Unijní peníze? Máme prakticky shodné názory na budoucnost, notovali si slovenský a polský premiér | info.cz

Články odjinud

Unijní peníze? Máme prakticky shodné názory na budoucnost, notovali si slovenský a polský premiér

Polsko a Slovensko mají prakticky shodné názory na budoucnost kohezních a regionálních fondů a zaměření investic z příštích rozpočtů Evropské unie. Zdůraznil to dnes polský premiér Mateusz Morawiecki po jednání se svým slovenským kolegou Peterem Pellegrinim.

Podle britského listu Financial Times by desítky miliard eur z fondů Evropské unie mohly po roce 2020 místo do zemí střední a východní Evropy, jako jsou Polsko, Maďarsko nebo Česko, putovat spíše do států těžce zasažených nedávnou finanční krizí, tedy do Španělska a do Řecka.

Podle listu má Evropská komise v plánu ukončit dosavadní rozdělování peněz z kohezních fondů téměř výlučně na základě výše hrubého domácího produktu na obyvatele. Naopak toto kritérium chce nahradit mnohem širšími kritérii pokrývajícími řadu faktorů, a to od nezaměstnanosti mládeže, vzdělávání a životního prostředí až po inovace a přístup zemí k migraci.

Morawiecki označil shodu názorů s Pellegrinim ohledně budoucnosti unijních fondů a financí za klíčovou.

Morawiecki podle agentury PAP také vyjádřil potěšení z velmi dobré spolupráce se Slovenskem v mnoha oblastech. "Polsko a Slovensko jsou vzájemně důležití obchodní partneři. Oceňujeme rostoucí obchodní výměnu, těšíme se ze spolupráce v turistice, kultuře, při výměně studentů. To vše jsou velice důležité věci, které prohlubují naši strukturální a strategickou spolupráci," řekl polský premiér. Poukázal také na prohlubující se spolupráci mezi oběma státy v obraně a v rámci Severoatlantické aliance.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud