Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Británii roste tlak na uspořádání druhého referenda o Brexitu. Firmy jsou nervózní

V Británii roste tlak na uspořádání druhého referenda o Brexitu. Firmy jsou nervózní

Dnes to jsou přesně dva roky, co necelých 52 procent Britů rozhodlo o odchodu země z Evropské unie. Dnes je jasné, že to, čemu zpočátku nemohl celý svět uvěřit, se za necelý rok stane skutečností. Vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem ale stále nejsou u konce a z kabinetu premiérky Theresy Mayové se ozývají hlasy, podle kterých hrozí, že Británie odejde z evropského bloku bez dohody. Takový scénář by ale napáchal velké „škody“, upozorňují odpůrci brexitu, kteří se u příležitosti dvouletého výročí schází v londýnských ulicích.

Pochod Londýnem naplánovala organizace People’s vote, která tvrdí, že brexit „není hotová věc“ a požaduje, aby měla britská veřejnost při odchodu země z EU konečné slovo. Podle organizátorů protestu by tak lidé měli mít možnost o brexitové dohodě hlasovat v dalším referendu.

Právě vyjednávání o dohodě, na základě které má Británie z Evropské unie odejít, ale může skončit krachem. U příležitosti dvouletého výročí to připomněl člen Konzervativní strany Theresy Mayové a britský ministr obchodu Liam Fox, podle kterého britská premiérka neblufuje, když hovoří o možnosti brexitu bez dohody.

„Premiérka vždy tvrdila, že žádná dohoda žádná dohoda je lepší, než špatná dohoda,“ řekl Fox pro BBC s tím, že uzavření dohody je sice v zájmu obou stran, ale nutné, aby Evropská unie pochopila, že k takovému scénáři může dojít, pokud nebudou nabízené podmínky pro Británii dost dobré.

Britský ministr obchodu to řekl v rozhovoru pro BBC ve středu, tedy dva dny před tím, než před vystoupením země z EU bez dohody varovala společnost Airbus. Výrobce letecké techniky pohrozil, že pokud dohoda o brexitu uzavřena nebude, Airbus se může z Británie úplně stáhnout.

„Jednoduše řečeno, scénář bez dohody přímo ohrožuje budoucnost Airbusu v Británii,“ upozornil provozní ředitel divize Airbusu pro komerční letadla Tom Williams. Firma přitom v Británii zaměstnává na 14 tisíc lidí a obavy z nejistoty kolem brexitu vyjadřují i další – tento týden například německá automobilka BMW, podle které se nejasnosti kolem odchodu Británie z EU musí vyřešit do konce léta.

„Myslím, že naši vyjednávací partneři by nebyli moudří, pokud by si mysleli, že naše premiérka blufuje,“ tvrdí Fox. Jeho slova brzy zkritizovala stínová ministryně pro brexit z Labouristické strany Jenny Chapmanová, která je označila za „vrchol nezodpovědnosti“.

„Příště, až bude Liam Fox papouškovat slogan žádná dohoda je lepší než špatná dohoda, měl by pomyslet na 14 tisíc lidí, kteří pracují pro Airbus a tisíce dalších, jejichž práce je závislá na obchodu s Evropou,“ obula se do ministra obchodu Chapmanová.

Theresa Mayová ale i Labouristická strana odmítají jakékoliv výzvy, aby lidé měli možnost hlasovat o brexitu znovu – vůle lidu už podle nich byla vyjádřena 23. června roku 2016, kdy Britové v referendu hlasovali pro odchod. Nové hlasování ale požadují organizátoři dnešního pochodu v Londýně.

Odpůrci brexitu z organizace People’s vote tak chtějí upozornit na to, že vystoupením Británie z jednotného evropského trhu a celní unie budou v ohrožení tisíce pracovních míst ve Velké Británii a poškozeny budou i tamní veřejné služby. Bez dohody by však odchod Británie byl ještě horší.

„Všichni věří v soudnost všech zúčastněných hráčů, že pokud by mělo dojít k odchodu bez jakékoliv dohody, tratili by na tom všichni,“ řekl před nedávnem pro INFO.CZ odborník na vztahy EU s anglofonními zeměmi z Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš, podle kterého je na stole pořád možnost, že se v krajním případě může termín brexitu stanovený na 29. března příštího roku posunout.

„Umím si představit, že by se všechny země EU spolu s Británií shodly na tom, že se termín 29. března 2019 posune a bude se o tom ještě rok jednat. Nikdo to nechce, ale institucionálně to vyloučit nelze. A určitě to je lepší, než odejít bez dohody,“ řekl redakci Kruliš.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744