Články odjinud

Volby daly Orbánovi do rukou silné karty, jeho drtivé vítězství Bruselu zavaří. Co teď čekat?

Volby daly Orbánovi do rukou silné karty, jeho drtivé vítězství Bruselu zavaří. Co teď čekat?

Viktor Orbán – krajně-pravicový nacionalistický premiér a samozvaný „obhájce“ evropské křesťanské kultury před muslimskou migrací, který svůj způsob vládnutí označuje za „neliberální demokracii“ – drtivě ovládl parlamentní volby v Maďarsku. Koalice strany Fidesz a křesťanských demokratů získala v 199členném parlamentu celkem 133 křesel, tedy těsnou dvoutřetinovou ústavní většinu, které teď Orbán náležitě využije k utužování poměrů na domácí scéně i v zahraničí. Hlasitý kritik Evropské komise, která často poukazuje na jeho autokratický způsob vládnutí, dostal pro své výpady proti Bruselu do rukou silné karty. Co se dá po volbách v Maďarsku očekávat a dojde k šíření „orbanizace“ do dalších zemí unie?

Jak ukázaly nedělní parlamentní volby, Maďaři se vlády Viktora Orbána omezující svobodu médií a justice zatím nepřejedli. „Je za námi velká bitva. Získali jsme rozhodující vítězství, a tím i možnost ochránit Maďarsko,“ prohlásil po prvních odhadech šéf konzervativní strany Fidesz. A skutečně má co oslavovat. Ještě včera před oznámením výsledků experti takto drtivé vítězství neočekávali a tvrdili, že vysoká volební účast nahrává spíš opozici. Jejich předpovědi se ale nepotvrdily a Orbán si může další čtyři roky užívat premiérského křesla, ve kterém sedí už od roku 2010.

„Mandát, který Orbán a strana Fidesz ve volbách získali, je silný, což je dáno vysokou volební účastí. Kritické hlasy nyní varují před tím, že se dá očekávat další omezování nezávislosti médií a posilování vlivu Fidesz na státní instituce. Dvoutřetinová většina totiž umožňuje změny, ke kterým je potřeba ústavní většina v parlamentu,“ říká pro INFO.CZ analytička a odbornice na maďarskou politiku z Asociace pro mezinárodní politiku (AMO) Pavlína Janebová.

Právě maďarská opozice a zástupci občanské společnosti mají z podobného vývoje velké obavy a tvrdí, že přesvědčivé vítězství stranu Fidesz povzbudí k dalšímu přitahování otěží. Jak ale tvrdí ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimír Bartovic, lidé kolem Orbánovy strany si jsou dlouhodobě vědomí toho, že v příštích volbách by už náskok nemusel být tak velký a s ohledem na volební cyklus tak drtivé vítězství neočekávají. V následujících čtyřech letech se tak Fidesz podle nich bude snažit určitým způsobem standardizovat a najít si mezi ostatními stranami potenciálního koaličního partnera.

„Já osobně očekávám kombinaci obojího – to znamená, že Fidesz využije toto období k ještě většímu zabetonování se v rámci státních úřadů, ovládnutí důležitých sektorů ekonomiky a zpočátku určitě udělá tvrdé kroky vůči humanitárním organizacím. Na druhou stranu ale čekám, že bude vysílat pozitivnější signály vůči opozičním stranám a v dlouhodobějším horizontu i potencionálním partnerům,“ říká pro INFO.CZ Bartovic.

Že Orbán hodlá navázat na politiku z minulého funkčního období, naznačují i dnešní slova mluvčího strany Jánose Halásze, podle kterého by už v květnu mohl projít zákon, který je součástí Orbánovy protiimigrační kampaně namířené především proti americkému finančníkovi maďarského původu Georgi Sorosovi. Zákon zvaný Stop Sorosovi by podle mluvčího měl umožnit vládě zakázat nevládní organizace, které podporou migrace představují pro stát „bezpečnostní riziko“.

„Očekává se, že první zákon, který poslanci Fidesz schválí, bude anti-Soros balíček zákonů, které jsou zaměřené na neziskové organizace a mluví o tom, že pokud tyto organizace získávají financování ze zahraničí, pak na ně budou uvaleny speciální daně, budou se muset registrovat a podobně. Kritici přitom poukazují na to, že to je bezprecedentní a jde o ohrožení občanské společnosti v Maďarsku,“ popisuje Janebová první zákon, který zřejmě už brzy projde maďarským parlamentem.

Díky své dvoutřetinové nadvládě však bude Orbánova strana dostatečně silná také pro to, aby mohla měnit ústavu. „Fidesz už v minulosti opakovaně měnil ústavu, zatím si ale nejsem vědomá toho, že by měli něco takového v úmyslu i nyní. Samozřejmě to ale možné je a už dříve do ústavy včlenili například formulku o tom, že Maďarsko je země založená na křesťanských hodnotách,“ říká analytička AMO.

Silnější mandát, víc konfliktů s Bruselem?

Drtivé vítězství Viktora Orbána se však neodrazí jen na domácí půdě, ale také ve vztahu k Bruselu, kde mají maďarského premiéra za nejhlasitějšího potížistu. Budapešť není u Evropské komise zapsaná zrovna nejlíp, což dokazují i žaloby, které Komise podala na Maďarsko k Soudnímu dvoru EU kvůli odmítání programu na přerozdělování žadatelů o azyl a kontroverzním zákonům o vysokých školách a nevládních organizacích.

„Orbán má nyní silnou pozici, a pokud se bude vymezovat vůči návrhům z Evropské unie, bude moct argumentovat tím, že ho lidé zvolili s programem, který je protiimigrační a jde proti hlubší integraci,“ říká analytička AMO. Že Orbán svého drtivého vítězství ve vztazích s Bruselem náležitě využije, se domnívá také ředitel institutu EUROPEUM.

