Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vedení katalánské policie míří před soud. Patří ke zločinecké síti, kterou vedl Puigdemont, tvrdí soudkyně

Vedení katalánské policie míří před soud. Patří ke zločinecké síti, kterou vedl Puigdemont, tvrdí soudkyně

Josep Lluís Trapero, bývalý nejvyšší velitel katalánské policie a exředitel katalánské policie Pere Soler budou souzeni kvůli loňskému referendu o nezávislosti Katalánska i za účast ve zločinecké organizaci. Návrh na zahájení soudního řízení podala vyšetřující soudkyně španělského soudu, který se zabývá závažnými trestnými činy, Carmen Lamelaová.

„Zločineckou organizaci" měli podle soudkyně Lamelaové tvořit lidé z úřadů katalánské vlády, tamního regionálního parlamentu i další občané a celou síť řídil tehdejší katalánský premiér Carles Puigdemont. Podle soudkyně šlo o koordinovanou nejméně dvouletou činnost, jejímž výsledkem bylo "uspořádání ilegálního referenda 1. října a deklarace o nezávislosti schválená katalánským parlamentem 27. října".

Soudkyně Lamelaová vyšetřovala pouze bývalé vedení katalánské policie a jejich nadřízené z katalánského ministerstva vnitra. Vyšetřování bývalé katalánské vlády a bývalého vedení tamního parlamentu měl na starost soudce nejvyššího soudu Pablo Llarena, který vyšetřování ukončil minulý měsíc. Z jeho skupiny bylo 13 katalánských politiků obžalováno ze vzpoury (španělsky rebelión) kvůli porušování ústavy a snaze o nezávislost území, za což hrozí až 25 let vězení, v případě ozbrojené vzpoury až 30 let.

Katalánští policisté Trapero, Soler, Teresa Laplanaová a náměstek katalánského ministr vnitra César Puig se měli podle soudkyně dopustit nižšího stupně vzpoury (buřičství, španělsky sedición), za nějž hrozí až 15 let vězení. Španělský právní řád tento trestný čin kvalifikuje jako bránění úřadům ve výkonu legitimní činnosti či v naplňování zákonů nebo soudních rozhodnutí.

Trapero, který se do širšího povědomí veřejnosti dostal loni v létě při vyšetřování teroristických útoků v Katalánsku, se měl buřičství dopustit dvakrát. Poprvé loni 20. září, kdy lidé demonstrovali v Barceloně před katalánským ministerstvem hospodářství. Dav se tam shromáždil na protest proti zásahu španělské policie na katalánských úřadech, kde policisté hledali materiály k chystanému referendu. Trapero tehdy vyzval katalánské policisty, aby byli "velmi opatrní při použití síly vůči demonstrantům". Někteří demonstranti tehdy poničili několik vozů španělské policie.

Podobný pokyn o zasahování jen v případě ohrožení bezpečnosti lidí vydal Trapero i pro referendum z 1. října. I při něm zasahovala v Katalánsku zejména španělská policie, která použila i násilí a gumové projektily, aby zabránila lidem v účasti v referendu. Za nepřiměřené použití síly při referendu kritizovala španělskou policii i poslední zpráva organizace Amnesty International a zástupce španělské vlády v Katalánsku se za to omluvil.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1