Volby na Donbasu vyhráli vůdci separatistů. EU ani USA hlasování pod dohledem kalašnikovů neuznává | info.cz

Články odjinud

Volby na Donbasu vyhráli vůdci separatistů. EU ani USA hlasování pod dohledem kalašnikovů neuznává

V nedělních volbách na východě Ukrajiny uspořádaných proruskými separatisty zvítězili úřadující vůdci samozvaných "lidových" republik v Doněcké a Luhanské oblasti Denis Pušilin a Leonid Pasečnik. Po sečtení všech hlasů to dnes oznámily volební komise obou regionů, napsala agentura TASS. Hlasování o nových vůdcích v Donbasu nepovažují za legitimní ani Kyjev, ani Spojené státy a Evropská unie.

Volební účast v Luhansku činila podle oficiálních údajů 77 procent. V Doněcku pak k volebním urnám přišlo přes 80 procent oprávněných voličů, což místní volební komise označila za bezprecedentní.

Pasečnik, který podle komise získal 68,3 procenta hlasů, je v čele Luhansku od loňského listopadu. Na postu vystřídal Igora Plotnického, který po sporech se sesazeným "ministrem vnitra" republiky údajně ze zdravotních důvodů odstoupil. V souvislosti s jeho odchodem se objevily zprávy o útěku Plotnického do Ruska.

Vůdcem separatistů v Doněcku se s 60,85 procenta hlasů stal Denis Pušilin, který v úřadu působil dočasně od zabití doněckého šéfa Alexandra Zacharčenka. Ten přišel o život 31. srpna při výbuchu v restauraci v centru Doněcka. Moskva i separatisté z jeho smrti viní Kyjev. Podle ukrajinských činitelů byl atentát výsledkem boje o moc mezi povstaleckými frakcemi.

Evropská komise už v sobotu oznámila, že považuje volby na východě Ukrajiny za nelegitimní a nemá v úmyslu je uznat. Zásadně odmítavý postoj k těmto volbám vyjádřila ve svém prohlášení i česká diplomacie.

Naproti tomu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že Moskva se k hlasování v separatistických regionech staví s pochopením. "Mluvíme o dvou republikách, které se odtrhly od Ukrajiny a jsou ve stavu absolutního embarga," prohlásil Peskov. Podle něj těmto "republikám" v těžkých bezpečnostních podmínkách nezbývá než "jednat samostatně, aby zajistily vlastní existenci a naplňovaly sociální závazky vůči lidem, které jejich vlastní země opustila".

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva dlouhodobě popírá. Konflikt ve východoukrajinském Donbasu si podle údajů OSN od jara 2014 vyžádal více než 10.000 mrtvých. Mírové dohody podepsané v roce 2015 v běloruské metropoli Minsku sice intenzitu bojů snížily, ale přestřelky mezi oběma stranami i nadále pravidelně propukají.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud