Vražda Kuciaka přesahuje hranice Slovenska a nesmí se opakovat. Co dalšího zaznělo v evropském parlamentu? | info.cz

Články odjinud

Vražda Kuciaka přesahuje hranice Slovenska a nesmí se opakovat. Co dalšího zaznělo v evropském parlamentu?

Zavraždění slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové je útokem na svobodu slova a demokracii v celé Evropě a musí být řádně prošetřena nezávislou justicí. To je hlavní zpráva, která vzešla z dnešní téměř dvouhodinové debaty mezi poslanci v Evropském parlamentu. O tom, zda jsou slovenské úřady, zejména policie a prokuratura, schopny kauzu dotáhnout do zdárného konce, ale někteří poslanci pochybují. Kritiku si od poslanců vysloužil i slovenský premiér Robert Fico, který shodou okolností dnes večer nabídl svoji demisi.

„Musíme trvat na řádném vyšetřování. Pochybnosti nad jeho vedením ale vyjádřila i matka jedné z obětí,“ prohlásil uprostřed debaty v Evropském parlamentu český europoslanec zvolený za STAN Stanislav Polčák (EPP).

Kromě Polčáka Ficovu vládu kritizoval během dnešní debaty na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku také další český europoslanec z frakce evropských lidovců (EPP) Tomáš Zdechovský. „Jsem si vědom politické výbušnosti kauzy na Slovensku, trváme však na důkladném vyšetření úkladné dvojnásobné vraždy a možné spojitosti s podezřením na korupci v systému dotací,“ řekl novinářům.

Podle Zdechovského případ zavražděné dvojice přesahuje hranice Slovenska, a je proto naprosto oprávněné, aby se jím zabýval například Evropský parlament. Prohlášení některých slovenských politiků, že se jedná o vměšování do vnitřních záležitostí země, Zdechovský odmítl a považuje je za „lehkovážná“.

Do debaty v Evropském parlamentu se zapojila také další česká europoslankyně Kateřina Konečná z KSČM. Kuciakovu vraždu označila za „zbabělý a odporný čin“, který se musí vyšetřit. Zdůraznila ale, že to musí být v rukou slovenských orgánů a nikoliv institucí EU, které k tomu nemají pravomoce. „Chtěla bych všechny poprosit, aby neudělali ze Slovenska zemi, kterou okupuje mafie,“ uvedla Konečná.

Před ukvapenými závěry varovala německá lidovecká europoslankyně Ingeborg Grässle, která vedla speciální delegaci europoslanců, jež zamířila minulý týden na Slovensko a přímo na místě hovořila se zástupci tamních institucí a také novináři. Podle slovenského europoslance Ivana Štefance (EPP) zpráva, kterou delegace sepsala, obsahuje celkem tři znepokojivé závěry. „Zaprvé je to velká nedůvěra slovenských občanů ve vlastní instituce…, jmenovitě policie a prokuratura,“ řekl novinářům. „Zadruhé jsou tam podezření na zneužívání eurodotací v zemědělství, což konstatoval i slovenský nejvyšší kontrolní úřad,“ pokračoval Štefanec. Jako poslední bod zmínil potřebu mezinárodního vyšetřování kauzy.

Po tom v průběhu rozpravy ve Štrasburku volal i český europoslanec zvolený za ANO, ale nyní vystupující jako nezávislý, Petr Ježek. Během debaty promluvila i lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. Ta připomněla protivládní demonstrace, které se konaly minulý týden v Bratislavě a v desítkách dalších měst a které byly podle slovenských médií největší od sametové revoluce v roce 1989.

Nezávislost vyšetřování v minulých dnech zpochybnil i šéf evropských lidovců Manfred Weber. Slovenské úřady podle něj nedělají všechno pro to, aby obě vraždy objasnily. Weber kritizoval také slovenského premiéra Roberta Fica a ministra vnitra Roberta Kaliňáka za to, že uspokojivě nevyvrátili spekulace o možném propojení vládní strany Směr-SD s mafií. Následnou Kaliňákovu rezignaci označil za pozitivní, avšak nedostatečnou reakci.

Slovenského investigativního reportéra Jána Kuciaka, který pracoval pro online zpravodajský portál Aktuality.sk, a jeho partnerku Martinu Kušnírovou našla policie zastřelené v novinářově domě na východě Slovenska na konci února. Policie uvedla, že smrt obou lidí pravděpodobně souvisela s Kuciakovou prací.

Europoslanci uctili památku Jána Kuciaka a jeho partnerky tím, že si na rozpravu přinesli letáky s jejich fotografií a s heslem „AllForJan“ (všichni za Jána).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud