V Itálii selhal další pokus o vytvoření vlády, země směřuje k předčasným volbám | info.cz

Články odjinud

V Itálii selhal další pokus o vytvoření vlády, země směřuje k předčasným volbám

V Itálii dnes selhal další pokus o vytvoření vládní koalice po březnových volbách. Italská média soudí, že země tak pravděpodobně směřuje k předčasným parlamentním volbám. Prezident Sergio Mattarella přiznal, že nepůjde sestavit vládní koalici ani mezi protestním Hnutím pěti hvězd (M5S) a středolevou Demokratickou stranou (PD).

Konzultace o dalším vývoji povede prezident v pondělí. Buď vznikne úřednická vláda, nebo bude v činnosti pokračovat kabinet v demisi premiéra Paola Gentiloniho z PD za účelem přípravy nových voleb.

Záhodná bude podle médií v tomto případě i změna volebního systému, protože ten současný vytvořil v zemi patovou situaci.

Volby v březnu vyhrála středopravá koalice protiimigrační Ligy se stranou bývalého premiéra Silvia Berlusconiho Vzhůru, Itálie (FI). Nemá ale většinu v parlamentu a M5S bylo ochotno uzavřít koalici jen s Ligou. Ta to odmítla i kvůli sporu o premiérské křeslo. Hnutí M5S následně oslovilo PD, která ale dnes také nakonec odmítla. Možná koalice středopravého a středolevého bloku se prakticky ani neřešila.

PD byla v otázce spolupráce s hnutím M5S hluboce rozdělena. Nakonec převážilo mínění jejího bývalého šéfa a expremiéra Mattea Renziho, který společnou koalici odmítal.

„Po dvou měsících se počáteční pozice stran nezměnily a vyhlídka na vládní většinu nevznikla,“ oznámil dnes prezident Mattarella v prohlášení. „V posledních dnech také zanikla možnost dohody mezi Hnutím pěti hvězd a Demokratickou stranou,“ dodal.

Mattarella proto vyzval všechny politické strany v parlamentu, aby se v pondělí vrátily k dalším konzultacím s cílem naposledy zjistit, zda strany mají jiné nápady na sestavení vládní většiny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud