V Británii roste tlak na uspořádání druhého referenda o Brexitu. Firmy jsou nervózní | info.cz

Články odjinud

V Británii roste tlak na uspořádání druhého referenda o Brexitu. Firmy jsou nervózní

Dnes to jsou přesně dva roky, co necelých 52 procent Britů rozhodlo o odchodu země z Evropské unie. Dnes je jasné, že to, čemu zpočátku nemohl celý svět uvěřit, se za necelý rok stane skutečností. Vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem ale stále nejsou u konce a z kabinetu premiérky Theresy Mayové se ozývají hlasy, podle kterých hrozí, že Británie odejde z evropského bloku bez dohody. Takový scénář by ale napáchal velké „škody“, upozorňují odpůrci brexitu, kteří se u příležitosti dvouletého výročí schází v londýnských ulicích.

Pochod Londýnem naplánovala organizace People’s vote, která tvrdí, že brexit „není hotová věc“ a požaduje, aby měla britská veřejnost při odchodu země z EU konečné slovo. Podle organizátorů protestu by tak lidé měli mít možnost o brexitové dohodě hlasovat v dalším referendu.

Právě vyjednávání o dohodě, na základě které má Británie z Evropské unie odejít, ale může skončit krachem. U příležitosti dvouletého výročí to připomněl člen Konzervativní strany Theresy Mayové a britský ministr obchodu Liam Fox, podle kterého britská premiérka neblufuje, když hovoří o možnosti brexitu bez dohody.

„Premiérka vždy tvrdila, že žádná dohoda žádná dohoda je lepší, než špatná dohoda,“ řekl Fox pro BBC s tím, že uzavření dohody je sice v zájmu obou stran, ale nutné, aby Evropská unie pochopila, že k takovému scénáři může dojít, pokud nebudou nabízené podmínky pro Británii dost dobré.

Britský ministr obchodu to řekl v rozhovoru pro BBC ve středu, tedy dva dny před tím, než před vystoupením země z EU bez dohody varovala společnost Airbus. Výrobce letecké techniky pohrozil, že pokud dohoda o brexitu uzavřena nebude, Airbus se může z Británie úplně stáhnout.

„Jednoduše řečeno, scénář bez dohody přímo ohrožuje budoucnost Airbusu v Británii,“ upozornil provozní ředitel divize Airbusu pro komerční letadla Tom Williams. Firma přitom v Británii zaměstnává na 14 tisíc lidí a obavy z nejistoty kolem brexitu vyjadřují i další – tento týden například německá automobilka BMW, podle které se nejasnosti kolem odchodu Británie z EU musí vyřešit do konce léta.

„Myslím, že naši vyjednávací partneři by nebyli moudří, pokud by si mysleli, že naše premiérka blufuje,“ tvrdí Fox. Jeho slova brzy zkritizovala stínová ministryně pro brexit z Labouristické strany Jenny Chapmanová, která je označila za „vrchol nezodpovědnosti“.

„Příště, až bude Liam Fox papouškovat slogan žádná dohoda je lepší než špatná dohoda, měl by pomyslet na 14 tisíc lidí, kteří pracují pro Airbus a tisíce dalších, jejichž práce je závislá na obchodu s Evropou,“ obula se do ministra obchodu Chapmanová.

Theresa Mayová ale i Labouristická strana odmítají jakékoliv výzvy, aby lidé měli možnost hlasovat o brexitu znovu – vůle lidu už podle nich byla vyjádřena 23. června roku 2016, kdy Britové v referendu hlasovali pro odchod. Nové hlasování ale požadují organizátoři dnešního pochodu v Londýně.

Odpůrci brexitu z organizace People’s vote tak chtějí upozornit na to, že vystoupením Británie z jednotného evropského trhu a celní unie budou v ohrožení tisíce pracovních míst ve Velké Británii a poškozeny budou i tamní veřejné služby. Bez dohody by však odchod Británie byl ještě horší.

„Všichni věří v soudnost všech zúčastněných hráčů, že pokud by mělo dojít k odchodu bez jakékoliv dohody, tratili by na tom všichni,“ řekl před nedávnem pro INFO.CZ odborník na vztahy EU s anglofonními zeměmi z Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš, podle kterého je na stole pořád možnost, že se v krajním případě může termín brexitu stanovený na 29. března příštího roku posunout.

„Umím si představit, že by se všechny země EU spolu s Británií shodly na tom, že se termín 29. března 2019 posune a bude se o tom ještě rok jednat. Nikdo to nechce, ale institucionálně to vyloučit nelze. A určitě to je lepší, než odejít bez dohody,“ řekl redakci Kruliš.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud