V EU stále jen hasíme problémy, říká pro INFO.CZ europoslankyně Charanzová | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V EU stále jen hasíme problémy, říká pro INFO.CZ europoslankyně Charanzová

V EU stále jen hasíme problémy, říká pro INFO.CZ europoslankyně Charanzová

Češi vstupovali do Evropské unie s určitými očekáváními, ale ne všechna z nich se naplnila. Za dobu, co jsme jejím členy, jsme se nenaučili s unií pracovat a využívat mechanismů, které nabízí. Náš vliv je proto menší, než by mohl být. „Pořád hledáme své místo na Slunci,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ česká europoslankyně Dita Charanzová, kterou respektovaný bruselský server Politico řadí mezi nejvlivnější evropské poslance.

„Evropská unie je rozjetý rychlík, do kterého jsme nastoupili, a pořád v něm hledáme své místo,“ říká v připravovaném rozhovoru pro INFO.CZ česká europoslankyně Dita Charanzová, která byla do Evropského parlamentu zvolena za hnutí ANO. Je o ní známo, že spolu s další poslankyní Martinou Dlabajovou patří k lidem, kteří radí premiérovi Andreji Babišovi, jak se pohybovat na evropské scéně.

Česko se podle Charanzové, která má zkušenosti s prací na ministerstvu zahraničí a také na českém velvyslanectví při EU v Bruselu, těší v EU menšímu vlivu, než by si zasloužilo. Může za to v první řadě to, že jsme se za dobu od vstupu do unie nenaučili využívat mechanismů, které v EU fungují. „Ve většině případů stále jen hasíme požáry,“ říká poslankyně, kterou bruselský server Politico zařadil mezi nejvlivnější ženy, které utvářejí politiku EU. Charanzovou vybral zejména kvůli jejím aktivitám v oblasti digitální ekonomiky.

Problémem je podle ní také to, že se nedaří nastartovat spolupráci mezi českými europoslanci. „Nepamatuji si, že by tu bylo jediné české téma, na kterém by se shodlo našich 21 poslanců,“ říká v rozhovoru Charanzová.

Co považuje za další překážky tomu, aby si Česko dokázalo v unijních institucích získat respekt a lépe prosazovat své zájmy? Jak k tomu může přispět vláda, která má v čele premiéra, jež čelí trestnímu stíhání? Co si poslankyně na toto téma vyslechla od svých kolegů europoslanců a co jim odpovídá?

V rozhovoru, který na webu INFO.CZ vyjde o Velikonocích, se mluvilo také o nedávné aféře Facebooku a masovém úniku dat jeho uživatelů, současné situaci v Katalánsku nebo o tom, co by měla obsahovat připravovaná dohoda mezi EU a Spojeným královstvím o brexitu.

Dita Charanzová, která byla do Evropského parlamentu zvolena v roce 2014, je místopředsedkyní Výboru pro vnitřní trh a náhradníkem ve Výboru pro mezinárodní obchod.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.