V Itálii selhal další pokus o vytvoření vlády, země směřuje k předčasným volbám | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Itálii selhal další pokus o vytvoření vlády, země směřuje k předčasným volbám

V Itálii selhal další pokus o vytvoření vlády, země směřuje k předčasným volbám

V Itálii dnes selhal další pokus o vytvoření vládní koalice po březnových volbách. Italská média soudí, že země tak pravděpodobně směřuje k předčasným parlamentním volbám. Prezident Sergio Mattarella přiznal, že nepůjde sestavit vládní koalici ani mezi protestním Hnutím pěti hvězd (M5S) a středolevou Demokratickou stranou (PD).

Konzultace o dalším vývoji povede prezident v pondělí. Buď vznikne úřednická vláda, nebo bude v činnosti pokračovat kabinet v demisi premiéra Paola Gentiloniho z PD za účelem přípravy nových voleb.

Záhodná bude podle médií v tomto případě i změna volebního systému, protože ten současný vytvořil v zemi patovou situaci.

Volby v březnu vyhrála středopravá koalice protiimigrační Ligy se stranou bývalého premiéra Silvia Berlusconiho Vzhůru, Itálie (FI). Nemá ale většinu v parlamentu a M5S bylo ochotno uzavřít koalici jen s Ligou. Ta to odmítla i kvůli sporu o premiérské křeslo. Hnutí M5S následně oslovilo PD, která ale dnes také nakonec odmítla. Možná koalice středopravého a středolevého bloku se prakticky ani neřešila.

PD byla v otázce spolupráce s hnutím M5S hluboce rozdělena. Nakonec převážilo mínění jejího bývalého šéfa a expremiéra Mattea Renziho, který společnou koalici odmítal.

„Po dvou měsících se počáteční pozice stran nezměnily a vyhlídka na vládní většinu nevznikla,“ oznámil dnes prezident Mattarella v prohlášení. „V posledních dnech také zanikla možnost dohody mezi Hnutím pěti hvězd a Demokratickou stranou,“ dodal.

Mattarella proto vyzval všechny politické strany v parlamentu, aby se v pondělí vrátily k dalším konzultacím s cílem naposledy zjistit, zda strany mají jiné nápady na sestavení vládní většiny.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.