Uprchlíci dál kalí česko-německé vztahy, Babiš se s Merkelovou nedohodl. Premiéra „vítali“ demonstranti

HalfPageAd-1

ČTK, luš

05. 09. 2018 • 15:44

Přerozdělování běženců zůstává sporným bodem vztahů Česka a Německa, řekla dnes německá kancléřka Angela Merkelová po jednání s českým premiérem Andrejem Babišem. Celkově ale vzájemné vztahy považuje za výborné. Podobně to vidí i Babiš, který na společné tiskové konferenci prohlásil, že Evropa si nyní musí určit „kde bude bránit evropský kontinent“.

Mobile-rectangle-3

Babiš je na své první oficiální návštěvě Německa ve funkci českého premiéra, a proto ho před budovou kancléřství čekala nastoupená čestná stráž i česká a německá hymna. Jak mu Merkelová s úsměvem řekla, takové uvítání ho zde čeká jen jednou. Příští návštěva už se obejde bez podobné ceremonie.

Tu dnes ze vzdálenosti několika desítek metrů sledovalo podle odhadu zpravodaje ČTK asi 30 až 40 demonstrantů, kteří skandovali hesla jako „Babiš je lhář a zloděj“, „Babiš do vazby“ nebo „Babiš je hrozba Evropy“. Někteří přitom drželi transparenty nebo českou a unijní vlajku.

S kancléřkou Babiš hovořil především o evropských otázkách a vztazích mezi EU a USA, o migraci nebo o bilaterálních vztazích. Po jednání na tiskové konferenci politici uvedli, že přerozdělování běženců zůstává sporným bodem vztahů Německa a Česka.

Podle kancléřky není možné veškerou zodpovědnost nechat na Itálii, kam přijíždí velká část běženců mířících do Evropy. „Shodu nemáme z hlediska rozdělování lidí z těchto lodí,“ připustil také Babiš, podle něhož si Evropská unie musí jasně definovat hranice schengenského prostoru.

Ve většině otázek týkající se migrace je ale mezi Českem a Německem podle obou politiků shoda. Merkelová vyjmenovala třeba oblasti ochrany vnějších hranic, boje proti převaděčům nebo investic do zemí původu migrantů. „Myslím, že jsme si dobře rozuměli, s výjimkou rozdělování lidí z lodí,“ míní také Babiš, který dnes na některé otázky odpovídal německy. Další oblastí, na níž se oba politici shodli, je nutnost uzavřít i s dalšími zeměmi podobné dohody jako mezi EU a Tureckem o migraci.

Babiš dnes také vyjádřil přesvědčení, že Evropě zatím chyběla debata o schengenském prostoru. „Musíme definovat, co je vlastně Evropa, kterou budeme bránit,“ zdůraznil. Diskutovat by se podle něj mělo hlavně o oblasti západního Balkánu.

Vedle tématu migrace oba šéfové vlád řešili i otázky brexitu, příštího rozpočtu Evropského unie nebo vzájemných vztahů. Český premiér se vyslovil pro změny v návrhu evropského rozpočtu, počítá se tam podle něho s přílišnými prostředky například na navýšení počtu členů Evropské agentury pro pobřežní a pohraniční stráž (Frontex). Vztahy s Německem Babiš označil za strategické. Vyslovil se pro další investice německých firem do oblasti vědy a výzkumu v Česku.

Spor o migraci mezi Českem a dalšími státy visegrádské skupiny V4 na jedné straně a Německem i některými jinými státy západní Evropy na straně druhé se táhne od roku 2015, kdy se v Evropské unii rozhodlo o jednorázovém přerozdělení uprchlíků na základě kvót. Praha se ten samý rok dobrovolně přihlásila k přijetí 1500 běženců, slib ale nedodržela, když jich přijala jen 12 a další už odmítá.

SDÍLET

Billboard-bottom-1