Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Itálii znovu ožívá debata o povinném očkování. Populistická vláda chystá nový zákon

V Itálii znovu ožívá debata o povinném očkování. Populistická vláda chystá nový zákon

V Itálii opět ožívá debata o povinném očkování, napsala dnes italská agentura Agi. Předchozí levicová vláda prosadila zákon o povinném očkování. Současná populistická vláda v srpnu pozdržela do března 2019 povinnost rodičů dětí školního i předškolního věku předložit lékařské potvrzení o deseti povinných vakcínách, které zákon ukládá. Nynější ministryně zdravotnictví z protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) Giulia Grillová ve středu v televizi řekla, že Senátu předložila nový návrh zákona a že současná vláda proti očkování není, ale počítá s volnějším režimem.

"Nejsme proti očkování", ale chceme jím "občany povinovat jen, když je to nezbytné, tedy určitě v případě spalniček. V případě (očkování proti) dalším chorobám stačí podobně jako v jiných zemích doporučení. To platí například pro hexavakcínu," řekla v televizi La7 ministryně Grillová.

"Se zákonem o povinném očkování nesouhlasíme, ale nikoli z toho důvodu, že bychom byli proti vakcínám. V tomto ohledu kdosi způsobil trochu zmatku - my se k vakcínám stavíme kladně," řekl Grillová. Italský i zahraniční tisk přitom připomíná, že vládní strany - Liga a M5S - slibovaly zrušení zákona o povinném očkování už během volební kampaně. Obě politické síly jsou už dlouho navázané na hnutí, která proti povinnému očkování lobbují.

Italští zákonodárci schválili povinné očkování dětí proti deseti chorobám v červenci 2017 mimo jiné pod vlivem výrazného nárůstu počtu případů spalniček.

Podle Světové zdravotnické organizace se v roce 2017 spalničkami v Evropě nakazilo 23.927 osob, zatímco v roce 2016 to bylo 5273 lidí. Jen za prvních šest měsíců roku 2018 počet nakažených dosáhl 41.000 osob, z nichž 37 zemřelo. Odborníci tento nárůst přikládají poklesu těch, kteří jsou proti nemoci očkováni, napsala BBC.

V Itálii letos do června spalničky dostalo 2029 lidí. V rámci celé Evropy onemocnělo touto nemocí přes tisíc lidí jen v sedmi zemích. Nejvíce případů hlásí Řecko, z italských regionů pak Sicílie.

Média skepsi, která v Itálii vůči očkování panuje přičítají dvěma skutečnostem: již vyvrácené britské studii z konce 90. let, která takzvanou MMR vakcínu proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím spojuje s autismem u dětí a také obecné nedůvěře Italů vůči institucím, která se tento rok obdobně projevila v ohromném volebním zisku protestního M5S.

Zákon předchozí italské vlády nařizoval, že děti ve školním i předškolním věku mají podstupovat vakcinaci mimo jiné proti spalničkám, zánětu mozkových blan, tetanu, dětské obrně, příušnicím a černému kašli. Rodičům, kteří své potomky očkovat nenechali, hrozila správní pokutu do výše 500 eur (přes 13.000 korun). Některá školní zařízení také odmítla neočkované děti přijímat.

Pro děti v Česku je nyní povinné očkování hexavakcínou, která pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1