Články odjinud

Vondráček pro INFO.CZ: Na summitu V4 s Francií a Německem budeme řešit Macronovy plány, zajímá mě jeho Evropa kruhu

Vondráček pro INFO.CZ: Na summitu V4 s Francií a Německem budeme řešit Macronovy plány, zajímá mě jeho Evropa kruhu

Ve čtvrtek se v Bratislavě sejdou zástupci Visegradu s Německem a Francií. Summit na úrovni předsedů parlamentů inicioval Radek Vondráček (ANO). Mluvit se bude o volbách do Evropského parlamentu, migraci i brexitu. „Mně osobně bude v diskusi zajímat otázka, s níž přišel nedávno pan prezident Macron. Představil vizi Evropy kruhu,“ říká předseda sněmovny pro INFO.CZ v exluzivním rozhovoru přes summitem. Řeč podle něj dojde i na tzv. Spitzenkandidaten. „Pan Schäuble (prezident Spolkového sněmu – pozn.red.) je zastáncem tohoto konceptu. My jsme jako Češi rezervovanější. Visegrad vidí hlavní legitimitu v Evropské radě. To jsou premiéři, kteří prošli volbami. Mají podporu národních států. To bude třeba zajímavé téma,“ dodává. Budou setkávání pokračovat? A jak chce Vondráček kolegům vysvětlit aktuální situaci kolem kauzy Čapího hnízda a Andreje Babiše mladšího?

Zítra se v Bratislavě odehraje setkání států V4 s Francií a Německem. Vy jste ho inicioval. Z jakého důvodu?

Když jsem byl zvolen do funkce, tak jsem měl zájem – a je to i zvykem – setkat se se všemi svými protějšky v sousedních zemích. Potkal jsem se v Berlíně s panem Schäublem (Wolfgnang Schäuble, prezident Spolkového sněmu – pozn.red.). Hodně ho zajímal Visegrad a jeho politika. Pro Česko je V4 důležitá, ale významné je pro nás i Německo a Rakousko. A to z bezpočtu důvodů.

Já jsem panu Schäublemu řekl, že by bylo dobré uspořádat setkání Visegradské skupiny a Německa. Bylo by užitečné, kdybychom si naše argumenty řekli osobně. Z jeho strany pak vzešlo, že by byl zajímavý formát V4 plus Německo a Francie, tedy velcí evropští hráči. Já jsem to přednesl na summitu Visegradu v Budapešti. Všem zástupcům skupiny se to líbilo a pan předseda Danko (Andrej Danko, předseda Slovenské národní strany – pozn.red.), který nyní za Slovensko předsedá V4, záměr zrealizoval.

Já jsem rád, protože než čekat další rok na české předsednictví, tak je lepší, když se setkání uskuteční nyní. Budeme si vyměňovat názory, říkat, co nás spojuje, v čem bychom mohli spolupracovat i v čem se naše názory liší.

Setkávání na parlamentní úrovní je jiné než jednání premiérů. Parlamenty jsou více zrcadlem společnosti, poslanci prošli volbami, každý předseda zastupuje více poslaneckých klubů. Já vždy říkám, že jsem předseda sněmovny, kde je devět poslaneckých klubů a názory se různí. Parlamenty jsou více místem diskuse. A taková jsou i tato setkání.

Jaká témata tedy chcete probírat?

V roce 2019 nás čekají parlamentní volby, bude se znovu formovat Evropská komise, bude se řešit víceletý finanční rámec nebo společná zemědělská politika, kohezní politika... Migrace je stále velmi silné téma Visegradu, i když se nám už podařilo přesvědčit partnery v Evropě, že kvóty a povinné alokace nefungují a nejsou krokem správným směrem. Ještě se ale objevují různá vyjádření a určitě není od věci si se svými partnery říct, že tímto směrem už nepůjdeme.

Visegrad nechce být nějaký toxický partner v rámci Evropské unie. My chceme spolupracovat a bavit se s velkými hráči jako Francie a Německo. Další vzkaz je, že V4 drží pospolu a chce přinášet pozitivní témata.

Bude to tedy tak, že vy jako blok V4 budete vystupovat na setkání společně vůči Německu a Francii?

V4 drží dohromady, představujeme společně 65 milionů lidí a HDP přesahující HDP Francie. Je to už nějaká síla. My jsme si ověřili s Maďary, Poláky a Slováky, že se nám lépe daří prosazovat naše zájmy společně.

Máme naší vnitřní diskusi. Postoje nejsou vždy stejné: Maďarsko bude mít vždy trochu jiný pohled než Polsko nebo my se Slovenskem. Vydiskustujeme si to ale mezi sebou a výstup je pak vždy společný.

Neexistují určitá témata, kde by si Česko rozumělo lépe s Francií nebo Německem než třeba s Polskem nebo Maďarskem?

Pro nás je velmi důležité mít dobý vztah s Německem a Rakouskem. S Rakouskem se Visegrad už potkal, pan Wolfgang Sobotka (rakouský ministr vnitra – pozn.red.) na takovém setkání byl. Názorová shoda byla vysoká. Bylo to velice příjemné setkání. Rakouské předsednictví EU je pro nás pozitivní ve spoustě témat.

Nyní přichází na řadu Německu. Myslím, že i tady jsou parlamenty schopny vydiskutovat základní názorové shody.

Visegrad ví, že když chce něco v Evropě prosadit, tak potřebuje velké hráče na své straně. A je dobré si to říct v tomto formátu a pak v Evropě postupovat společně, nebo alespoň vědět, kde to lze.

Před setkání jste uvedl, že „smyslem summitu je ujasnit si, na čem se můžeme shodnout, a vědět, kde jsou priority ostatních“. Jaké věci chcete prosazovat za Česko?

Migrace ještě úplně nedozněla, takže určitě to bude téma, o němž se bude mluvit. Mně osobně bude v diskusi zajímat otázka, s níž přišel nedávno pan prezident Macron. Představil vizi Evropy kruhu – jádro reaktoru, eurozóna, ti nejvíce spolupracující… Na to by navazoval druhý kruh a vnější kruh, kde je potřeba v rámci stability vést dialog se zeměmi, jako je Rusko a podobně. To nás bude jako Visegrad zajímat.

Česko samozřejmě zajímá i sousedská politika Evropské unie. Abychom byli silný globální hráč a měli i dobré vztahy s okolními zeměmi, i těmi africkými. Chceme, aby Visegrad v rámci tohoto kooperoval.

Všichni mluvíme o tom, že by to chtělo centra na území Afriky, pomoct tam, kde problém vzniká, tam odkud odchází lidé, kteří hledají lepší budoucnost. Česko je poměrně aktivní, máme hodně opatření.

Já říkám, že by bylo dobré si promluvit o tom, co bychom mohli udělat jako Visegrad společně. Všechny nás zajímá ochrana vnějších hranic, pana Babiše zajímá Frontex. Přišel návrh od pana Junckera (Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise – pozn.red.), že by se měl zvednout počet zaměstnanců Frontexu na deset tisíc. Ale ještě se neví, co by to bylo za zaměstnance a co by přesně dělali. Premiér proto zvedl diskusi, zda by nebylo dobré spíše pomoct pobřežním strážím jednotlivých zemí, které jsou v první linii. Máme tu zkušenost, že někdy je EU poměrně byrokratická a ne úplně efektivní. Tuto diskusi vedeme v rámci Visegradu a bylo by dobré se zeptat na názor Německa a Francie.

Jak do té diskuse přispěje, že česká vláda nepřistoupí ke globálnímu paktu o migraci?

Myslím, že na to přijde řeč. Je to příklad toho, že parlamenty jsou místem diskuse. Nás bude zajímat, co na to Německo.

Nebude V4 opět vnímána jako toxický Visegrad?

Visegrad se globálnímu paktu až tak nevěnoval. Jedním z propagátorů paktu je pan Lajčák (Miroslav Lajčák – pozn.red.), ministr zahraničí Slovenska, který byl současně předsedou Valného shromáždění OSN a z této pozice prosazoval globální pakt. Já jsem se s ním na toto téma potkal přímo v OSN.

