Válka o bankéře. Státy EU se snaží Británii před Brexitem připravit o tisíce klíčových finančníků | info.cz

Články odjinud

Válka o bankéře. Státy EU se snaží Británii před Brexitem připravit o tisíce klíčových finančníků

Hned několik členských států Evropské unie se snaží z Británie přilákat bankéře a finančníky prostřednictvím daňových prázdnin a dalších zásadních úlev a benefitů. Informuje o tom dnešní vydání deníku Financial Times. Většina zemí chápe blížící se Brexit jako příležitost, jak získat velmi kvalitní pracovní sílu, která se časem sama bohatě zaplatí.

Deník udělal průzkum mezi zeměmi a zjistil, že největší velkorysost projevuje Francie a Itálie. Pokud by do Francie přišel bankéř, který vydělá jeden milion eur ročně, díky daňovým úlevám by získal o 180.000 liber více než v Londýně. V Itálii je to dokonce 200.000 eur. To ovšem není všechno, kromě daňových prázdnin země nabízejí i snížení daňové sazby o polovinu či možnost nepočítat nemovitý majetek do daně pro bohaté, kterou některé země mají.

Ukazuje se, že podobná lákadla velmi dobře fungují, což je špatná zpráva pro Londýn. Investiční banka Goldman Sachs už začala přesouvat 60 procent svých bankéřů z Londýna do Milána, Frankfurtu a Paříže. Bank of America přesouvá své evropské sídlo do irského Dublinu a otevírá i další pobočku pro denní obchody v Paříži, kde najde pracovní místo až 1000 lidí.

Centrální banka Bank of England odhaduje, že londýnské City přijde kvůli Brexitu o zhruba 5000 pracovních míst ve finančních službách. Ian McCluskey ze společnosti PwC ovšem upozorňuje, že daňové úlevy nebudou trvat věčně. „Pokud se někdo přestěhuje nastálo, je pravděpodobné, že časem bude zdaněn jako normální občan,“ dodává. Tato doba je ovšem poměrně dlouhá, ve Francii přestanou daňové úlevy efektivně fungovat až po osmi letech trvalého pobytu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud