Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Varování pro zdánlivě neporazitelnou polskou vládu. Opozice je zpět na scéně a sílí

Varování pro zdánlivě neporazitelnou polskou vládu. Opozice je zpět na scéně a sílí

Přestože se polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) může dlouhodobě zdát neporazitelná, víkendové komunální volby ukázaly, že tomu tak úplně není. Byl to vůbec první podobný test za uplynulé tři roky. Strana Jaroslawa Kaczyńského sice zvítězila, ale s mnohem menším náskokem před opozicí, než experti očekávali.

Podle předběžných výsledků PiS získala 32,3 procenta – méně než bylo 37,6 procenta z posledních parlamentních voleb v roce 2015, ale na druhou stranu více než 26,9 procenta z posledních komunálních voleb v roce 2014. Opoziční Občanská platforma poměrně překvapivě udržela svůj výsledek z parlamentních voleb a získala teď 24,7 procenta odevzdaných hlasů.

Skutečný průšvih ovšem Kaczyńského strana zažila ve velkých městech, nepodařilo se jí totiž získat ani jedno. Rozdělení společnosti je tak ještě více patrné než před volbami. Velká města stojí proti poměrně chudému venkovu, který až na naprosté výjimky drtivě podporuje PiS. Nejtvrdší porážka pak vládní stranu potkala ve Varšavě, kde již v prvním kole zvítězil opoziční kandidát Rafal Trzaskowski. Znamenalo to ponižující porážku současného náměstka ministra spravedlnosti Patryka Jakiho.

Server Politico upozorňuje, že dvě hlavní protivládní strany (kromě Občanské platformy tam patří i Agrární strana) získaly dohromady 41 procent odevzdaných hlasů, což je o 10 procentních bodů více než Právo a spravedlnost.

Kaczyński se podobnou rétorikou ovšem nenechal vykolejit a výsledek hodnotil pozitivně. Přesto svoje straníky varoval, že je třeba se připravit hned na několik nadcházejících voleb. „Musíme pracovat, pracovat a znovu pracovat. Je to začátkem volební kampaně, která skončí až v květnu 2020,“ upozornil. Voliče čekají na jaře volby do Evropského parlamentu a už na podzim se v Polsku přidají i volby parlamentní.

Víkendové volby přinesly Kaczyńskému navíc velmi zdatného soupeře. Šéf Občanské platformy Grzegorz Schetyna dokázal, že zdrcující porážka jeho strany ve volbách v roce 2015 je zapomenuta. V Česku jej lze přirovnat například k šéfovi ODS Petru Fialovi. Ani Schetyna není nějak výrazně charismatický, ale podařilo se mu postavit poměrně efektivní opozici Kaczyńskému. Dosáhl toho především spojením s Moderní liberální stranou a s malou levicovou skupinou vedenou feministkou Barbarou Nowackou.

Polské volby rovněž ukázaly, že na tamní politické scéně existují v podstatě jen dva velké subjekty, malé strany se staly irelevantními. „Je to poměrně nejednoznačný výsledek. Obě strany jej nazývají vítězstvím,“ cituje Politico politologa Marka Migalského.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232