„Co se týče Bruselu a konkrétně Evropské komise, může Orbán – výrazně posilněný výsledkem voleb – argumentovat tím, že Maďaři všechny ty změny společnosti v Maďarsku i jeho politiku vůči Bruselu schvalují. Ale je potřeba si uvědomit, že Orbán důsledně odděluje a v každém svém projevu to zdůrazňuje, že útočí na evropské instituce, zejména na Komisi a Evropský parlament, a ne na EU jako takovou. Podotýká, že Evropská unie není jen Brusel, ale jsou to i ostatní země včetně Maďarska, Slovenska a dalších a neustále prohlašuje, že jeho cílem není unii zničit, ale reformovat tak, aby rozhodovaly členské země, a ne evropské instituce,“ tvrdí Bartovic pro INFO.CZ.

První velký konflikt mezi novou maďarskou vládou a Bruselem podle něj může přijít brzy – kamenem úrazu bude otázka dalšího víceletého finančního rámce Evropské unie, kdy má dojít ke změnám podmínek pro čerpání evropských peněz. Jasnější obrysy nové podobě rozpočtu EU má dát Evropská komise, která návrh představí v květnu, debata o změnách se ale v evropských institucích vede už dnes a kvůli odchodu Velké Británie – jednoho z největších plátců do unijního rozpočtu – je jasné, že jsou reformy nevyhnutelné.

„Návrh Komise směřuje k tomu, že platby evropských fondů budou podmíněny dodržováním právního státu a Evropská komise by měla mít možnost pozastavit platby z těchto nástrojů, pokud má země s právním státem problémy, což bude Maďarsko zcela jistě odmítat. Zároveň tam bude rozpor v tom, že některé členské země budou požadovat nižší platby na kohezní a strukturální politiku, zatímco Maďarsko bude požadovat platby co nejvyšší – i Orbán totiž říká, že je unie pro Maďarsko extrémně důležitá právě kvůli přísunu peněz,“ vysvětluje Bartovic.

Kromě víceletého finančního rámce je další vysoce ožehavou otázkou, kterou se v současnosti zabývají členské země EU, je i reforma azylového systému unie. Plánované změny migrační politiky jsou pro Maďarsko a některé další země mimořádně dráždivé téma, a to hlavně kvůli obavám z přerozdělování žadatelů o azyl mezi státy EU. Další zpřísnění postoje ale Bartovic neočekává.

„Maďarsko má v otázce migrace už dnes nejtvrdší možný postoj – to znamená velice těžko lze očekávat nějaké další přitvrzení. Bude záležet na tom, jak se vyvine diskuse v Radě, a v případě, že bude šance na určitý kompromis, ke kterému by přistoupili i největší spojenci Maďarska v této oblasti, jako je Česká republika, Slovensko nebo Polsko, si myslím, že Maďarsko nezůstane jedinou zemí, která by kompromis blokovala,“ míní ředitel institut EUROPEUM. „Přitvrzení čekám především vůči neziskovým organizacím, které poskytují podporu a pomoc uprchlíkům a migrantům – Orbán využije svého drtivého vítězství a zakročí proti nim mnohem silněji,“ dodává.

Nakazí Orbán i další země V4?

Co výsledek maďarských voleb pro Evropu znamená, naznačují první blahopřání ze zahraničí – už kolem půlnoci Orbánovi na twitteru gratulovala šéfka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová. „Změna hodnot a masová imigrace vychvalované EU byly znovu potrestány. Národně smýšlející mohou v příštích evropských volbách v roce 2019 získat většinu,“ napsala Le Penová.

S blahopřáním spěchal také předseda polské vlády Mateusz Morawiecki ze strany Právo a spravedlnost. „Cesta k reformám nikdy není snadná. Podpora většiny společnosti ale ukazuje, že stojí za to takové úsilí vyvíjet,“ napsal na twitteru premiér země, která je podobně jako Maďarsko pod drobnohledem Bruselu a čelí kritice za autokratický způsob vládnutí.

Některá zahraniční média upozorňují na to, že výsledek maďarských voleb je vodou na mlýn populistům a krajně pravicovým stranám v celé Evropě. Jako problém pro celou unii označuje drtivé vítězství Orbána například německý Die Welt. „Jeho volební vítězství ho posiluje, aby maďarskou vůdcovskou demokracii vyvezl do celé Evropy. A má učenlivé žáky, jak se ukazuje v Polsku a dalších státech Visegrádu,“ píše deník.

Obavy z „vývozu orbanizace“ do dalších zemí EU včetně Visegrádské čtyřky však Bartovic mírní. „V ostatních zemích vidíme, že témata, jako je strašení migrací a antibruselismus, se docela vyčerpávají. Vidíme to na Slovensku, kde sklouznutí premiéra Fica k rétorice podobné Maďarsku znamenalo obrovské demonstrace a jeho poltický pád. V Česku alespoň podle posledních průzkumů vidíme, že podpora krajní pravici stagnuje nebo spíše klesá a zejména po volbách ta antibruselská témata postupně odcházejí do ústraní,“ tvrdí odborník.

„Takže doufám, že Maďarsko je v tomto ohledu tak specifické, že k nákaze České republiky nebo Slovenska nedojde. V Polsku je situace složitější – tam Orbán spojence má. Strana Práva a spravedlnost, která je velice silná a v mnoha ohledech podobná Orbánovi, má velice stabilní podporu a pokud se nestane zázrak, vyhraje i další volby,“ uzavírá Bartovic.

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818