na území Evropské unie.

V současnosti se z USA do EU doveze 72 miliard kubických metrů plynu, ale infrastruktura umožňuje dovoz až 210 miliard kubických metrů. Takový objem plynu by už pokryl zhruba polovinu unijní spotřeby. 

„Skrze novou infrastrukturu zvyšujeme konkurenci na trhu, od čehož si slibujeme i nižší ceny. Toto bylo velmi důležité pro střední a jihovýchodní Evropu, kde jsme podpořili projekty jako plynové propojení mezi Polskem a Slovenskem a nebo LNG terminál na severu Polska. Slovensko díky tomu bude mít tři různé zdroje plynu: ruský plyn proudící přes Ukrajinu, norský plyn proudící přes baltický plynovod a zkapalněný plyn proudící z Polska," uzavřel Šefčovič.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud