Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda v demisi prezentuje služební zákon jako hotovou věc, EK jí ale nedala bianco šek

Vláda v demisi prezentuje služební zákon jako hotovou věc, EK jí ale nedala bianco šek

Ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová odjela na konci minulého týdne projednat návrh služebního zákona do Bruselu. Závěr schůzky se zástupci Evropské komise prezentovala jako udělení zelené návrhu novely. Podobně se vyjadřoval i premiér v demisi Andrej Babiš. Vláda pak ve středu návrh schválila. Podle informací INFO.CZ ale kabinet v demisi od EK zdaleka nedostal bianco šek, jak to sám prezentuje. Jednání budou pokračovat a zástupci EU budou chtít slyšet vysvětlení některých bodů od ministrů pro místní rozvoj a vnitra.

Zatímco z prohlášení kabinetu v demisi to působí, že komise neměla k navrhovaným změnám žádné výtky, dobře informovaný zdroj z Bruselu pro INFO.CZ popsal, že jednání rozhodně nelze považovat za uzavřené. Zástupci komise se během jednání doptávali v řadě věcí na kontext, kladli technické dotazy. Jedním z diskutovaných bodů byly například změny ve výběrových řízení. V současnosti počítá systém s tříkolovými řízeními, nově se bude jednat o dvě kola. Podle vlády se tak mají otevřít odborníkům zvenčí.

Komise by zároveň podle informací INFO.CZ chtěla další jednání na technické úrovni. Konat by se měly už na začátku příštího týdne. Návrh novely navíc dále studuje. Zásadní pro ni je, aby zůstala dodržena Dohoda o partnerství a nadále platilo odpolitizování státní správy.

V podobném duchu se vyjadřuje EK i oficiálně. Se svým dodatkem přišla již minulý pátek po prohlášení ministryně v demisi Dostálové. Mluvčí unijní exekutivy Magdalena Frouzová tehdy zdůraznila, že komise novelu zatím studuje a žádné hodnocení tedy zatím nemá. "Komise uvítala informaci o chystaném doplnění zákona o civilní službě, kterou poskytla paní ministryně Dostálová. Komise na schůzce neposkytla žádné své hodnocení," uvedla tehdy Frouzová.

O pokračujících jednáních mluvil ve středu i náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Ten před novináři uvedl, že EK nemá námitky ke změnám, jednání ale podle něj budou pokračovat po úřednické úrovni. Kabinet nyní oficiálně osloví Evropskou komisi, aby začala proces, ve kterém k navrhovaným změnám přijme stanovisko.

Samotná iniciativa pro jednání s Evropskou komisí o služebním zákonu pocházela podle informací INFO.CZ od premiéra v demisi Andreje Babiše. Jak popsala v rozhovoru ministryně Dostálová, úkolem ji osobně pověřil. Nabízí se přitom, že by jednání měl vést spíše šéf resortu vnitra Lubomír Metnar. Podobné projednávání domácí legislativy není podle odborníků úplně netypické. Je na něm ale vidět snaha si situaci „pojistit“ předem.

Prezentované „dobrozdání“ od EK mohlo také přispět ke středečnímu schválení zákona vládou. Ta v předešlých týdnech jeho projednávání několikrát přerušila. Například podle zástupce odborů Pavla Bednáře bylo důvodem zdržení právě čekání na vyjádření komise.

Návrhy na změny služebního zákona kritizovala opozice. Podle ní by vláda v demisi neměla měnit tak důležitou legislativu. A to navíc ještě společně s výraznými personálními změnami na ministerstvech. Instituce EU se o služební zákon zajímají už z toho důvodu, že záruka odpolitizování státní správy představuje podmínku pro čerpání eurofondů.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1