Ve Francii soudí aktivisty, kteří pomohli migrantům přes hranice. Přimluvily se za ně desítky osobností | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Francii soudí aktivisty, kteří pomohli migrantům přes hranice. Přimluvily se za ně desítky osobností

Ve Francii soudí aktivisty, kteří pomohli migrantům přes hranice. Přimluvily se za ně desítky osobností

Před soudem ve francouzském městě Gap se dnes objevili tři lidé obvinění z toho, že skupině migrantů pomohli překonat italsko-francouzské hranice. Případ vyvolal množství protestů, prokuratura si vysloužila kritiku za to, že trestá „zločin ze solidarity“, napsala agentura AFP. Aktivistům hrozí až deset let vězení, pokuty do 750 000 eur (19,4 milionu Kč) a zákaz vstupu do Francie.

Sedmadvacetiletá italská studentka Eleonara Laterzaová, o rok mladší švýcarský student Bastian Stauffer a třiadvacetiletý Švýcarobelgičan Theo Buckmaster byli v dubnu zadrženi na deset dní poté, co se zúčastnili pochodu asi stovky aktivistů, kteří doprovázeli na 20 migrantů přes alpský průsmyk.

Asi 120 francouzských osobností z řad vědců, učitelů i politiků tento týden vyjádřilo souzeným aktivistům podporu. Prokuraturu zároveň obvinili z toho, že opovrhuje slibem uvedeným v ústavě, který hovoří o bratrství a rovnosti pro všechny. Několik demonstrantů se dnes objevilo i před budovou soudu v Gapu na jihovýchodě země.

Právníci, kteří trojici zastupují, agentuře AFP řekli, že chtějí jednání soudu odložit, protože čekají na rozhodnutí ústavního soudu ohledně toho, zda pomoc migrantům, kteří se do země dostali nelegálně, může být považováno za zločin.

Ač francouzský prezident Emmanuel Macron vyhrál prezidentské volby se slovy o otevřené imigrační politice, v poslední době zpřísnil imigrační zákon. Cizincům bez platného povolení k pobytu hrozí vysoká pokuta nebo až rok ve vězení, pokud nebudou spolupracovat s úřady. Zkrátí se navíc doba pro odvolání proti nepřidělení azylu a prodlouží doba, po kterou mohou být nelegální migranti drženi v detenci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.