Články odjinud

Vražda bulharské novinářky: Čeští europoslanci chtějí zkontrolovat Bulharsko, bojí se o demokracii

Vražda bulharské novinářky: Čeští europoslanci chtějí zkontrolovat Bulharsko, bojí se o demokracii

Za poslední rok v EU zemřeli násilnou smrtí už tři investigativní novináři. Naposledy šlo o bulharskou redaktorku Viktoriji Marinovovou, kterou někdo zavraždil v sobotu ve městě Ruse. Vyšetřování je sice na počátku, ale existují indicie naznačující, že žena zemřela kvůli své práci. V poslední době se snažila odhalit korupci související s evropskými dotacemi, která mohla prorůstat až do nejvyšších pater politiky a policie. Její vražda znepokojila řadu organizací. Čeští europoslanci považují útoky na reportéry za vážné ohrožení demokracie nejen v Bulharsku, ale i na celém evropském kontinentě. Chtějí proto, aby Evropský parlament vyslal do Bulharska monitorovací misi. Podle informací INFO.CZ by mohla odjet už příští týden.

Do Bulharska by měli odjet poslanci hned ze tří výborů Evropského parlamentu. „Misi zvažuje pracovní skupina věnující se právnímu státu složená z poslanců z výborů pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a rozpočtovou kontrolu (CONT) a Zvláštního výboru pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3),“ potvrdil redakci český europoslanec Petr Ježek (ALDE), který poslednímu zmíněnému výboru šéfuje.

Poslance znepokojilo to, že v sobotu na území EU zemřel již třetí investigativní novinář během posledního roku. Jednalo se o bulharskou novinářku Viktoriji Marinovovou, která pracovala pro regionální televizi TVN. K brutální vraždě, před kterou byla třicetiletá žena zřejmě znásilněna, surově bita a poté uškrcena, došlo v bulharském městě Ruse, kde novinářka žila. Možného pachatele dnes zadržela bulharská policie a údajně se jedná o rumunského občana, který má také moldavský pas. Podle generálního prokurátora Sotira Cacarova existuje několik vyšetřovacích verzí.

Bulharská, ale i další evropská média, kromě mimořádné surovosti vraždy zmiňují ještě jeden důležitý fakt – Bulharka před smrtí pracovala na kauze, která měla odhalit korupci v nejvyšších patrech tamní politiky a policejních složek. Společným jmenovatelem při tom měly být evropské dotace – tedy prostředky, které členské země EU mohou čerpat z unijního rozpočtu na nejrůznější projekty. Bulharské deníky a servery píší, že posledním příspěvkem Marinovové byl rozhovor s bulharským a rumunským novinářem, kteří spolupracovali při zkoumání korupční aféry odhalující tunelování unijních fondů bulharskou společností GP.

Financial Times v této souvislosti připomínají, že Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) už minulý měsíc zvažoval, že začne Bulharsko vyšetřovat kvůli podezření, že v něm dochází ke zneužívání evropských peněz. Upozornit ho na to měli právě bulharští novináři.

O tom, že bulharská novinářka Marinovová zemřela zřejmě kvůli tomu, že se pustila do rozplétání případu spojeného s korupcí, tweetovala o víkendu i dvojka Evropské komise Frans Timmermans. Česká eurokomisařka Věra Jourová nabídla bulharským vyšetřovacím orgánům pomoc a vybídla je k tomu, aby co nejrychleji našly viníky vraždy a „objasnily, zda měl útok souvislost s prací novinářky“. O tom, že by mezi vraždou Marinovové a korupcí včetně souvislosti s evropskými fondy mohla existovat společná linka, psala mj. Asociace evropských novinářů, která má svou pobočku také v Bulharsku.

Europoslanec Ježek INFO.CZ sdělil, že se bude snažit, aby výbory tmíněné v úvodu tohoto textu misi do Bulharska koordinovaly, případně aby se jednalo o společnou cestu. „Nemělo by docházet k tříštění sil a duplicitám, ale naopak musíme jednat efektivně,“ řekl. Podle informací redakce to v tento moment vypadá, že půjde o misi pracovní skupiny výboru LIBE za účasti europoslanců z výborů CONT a TAX 3.

Pokud nevyvstane nějaká překážka, europoslanci by do Bulharska mohli odletět už v příštím týdnu.

Na obranu demokracie

Jak už bylo řečeno, vražda bulharské novinářky není v Evropě ojedinělým jevem. V posledních 12 měsících totiž kromě bulharské novinářky zemřeli v EU další dva žurnalisté. Loni v říjnu připravila nálož nastražená v automobilu o život maltskou novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou a v únoru nájemný vrah zastřelil slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku. Minimálně v případě Slovenska se ukázalo, že mezi Kuciakovou vraždou a jeho prací existovalo přímé spojení.

Vraždy odsoudila organizace OBSE, která zároveň upozornila na trend neustále přibývajících útoků na novináře, zejména ženy.

Novinářka Anne Applebaum po oznámení zabití Marinovové uvedla, že další vražda evropského novináře kvůli rozplétání korupce je něčím, co definuje naši epochu.

O tom mluví i čeští europoslanci, které redakce oslovila. „Žádná slova nejsou dostatečná pro odsouzení těchto vražd novinářů a novinářek. Docházelo k nim spíše v zemích, které nebyly zcela demokratické, typickým příkladem je Rusko. Teď se dějí i v EU,“ myslí si již citovaný europoslanec Petr Ježek. Nezávislí novináři a soudci tvoří podle něj první linii obrany demokracie, kterou je potřeba bránit. „Bez nich a jejich nezávislosti by demokracie prostě nebyla. Útoky na nezávislost médií, a někde i soudců, ze strany politiků nejsou ničím jiným, než snahou posilovat své postavení omezováním demokracie a právního státu. A to je nepřípustné a je povinností demokratů se tomu postavit.“

„Vraždy novinářů do civilizované Evropy nepatří. A je hrozné, že k nim došlo,“ souhlasí s tím další český europoslanec Luděk Niedermayer (EPP). „Investigativní novinářská práce je součástí vyspělé demokratické společnosti a je jedním z měřítek kvality demokracie v dané zemi. Slouží také jako prevence některých neblahých jevů, které se jinak mohou rozvíjet,“ dodal. 

Evropský parlament v minulosti vyslal monitorovací mise kvůli vraždám novinářů a jejich možnému spojení s korupcí také na Maltu a na Slovensko. Tam se europoslanci vypravili dokonce dvakrát (naposledy na konci září) a další mise se podle zjištění redakce chystá na letošní prosinec. 

Zúčastnit by se jí měla česká europoslankyně Martina Dlabajová (ALDE). „Novináři byli vždycky nazýváni 'hlídacími psy demokracie'. Pokud je někdo tráví, střílí, zabíjí, je to jednoznačný signál, že hradby demokracie hodlá někdo ztéci. My všichni bychom měli udělat maximum pro to, abychom je ubránili. A je úplně jedno, jestli je to přímo v naší zemi nebo u sousedů,“ napsala redakci. „Pevně věřím, že tito novináři nezemřeli nadarmo. Že jejich oběti vyburcují společnost k radikálnější obraně našeho největšího daru – svobody a demokracie,“ dodala. 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818