Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vražda bulharské novinářky: Čeští europoslanci chtějí zkontrolovat Bulharsko, bojí se o demokracii

Vražda bulharské novinářky: Čeští europoslanci chtějí zkontrolovat Bulharsko, bojí se o demokracii

Za poslední rok v EU zemřeli násilnou smrtí už tři investigativní novináři. Naposledy šlo o bulharskou redaktorku Viktoriji Marinovovou, kterou někdo zavraždil v sobotu ve městě Ruse. Vyšetřování je sice na počátku, ale existují indicie naznačující, že žena zemřela kvůli své práci. V poslední době se snažila odhalit korupci související s evropskými dotacemi, která mohla prorůstat až do nejvyšších pater politiky a policie. Její vražda znepokojila řadu organizací. Čeští europoslanci považují útoky na reportéry za vážné ohrožení demokracie nejen v Bulharsku, ale i na celém evropském kontinentě. Chtějí proto, aby Evropský parlament vyslal do Bulharska monitorovací misi. Podle informací INFO.CZ by mohla odjet už příští týden.

Do Bulharska by měli odjet poslanci hned ze tří výborů Evropského parlamentu. „Misi zvažuje pracovní skupina věnující se právnímu státu složená z poslanců z výborů pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a rozpočtovou kontrolu (CONT) a Zvláštního výboru pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3),“ potvrdil redakci český europoslanec Petr Ježek (ALDE), který poslednímu zmíněnému výboru šéfuje.

Poslance znepokojilo to, že v sobotu na území EU zemřel již třetí investigativní novinář během posledního roku. Jednalo se o bulharskou novinářku Viktoriji Marinovovou, která pracovala pro regionální televizi TVN. K brutální vraždě, před kterou byla třicetiletá žena zřejmě znásilněna, surově bita a poté uškrcena, došlo v bulharském městě Ruse, kde novinářka žila. Možného pachatele dnes zadržela bulharská policie a údajně se jedná o rumunského občana, který má také moldavský pas. Podle generálního prokurátora Sotira Cacarova existuje několik vyšetřovacích verzí.

Bulharská, ale i další evropská média, kromě mimořádné surovosti vraždy zmiňují ještě jeden důležitý fakt – Bulharka před smrtí pracovala na kauze, která měla odhalit korupci v nejvyšších patrech tamní politiky a policejních složek. Společným jmenovatelem při tom měly být evropské dotace – tedy prostředky, které členské země EU mohou čerpat z unijního rozpočtu na nejrůznější projekty. Bulharské deníky a servery píší, že posledním příspěvkem Marinovové byl rozhovor s bulharským a rumunským novinářem, kteří spolupracovali při zkoumání korupční aféry odhalující tunelování unijních fondů bulharskou společností GP.

Financial Times v této souvislosti připomínají, že Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) už minulý měsíc zvažoval, že začne Bulharsko vyšetřovat kvůli podezření, že v něm dochází ke zneužívání evropských peněz. Upozornit ho na to měli právě bulharští novináři.

O tom, že bulharská novinářka Marinovová zemřela zřejmě kvůli tomu, že se pustila do rozplétání případu spojeného s korupcí, tweetovala o víkendu i dvojka Evropské komise Frans Timmermans. Česká eurokomisařka Věra Jourová nabídla bulharským vyšetřovacím orgánům pomoc a vybídla je k tomu, aby co nejrychleji našly viníky vraždy a „objasnily, zda měl útok souvislost s prací novinářky“. O tom, že by mezi vraždou Marinovové a korupcí včetně souvislosti s evropskými fondy mohla existovat společná linka, psala mj. Asociace evropských novinářů, která má svou pobočku také v Bulharsku.

Europoslanec Ježek INFO.CZ sdělil, že se bude snažit, aby výbory tmíněné v úvodu tohoto textu misi do Bulharska koordinovaly, případně aby se jednalo o společnou cestu. „Nemělo by docházet k tříštění sil a duplicitám, ale naopak musíme jednat efektivně,“ řekl. Podle informací redakce to v tento moment vypadá, že půjde o misi pracovní skupiny výboru LIBE za účasti europoslanců z výborů CONT a TAX 3.

Pokud nevyvstane nějaká překážka, europoslanci by do Bulharska mohli odletět už v příštím týdnu.

Na obranu demokracie

Jak už bylo řečeno, vražda bulharské novinářky není v Evropě ojedinělým jevem. V posledních 12 měsících totiž kromě bulharské novinářky zemřeli v EU další dva žurnalisté. Loni v říjnu připravila nálož nastražená v automobilu o život maltskou novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou a v únoru nájemný vrah zastřelil slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku. Minimálně v případě Slovenska se ukázalo, že mezi Kuciakovou vraždou a jeho prací existovalo přímé spojení.

Vraždy odsoudila organizace OBSE, která zároveň upozornila na trend neustále přibývajících útoků na novináře, zejména ženy.

Novinářka Anne Applebaum po oznámení zabití Marinovové uvedla, že další vražda evropského novináře kvůli rozplétání korupce je něčím, co definuje naši epochu.

O tom mluví i čeští europoslanci, které redakce oslovila. „Žádná slova nejsou dostatečná pro odsouzení těchto vražd novinářů a novinářek. Docházelo k nim spíše v zemích, které nebyly zcela demokratické, typickým příkladem je Rusko. Teď se dějí i v EU,“ myslí si již citovaný europoslanec Petr Ježek. Nezávislí novináři a soudci tvoří podle něj první linii obrany demokracie, kterou je potřeba bránit. „Bez nich a jejich nezávislosti by demokracie prostě nebyla. Útoky na nezávislost médií, a někde i soudců, ze strany politiků nejsou ničím jiným, než snahou posilovat své postavení omezováním demokracie a právního státu. A to je nepřípustné a je povinností demokratů se tomu postavit.“

„Vraždy novinářů do civilizované Evropy nepatří. A je hrozné, že k nim došlo,“ souhlasí s tím další český europoslanec Luděk Niedermayer (EPP). „Investigativní novinářská práce je součástí vyspělé demokratické společnosti a je jedním z měřítek kvality demokracie v dané zemi. Slouží také jako prevence některých neblahých jevů, které se jinak mohou rozvíjet,“ dodal. 

Evropský parlament v minulosti vyslal monitorovací mise kvůli vraždám novinářů a jejich možnému spojení s korupcí také na Maltu a na Slovensko. Tam se europoslanci vypravili dokonce dvakrát (naposledy na konci září) a další mise se podle zjištění redakce chystá na letošní prosinec. 

Zúčastnit by se jí měla česká europoslankyně Martina Dlabajová (ALDE). „Novináři byli vždycky nazýváni 'hlídacími psy demokracie'. Pokud je někdo tráví, střílí, zabíjí, je to jednoznačný signál, že hradby demokracie hodlá někdo ztéci. My všichni bychom měli udělat maximum pro to, abychom je ubránili. A je úplně jedno, jestli je to přímo v naší zemi nebo u sousedů,“ napsala redakci. „Pevně věřím, že tito novináři nezemřeli nadarmo. Že jejich oběti vyburcují společnost k radikálnější obraně našeho největšího daru – svobody a demokracie,“ dodala. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1