Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vražda Kuciaka by měla stát Fica hlavu, Slovensko se změnilo. Europoslanec tepe vládu

Vražda Kuciaka by měla stát Fica hlavu, Slovensko se změnilo. Europoslanec tepe vládu

Kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně by měl kromě ministra vnitra odstoupit i premiér. V rozhovoru pro Blesk Zprávy to ve Štrasburku řekl slovenský europoslanec Ivan Štefanec. Podle něj tragédie Slováky nebývale semkla. O situaci u našich východních sousedů bude odpoledne rokovat také plénum Evropského parlamentu ve Štrasburku. Podívejte se na video níže.

„Považuji za klíčové, aby byl ten případ co nejdříve vyšetřen nezávislými institucemi. Aby si ti, kteří mají pravomoci vyšetřovat, plnili svoji práci. Aby zločinci byli odhaleni a potrestáni. Tento zločin má ale velký politický dosah, protože v nedokončeném článku šlo také o přímé propojení mafie a slovenské vlády. Politici nemohou zůstat nečinní,“ zdůraznil v první řadě opoziční slovenský politik a člen frakce Evropské lidové strany.

Politici by měli podle Štefance vytvořit co nejlepší podmínky k tomu, aby policie mohla zločin vyšetřit. „Ten rozměr ale i v rámci Unie. Evropský parlament má spoluzodpovědnost za všechny členské státy včetně Slovenska. A Ján Kuciak psal o možném zneužívání eurofondů a o daňových podvodech, to je přímá kompetence Evropského parlamentu. Proto ten velký zájem,“ dodal slovenský politik k tomu, že se na Slovensko vypravila delegace z Bruselu, aby „dohlédla“ na unijní záležitosti.

Další zprávy o vraždě Jána Kuciaka na Blesk.cz >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1