Unijní diplomacii má vést prostořeký Španěl, který naštval Američany i Rusy | info.cz

Články odjinud

Unijní diplomacii má vést prostořeký Španěl, který naštval Američany i Rusy

Josep Borrell, 72-letý španělský socialista, již dokázal svými výroky urazit Moskvu, Washington, Tel Aviv, Londýn i celé Katalánsko, míří do čela evropské diplomacie. Jak píše server Politico, zárukou úspěchu by mohl být Borrellovi právě jeho nezpochybnitelný temperament.

Josep Borell, španělský ministr zahraničí a pravděpodobně budoucí Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, si během své čtyřicetileté kariéry na nejvyšších postech ve španělské i evropské politice vybudoval pověst nesmlouvavé autority, která se nebojí říct svůj názor. Borrell je mezi španělskými voliči velmi populární, možná právě pro svou až nediplomatickou zálibu v konfliktech.

Například Rusko označil za „našeho starého nepřítele,“ zatímco o Američanech prohlásil, že před získáním nezávislosti „zabili pouze čtyři indiány.“ Jeho blízký spolupracovník potvrdil, že si Borrell rozhodně nepotrpí na „přesládlý diplomatický slovník.“

Přesto, nebo možná právě proto, má velké šance na zisk jednoho z top unijních postů. Jeho nominace je součástí balíčku, který pomohl Ursule von der Leyenové k pozici předsedkyně Evropské komise. Borrell ale ještě bude čelit tzv. grilování kandidátů v Evropském parlamentu. Pokud se mu podaří tímto procesem úspěšně projít, stane se v listopadu novým šéfem evropské diplomacie místo Federicy Mogheriniové. Rozdíl mezi těmito dvěma osobnostmi by ale nemohl být propastnější. Zatímco Mogheriniová se funkce ujala ve svých 41 letech, Borrell je již politickým veteránem.

Aby naplnil jednu z nejvyšších priorit Evropské unie, tedy „jednotné“ a „asertivnější“ vystupování na globální politické scéně, bude dle Politica všechny své dosavadní zkušenosti a kontakty nutně potřebovat. Borrell se ostatně nijak netají svým nesouhlasem se současným fungováním zahraniční politiky EU. Již dříve například prohlásil, že Rada pro zahraniční věci (FAC) je spíše „slzavým údolím“ než „rozhodovacím centrem“. Jedinou možností, jak „přežít v současném světě velikánů, je zaujmout jednotný postoj a stát se tak silnějším aktérem,“ uvedl Borrell.

Upozornil také, že Evropská unie musí brát projít reformou, jinak riskuje svůj zánik. „Poslední dobou se rodí myšlenka, že Evropa, jakožto politický projekt, by mohla zaniknout, pokud nebude schopná řešit problémy svých občanů,“ uvedl Borrell s tím, že „desintegrace již svým způsobem začala, například ve formě brexitu.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud