Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda v demisi prezentuje služební zákon jako hotovou věc, EK jí ale nedala bianco šek

Vláda v demisi prezentuje služební zákon jako hotovou věc, EK jí ale nedala bianco šek

Ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová odjela na konci minulého týdne projednat návrh služebního zákona do Bruselu. Závěr schůzky se zástupci Evropské komise prezentovala jako udělení zelené návrhu novely. Podobně se vyjadřoval i premiér v demisi Andrej Babiš. Vláda pak ve středu návrh schválila. Podle informací INFO.CZ ale kabinet v demisi od EK zdaleka nedostal bianco šek, jak to sám prezentuje. Jednání budou pokračovat a zástupci EU budou chtít slyšet vysvětlení některých bodů od ministrů pro místní rozvoj a vnitra.

Zatímco z prohlášení kabinetu v demisi to působí, že komise neměla k navrhovaným změnám žádné výtky, dobře informovaný zdroj z Bruselu pro INFO.CZ popsal, že jednání rozhodně nelze považovat za uzavřené. Zástupci komise se během jednání doptávali v řadě věcí na kontext, kladli technické dotazy. Jedním z diskutovaných bodů byly například změny ve výběrových řízení. V současnosti počítá systém s tříkolovými řízeními, nově se bude jednat o dvě kola. Podle vlády se tak mají otevřít odborníkům zvenčí.

Komise by zároveň podle informací INFO.CZ chtěla další jednání na technické úrovni. Konat by se měly už na začátku příštího týdne. Návrh novely navíc dále studuje. Zásadní pro ni je, aby zůstala dodržena Dohoda o partnerství a nadále platilo odpolitizování státní správy.

V podobném duchu se vyjadřuje EK i oficiálně. Se svým dodatkem přišla již minulý pátek po prohlášení ministryně v demisi Dostálové. Mluvčí unijní exekutivy Magdalena Frouzová tehdy zdůraznila, že komise novelu zatím studuje a žádné hodnocení tedy zatím nemá. "Komise uvítala informaci o chystaném doplnění zákona o civilní službě, kterou poskytla paní ministryně Dostálová. Komise na schůzce neposkytla žádné své hodnocení," uvedla tehdy Frouzová.

O pokračujících jednáních mluvil ve středu i náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Ten před novináři uvedl, že EK nemá námitky ke změnám, jednání ale podle něj budou pokračovat po úřednické úrovni. Kabinet nyní oficiálně osloví Evropskou komisi, aby začala proces, ve kterém k navrhovaným změnám přijme stanovisko.

Samotná iniciativa pro jednání s Evropskou komisí o služebním zákonu pocházela podle informací INFO.CZ od premiéra v demisi Andreje Babiše. Jak popsala v rozhovoru ministryně Dostálová, úkolem ji osobně pověřil. Nabízí se přitom, že by jednání měl vést spíše šéf resortu vnitra Lubomír Metnar. Podobné projednávání domácí legislativy není podle odborníků úplně netypické. Je na něm ale vidět snaha si situaci „pojistit“ předem.

Prezentované „dobrozdání“ od EK mohlo také přispět ke středečnímu schválení zákona vládou. Ta v předešlých týdnech jeho projednávání několikrát přerušila. Například podle zástupce odborů Pavla Bednáře bylo důvodem zdržení právě čekání na vyjádření komise.

Návrhy na změny služebního zákona kritizovala opozice. Podle ní by vláda v demisi neměla měnit tak důležitou legislativu. A to navíc ještě společně s výraznými personálními změnami na ministerstvech. Instituce EU se o služební zákon zajímají už z toho důvodu, že záruka odpolitizování státní správy představuje podmínku pro čerpání eurofondů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1