UKIP bez Farage v čele tápe: Od jeho odchodu má strana už pátého předsedu, zřejmě navíc jen na rok | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

UKIP bez Farage v čele tápe: Od jeho odchodu má strana už pátého předsedu, zřejmě navíc jen na rok

UKIP bez Farage v čele tápe: Od jeho odchodu má strana už pátého předsedu, zřejmě navíc jen na rok

Britská protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) má nového předsedu, už pátého od odchodu kdysi hlavní tváře strany Nigela Farage v roce 2016. Jako nový šéf byl v sobotu potvrzen europoslanec Gerard Batten, který stranu prozatímně vedl od února. Tehdy byl z jejího čela kvůli rasistickým výrokům své milenky odvolán Henry Bolton.

UKIP se před několika lety stala za předsedy Farage jednou z nejvýznamnějších politických sil v Británii. Právě tato strana přesvědčila bývalého premiéra Davida Camerona, aby vypsal referendum o odchodu Británie z Evropské unie, a poté vedla úspěšnou kampaň ve prospěch takzvaného brexitu. Farage ale po referendu z čela strany odstoupil a UKIP začala postupně ztrácet popularitu. Mohly za to nejen vnitrostranické spory, ale i to, že hlavní cíl strany, tedy odchod z EU, se stal součástí oficiální politiky vládnoucích konzervativců i opozičních labouristů.

Batten nyní neměl při volbě předsedy protikandidáta, a hned po svém zvolení proto oznámil, že ve funkci setrvá pouze jeden rok. Pak by se podle něj měla konat řádná volba nového šéfa.

„UKIP představuje jedinou skutečnou opozici k našemu politickému establishmentu, proto ji nyní potřebujeme ještě víc, než kdy dříve,“ uvedl Batten.

Ještě v roce 2015 získala UKIP v parlamentních volbách 12,6 procenta hlasů, byť to stačilo pouze na jedno křeslo v parlamentu. V předčasných volbách loni v červnu ale UKIP volilo pouze 1,8 procenta lidí. Vliv UKIP ztrácí i na komunální úrovni.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.