Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Francii soudí aktivisty, kteří pomohli migrantům přes hranice. Přimluvily se za ně desítky osobností

Ve Francii soudí aktivisty, kteří pomohli migrantům přes hranice. Přimluvily se za ně desítky osobností

Před soudem ve francouzském městě Gap se dnes objevili tři lidé obvinění z toho, že skupině migrantů pomohli překonat italsko-francouzské hranice. Případ vyvolal množství protestů, prokuratura si vysloužila kritiku za to, že trestá „zločin ze solidarity“, napsala agentura AFP. Aktivistům hrozí až deset let vězení, pokuty do 750 000 eur (19,4 milionu Kč) a zákaz vstupu do Francie.

Sedmadvacetiletá italská studentka Eleonara Laterzaová, o rok mladší švýcarský student Bastian Stauffer a třiadvacetiletý Švýcarobelgičan Theo Buckmaster byli v dubnu zadrženi na deset dní poté, co se zúčastnili pochodu asi stovky aktivistů, kteří doprovázeli na 20 migrantů přes alpský průsmyk.

Asi 120 francouzských osobností z řad vědců, učitelů i politiků tento týden vyjádřilo souzeným aktivistům podporu. Prokuraturu zároveň obvinili z toho, že opovrhuje slibem uvedeným v ústavě, který hovoří o bratrství a rovnosti pro všechny. Několik demonstrantů se dnes objevilo i před budovou soudu v Gapu na jihovýchodě země.

Právníci, kteří trojici zastupují, agentuře AFP řekli, že chtějí jednání soudu odložit, protože čekají na rozhodnutí ústavního soudu ohledně toho, zda pomoc migrantům, kteří se do země dostali nelegálně, může být považováno za zločin.

Ač francouzský prezident Emmanuel Macron vyhrál prezidentské volby se slovy o otevřené imigrační politice, v poslední době zpřísnil imigrační zákon. Cizincům bez platného povolení k pobytu hrozí vysoká pokuta nebo až rok ve vězení, pokud nebudou spolupracovat s úřady. Zkrátí se navíc doba pro odvolání proti nepřidělení azylu a prodlouží doba, po kterou mohou být nelegální migranti drženi v detenci.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1