Unie vystavila předběžnou stopku jednorázovým plastům. Zákaz se bude týkat nádobí i balonků | info.cz

Články odjinud

Unie vystavila předběžnou stopku jednorázovým plastům. Zákaz se bude týkat nádobí i balonků

Státy Evropské unie se dohodly na zákazu plastových výrobků na jedno použití. Dnes to podle agentury APA oznámila rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová, jejíž země unii předsedá.

Zákaz vybraných jednorázových plastových výrobků tento měsíc podpořil Evropský parlament, což spolu s dnešním souhlasem zemí EU otevírá cestu ke konečné dohodě na tom, jak v unii plastový odpad omezit.

Köstingerová doplnila, že země EU se dnes na diplomatické úrovni dohodly potřebnou dvoutřetinovou většinou. Rakouská ministryně rozhodnutí označila za významný krok k budoucnosti bez plastů.

Předpokládá se, že zákaz se po budoucím kompromisu mezi EK, europarlamentem a státy bude týkat plastového nádobí, příborů, brček, tyčinek do uší nebo tyček k balonkům. U těchto předmětů chce Evropská komise od roku 2021 zabránit tomu, aby se dostaly na trh, neboť se domnívá, že pro ně existují cenově přijatelné alternativy v ekologičtějším provedení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud