Články odjinud

UKIP bez Farage v čele tápe: Od jeho odchodu má strana už pátého předsedu, zřejmě navíc jen na rok

UKIP bez Farage v čele tápe: Od jeho odchodu má strana už pátého předsedu, zřejmě navíc jen na rok

Britská protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) má nového předsedu, už pátého od odchodu kdysi hlavní tváře strany Nigela Farage v roce 2016. Jako nový šéf byl v sobotu potvrzen europoslanec Gerard Batten, který stranu prozatímně vedl od února. Tehdy byl z jejího čela kvůli rasistickým výrokům své milenky odvolán Henry Bolton.

UKIP se před několika lety stala za předsedy Farage jednou z nejvýznamnějších politických sil v Británii. Právě tato strana přesvědčila bývalého premiéra Davida Camerona, aby vypsal referendum o odchodu Británie z Evropské unie, a poté vedla úspěšnou kampaň ve prospěch takzvaného brexitu. Farage ale po referendu z čela strany odstoupil a UKIP začala postupně ztrácet popularitu. Mohly za to nejen vnitrostranické spory, ale i to, že hlavní cíl strany, tedy odchod z EU, se stal součástí oficiální politiky vládnoucích konzervativců i opozičních labouristů.

Batten nyní neměl při volbě předsedy protikandidáta, a hned po svém zvolení proto oznámil, že ve funkci setrvá pouze jeden rok. Pak by se podle něj měla konat řádná volba nového šéfa.

„UKIP představuje jedinou skutečnou opozici k našemu politickému establishmentu, proto ji nyní potřebujeme ještě víc, než kdy dříve,“ uvedl Batten.

Ještě v roce 2015 získala UKIP v parlamentních volbách 12,6 procenta hlasů, byť to stačilo pouze na jedno křeslo v parlamentu. V předčasných volbách loni v červnu ale UKIP volilo pouze 1,8 procenta lidí. Vliv UKIP ztrácí i na komunální úrovni.