Vedení katalánské policie míří před soud. Patří ke zločinecké síti, kterou vedl Puigdemont, tvrdí soudkyně | info.cz

Články odjinud

Vedení katalánské policie míří před soud. Patří ke zločinecké síti, kterou vedl Puigdemont, tvrdí soudkyně

Josep Lluís Trapero, bývalý nejvyšší velitel katalánské policie a exředitel katalánské policie Pere Soler budou souzeni kvůli loňskému referendu o nezávislosti Katalánska i za účast ve zločinecké organizaci. Návrh na zahájení soudního řízení podala vyšetřující soudkyně španělského soudu, který se zabývá závažnými trestnými činy, Carmen Lamelaová.

„Zločineckou organizaci" měli podle soudkyně Lamelaové tvořit lidé z úřadů katalánské vlády, tamního regionálního parlamentu i další občané a celou síť řídil tehdejší katalánský premiér Carles Puigdemont. Podle soudkyně šlo o koordinovanou nejméně dvouletou činnost, jejímž výsledkem bylo "uspořádání ilegálního referenda 1. října a deklarace o nezávislosti schválená katalánským parlamentem 27. října".

Soudkyně Lamelaová vyšetřovala pouze bývalé vedení katalánské policie a jejich nadřízené z katalánského ministerstva vnitra. Vyšetřování bývalé katalánské vlády a bývalého vedení tamního parlamentu měl na starost soudce nejvyššího soudu Pablo Llarena, který vyšetřování ukončil minulý měsíc. Z jeho skupiny bylo 13 katalánských politiků obžalováno ze vzpoury (španělsky rebelión) kvůli porušování ústavy a snaze o nezávislost území, za což hrozí až 25 let vězení, v případě ozbrojené vzpoury až 30 let.

Katalánští policisté Trapero, Soler, Teresa Laplanaová a náměstek katalánského ministr vnitra César Puig se měli podle soudkyně dopustit nižšího stupně vzpoury (buřičství, španělsky sedición), za nějž hrozí až 15 let vězení. Španělský právní řád tento trestný čin kvalifikuje jako bránění úřadům ve výkonu legitimní činnosti či v naplňování zákonů nebo soudních rozhodnutí.

Trapero, který se do širšího povědomí veřejnosti dostal loni v létě při vyšetřování teroristických útoků v Katalánsku, se měl buřičství dopustit dvakrát. Poprvé loni 20. září, kdy lidé demonstrovali v Barceloně před katalánským ministerstvem hospodářství. Dav se tam shromáždil na protest proti zásahu španělské policie na katalánských úřadech, kde policisté hledali materiály k chystanému referendu. Trapero tehdy vyzval katalánské policisty, aby byli "velmi opatrní při použití síly vůči demonstrantům". Někteří demonstranti tehdy poničili několik vozů španělské policie.

Podobný pokyn o zasahování jen v případě ohrožení bezpečnosti lidí vydal Trapero i pro referendum z 1. října. I při něm zasahovala v Katalánsku zejména španělská policie, která použila i násilí a gumové projektily, aby zabránila lidem v účasti v referendu. Za nepřiměřené použití síly při referendu kritizovala španělskou policii i poslední zpráva organizace Amnesty International a zástupce španělské vlády v Katalánsku se za to omluvil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud