Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump tlačí Mayovou do kouta. Americké požadavky můžou zkomplikovat její dohodu s EU

Trump tlačí Mayovou do kouta. Americké požadavky můžou zkomplikovat její dohodu s EU

Britská premiérka Theresa Mayová musí řešit komplikace na mnoha frontách. Dohoda s Evropskou unií na podobě brexitu je v nedohlednu, ve Spojeném království čelí tvrdé kritice opozičních Labouristů, kteří její plány na kompromis s Bruselem nepodpoří, a pevnou půdu pod nohama nemá ani ve vlastní Konzervativní straně. Její pozice se ale může ještě zhoršit, když se do hry zapojí americký prezident Donald Trump.

Spojené státy několikrát opakovaly, že chtějí, aby brexit proběhl „úspěšně“. Zároveň s Velkou Británií dojednávají vlastní obchodní dohodu, o které prezident Donald Trump typicky velikášsky mluví jako o „skvělé“, aniž by zatím byly dojednány detaily. Další kolo debat o podobě dohody se odehraje v New Yorku, kde se Mayová a Trump sejdou na okraj Valného shromáždění OSN.

Trump přitom britské premiérce nedá nic zadarmo. Bílý dům tlačí na tvrdý brexit a prezident v minulosti prohlásil, že nepodporuje nic jako polovičatý odchod, který by Británii svázal s pravidly jednotného evropského trhu. Před svojí červencovou návštěvou ostrovního království vyzdvihoval exministra zahraničí Borise Johnsona, který pro nesouhlas s plánem premiérky rezignoval.

Prezident potřebuje na vyjednávání s Londýnem ukázat, že umí uzavírat dvojstranné dohody, na kterých se zavázal stavět svojí politiku. To znamená, že musí nejen dotáhnout smlouvu, ale musí dojednat takové podmínky, které budou pro USA výhodné. Pokud by neprosadil nic zásadního navíc proti současnému stavu, mohli by to jeho voliči vnímat jako porážku.

Dohoda s EU sváže britské možnosti, bojí se Američané

Američané a příznivci tvrdého brexitu, mezi něž patří kromě Johnsona i například bývalý ministr pro brexit David Davis, se obávají, že v případě dohody s EU nebude moci Londýn uzavírat ambiciózní obchodní smlouvy s třetími zeměmi, jelikož bude i nadále svázán unijními pravidly.

„Vyzýváme Británii, aby se ujistila, že každá dohoda s EU, s níž souhlasí, zachovává dostatek prostoru pro regulace a další věci, tak abychom mohli získávat výhody ze smlouvy o volném obchodu,“ cituje web Politico nejmenovaného člena americké administrativy.

Konkrétně v jednání s Washingtonem panuje rozpor, zda by Británie mohla dovážet z USA maso z dobytka, kterému byly dodávány hormony. Zatímco ve Spojených státech je prodej takových výrobků povolený, Evropská unie jej zakazuje. Otázka zemědělských produktů je přitom pro Američany klíčová a nedá se předpokládat, že by v kontroverzním bodě ustoupili.

„Pokud se Británie zaváže k jednotnému systému pravidel s EU, zavírá si svým způsobem dveře pro to, aby mohla nabídnout třeba Spojeným státům, Kanadě, Austrálii, Novému Zélandu nebo Indii nějaké vstřícné kroky v oblasti obchodu. Například pokud EU prosadí do seznamu pravidel nějaké regulace ke geneticky modifikovaným potravinám, Británie je bude muset uplatňovat jak v rámci produkce na svém území, tak pro dovoz ze třetích zemí,“ komentoval situaci už dříve pro INFO.CZ analytik Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš.

Mayová uklidňuje, že by i v případě prosazení svého plánu byla schopná dojednávat dobré dohody s dalšími zeměmi. Možností, jak by se dala evropská pravidla obejít, by bylo zavedení dvojího celního systému. Jeden by fungoval na hranicích s EU a platil by pro vývoz z Británie na kontinent, druhý by se vztahoval pro zboží určené výhradně na britský trh. Není však jisté, zda by něco takového bylo reálně uskutečnitelné. 

Brexit - firmy, infografika

Takové variantě nevěří ani kritici Mayové a obracejí pozornost ke Spojeným státům. „Je užitečné, že nám američtí představitelé celou věc vyjasňují,“ pravil poslanec Jacob Rees-Mogg, který patří k nejhlasitějším příznivcům tvrdého brexitu. 

Že je podoba dohody s EU největším rizikem pro úspěch jednání mezi Trumpem a Mayovou, se domnívá také politolog z Metropolitní univerzity Praha Bořivoj Hnízdo, který se zaměřuje na anglofonní oblasti. „Trump bude tlačit na Mayovou, aby si zkonsolidovala Konzervativní stranu a ona sama, aby se přiblížila zastáncům tvrdého brexitu, který by Spojené království více osamostatnil,“ tvrdí pro INFO.CZ.

Vybere si Mayová USA, nebo EU?

Mayová se v takovém případě snadno může dostat do kleští, kdy bude muset volit mezi USA a EU. Evropští vyjednavači podle agentury Reuters trvají na tom, aby se dohoda o volném obchodu podobala té, kterou má unie uzavřenou s Japonskem nebo Kanadou. Tedy mají představu, že si udrží daleko větší vliv, než by se líbilo Spojeným státům. Ty zase příliš nechtějí couvat ze svých požadavků.

Mayová už se nechala slyšet, že než přijmout podmínky, jaké má EU s Kanadou, je lepší, aby Velká Británie odešla bez dohody. „Nemyslím si, že by to bylo tak, jak říká Theresa Mayová. Ale je to signál, že Mayová vychází vstříc Donaldu Trumpovi a má zájem na té dohodě s USA, která je pro ni důležitější než pro Trumpa,“ domnívá se Hnízdo, podle nějž je úspěch jednání s Američany pro Mayovou příležitostí, jak dokázat, že její projekt globálně úspěšné Británie bude fungovat. 

Nejde ale jen o politiku a premiérčiny sliby. Pokud by skutečně Mayová musela volit mezi USA a Evropskou unií, nemohla by pominout ani ekonomickou stránku věci. Do Evropské unie míří v porovnání se Spojenými státy více než dvojnásobek britského vývozu. U dovozu jsou nůžky ještě rozevřenější, když 55 procent hodnoty zboží přichází z Evropské unie, zatímco z USA jen 11. Tvrdý brexit a úplný odchod Británie z volného evropského trhu by tak znamenal náraz pro ostrovní ekonomiku a je těžko představitelné, že by jej dohoda s Američany výrazně utlumila.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1