Dá se toto téma diskutovat bez emocí?

Ani v Evropském parlamentu to nebylo bez emocí.

Mluvit byste měli také o volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok na jaře. Politická skupina Evropského parlamentu ALDE, do které patří i české ANO, se domluvila na spolupráci s Macronovým hnutím. V kampani chce vystupovat proti euroskepticismu. To je i váš postoj?

Za Visegrad by měl být vzkaz jasný: jsme proevropští. Chceme se bavit konstruktivně o tématech a nabízet řešení. Chceme efektivnější nakládání s evropskými penězi, chceme mluvit vůbec o financování a skladbě Evropské komise.

Myslím, že přijde řeč i na tzv. Spitzenkandidaten. Pan Schäuble je zastáncem tohoto konceptu. My jsme jako Češi rezervovanější. Visegrad vidí hlavní legitimitu v Evropské radě. To jsou premiéři, kteří prošli volbami. Mají podporu národních států. To bude třeba zajímavé téma.

Vidíte možnost, že by se od konceptu Spitzenkadidaten úplně ustoupilo?

Německo je na straně tohoto konceptu. Přesně nevím, jaká je pozice Francie. My bychom se měli především shodnout na tom, že to jsou důležité volby. V každé zemi existují odstředivé síly. My se musíme domluvit na tom pozitivním, co budeme říkat lidem. S tím jdeme do voleb. Visegrad říká: my nechceme rozbíjet EU, chceme být zdravým jádrem.

INFOGRAFIKA: Volba šéfa Evropské komiseINFOGRAFIKA: Volba šéfa Evropské komiseautor: INFO.CZ

A to i přesto, že Maďarsko nebo Polsko čelí kritice za svůj vnitrostátní vývoj?

My jsme k tomu nedávno přijali usnesení, že hlasování o Maďarsku v Evropském parlamentu považujeme za nešťastné (Evropský parlament v září odhlasoval zahájení řízení proti Maďarsku z důvodu vážného ohrožení hodnot EU – pozn.red.). Je to o komunikaci. My tam asi nebudeme mít konkrétní výstup, protože jde o diskusi na úrovni parlamentů. Setkání je o tom, abychom měli velmi dobré vztahy s Německem a Francií.

Budete mluvit také o Brexitu. O kterých aspektech se chcete bavit?

Polsko má ve Velké Británii přes milion občanů, takže má asi trochu jiné priority než my jako Česko. Postoj V4 je ale společný. Evropská unie vyjednává, bude uzavírat dohodu. Tady snad Visegrad není žádný „troublemaker“. Chceme zachování čtyř svobod (volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu – pozn.red.).

Bude ze setkání i nějaký hmatatelný výstup?

Někdy je důležitější až to, co potom následuje. Jde o jednodenní setkání. Je nás šest. Nedokážu dopředu říct, zda zvládneme nějakou rezoluci.

Chcete v podobných setkáních pokračovat?

Chtěl bych, abychom našli určitý opakovaný formát setkání s Německem a Francií. Mohly by se propojit některé naše výbory, například ty pro evropské záležitosti. Toto setkání je součástí většího plánu společné vnější politiky Visegradu. Ještě se plánuje setkání se zástupci Beneluxu a také s baltskými státy. Lokální uskupení jsou podle mě užitečná věc.

Jak setkání ovlivní aktuální vývoj ohledně kauzy Čapí hnízdo a nové informace o Andreji Babišovi mladším? Budete to muset svým kolegům vysvětlovat?

Už dříve se stávalo, že jsme se potkali a někde byl vnitřní problém. Potkali jsme se v rámci V4 například po hlasování v Evropském parlamentu o Maďarsku. Byli jsme v situaci, kdy Slovensko bylo ve vládní krizi po vraždě novináře.

Můžeme to zmínit v rámci neformálního programu, ale summitu se to nedotkne. Témata jsou daná.

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818