Vláda v demisi prezentuje služební zákon jako hotovou věc, EK jí ale nedala bianco šek

15. 03. 2018 • 22:00

Ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová odjela na konci minulého týdne projednat návrh služebního zákona do Bruselu. Závěr schůzky se zástupci Evropské komise prezentovala jako udělení zelené návrhu novely. Podobně se vyjadřoval i premiér v demisi Andrej Babiš. Vláda pak ve středu návrh schválila. Podle informací INFO.CZ ale kabinet v demisi od EK zdaleka nedostal bianco šek, jak to sám prezentuje. Jednání budou pokračovat a zástupci EU budou chtít slyšet vysvětlení některých bodů od ministrů pro místní rozvoj a vnitra.

Zatímco z prohlášení kabinetu v demisi to působí, že komise neměla k navrhovaným změnám žádné výtky, dobře informovaný zdroj z Bruselu pro INFO.CZ popsal, že jednání rozhodně nelze považovat za uzavřené. Zástupci komise se během jednání doptávali v řadě věcí na kontext, kladli technické dotazy. Jedním z diskutovaných bodů byly například změny ve výběrových řízení. V současnosti počítá systém s tříkolovými řízeními, nově se bude jednat o dvě kola. Podle vlády se tak mají otevřít odborníkům zvenčí.

Komise by zároveň podle informací INFO.CZ chtěla další jednání na technické úrovni. Konat by se měly už na začátku příštího týdne. Návrh novely navíc dále studuje. Zásadní pro ni je, aby zůstala dodržena Dohoda o partnerství a nadále platilo odpolitizování státní správy.

V podobném duchu se vyjadřuje EK i oficiálně. Se svým dodatkem přišla již minulý pátek po prohlášení ministryně v demisi Dostálové. Mluvčí unijní exekutivy Magdalena Frouzová tehdy zdůraznila, že komise novelu zatím studuje a žádné hodnocení tedy zatím nemá. "Komise uvítala informaci o chystaném doplnění zákona o civilní službě, kterou poskytla paní ministryně Dostálová. Komise na schůzce neposkytla žádné své hodnocení," uvedla tehdy Frouzová.

O pokračujících jednáních mluvil ve středu i náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Ten před novináři uvedl, že EK nemá námitky ke změnám, jednání ale podle něj budou pokračovat po úřednické úrovni. Kabinet nyní oficiálně osloví Evropskou komisi, aby začala proces, ve kterém k navrhovaným změnám přijme stanovisko.

Samotná iniciativa pro jednání s Evropskou komisí o služebním zákonu pocházela podle informací INFO.CZ od premiéra v demisi Andreje Babiše. Jak popsala v rozhovoru ministryně Dostálová, úkolem ji osobně pověřil. Nabízí se přitom, že by jednání měl vést spíše šéf resortu vnitra Lubomír Metnar. Podobné projednávání domácí legislativy není podle odborníků úplně netypické. Je na něm ale vidět snaha si situaci „pojistit“ předem.

Prezentované „dobrozdání“ od EK mohlo také přispět ke středečnímu schválení zákona vládou. Ta v předešlých týdnech jeho projednávání několikrát přerušila. Například podle zástupce odborů Pavla Bednáře bylo důvodem zdržení právě čekání na vyjádření komise.

Návrhy na změny služebního zákona kritizovala opozice. Podle ní by vláda v demisi neměla měnit tak důležitou legislativu. A to navíc ještě společně s výraznými personálními změnami na ministerstvech. Instituce EU se o služební zákon zajímají už z toho důvodu, že záruka odpolitizování státní správy představuje podmínku pro čerpání eurofondů.