Vrchní unijní vyjednávač pro brexit zahrozil Londýnu: EU se nenechá dojmout, čas se krátí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vrchní unijní vyjednávač pro brexit zahrozil Londýnu: EU se nenechá dojmout, čas se krátí

Vrchní unijní vyjednávač pro brexit zahrozil Londýnu: EU se nenechá dojmout, čas se krátí

Unijní vyjednávač pro odchod Británie z Evropské unie Michel Barnier dnes připustil, že obě strany mají rozdílné názory na klíčové problémy a že ještě bude třeba hodně práce k dosažení dohody o brexitu. Varoval přitom, že unie se „nenechá dojmout“ Londýnem při jednání o budoucím partnerství. 

„Nenecháme se dojmout, nenechám se dojmout touto 'hrou na svalování odpovědnosti',“ řekl Barnier novinářům s tím, že „někteří lidé“ v Británii se snaží přenést na unii odpovědnost za následky brexitu. Barnier dal také najevo, že uspořádání, které má zabránit takzvané tvrdé hranici mezi Irskem a Severním Irskem, nebude možné rozšířit na celou Británii, jak navrhl Londýn.

Čtvrteční britský návrh uchovat otevřené hranice pro zboží a služby mezi Severním Irskem a Irskem je podle vyjednávače nejasný a „budí více otázek než dává odpovědí“. Podle britského návrhu by Británie zůstala v celní unii s EU i další rok po téměř dvouletém přechodném období po brexitu.

„Dovolte mi, abych řekl velmi jasně, že co je určeno pro území o velikosti Severního Irska, nemusí být nutně uskutečnitelné pro celé Spojené království,“ poznamenal vyjednávač.

Británie má opustit EU na konci března příštího roku, ale do října musí být vyjednána dohoda o jejím odchodu, aby ji parlamenty v členských zemích unie stihly ratifikovat. Obě strany se také shodly na myšlence přechodného období až do konce roku 2020, aby byl čas dojednat dohodu o volném obchodu.

Rozpočet EU 2021-2027Rozpočet EU 2021-2027autor: Info.cz

„Nastal čas rozhodnout a vybrat si. Zbývá méně než deset měsíců do odchodu Británie z EU, který si Británie přála,“ upozornil unijní vyjednávač.

V britských návrzích vidí „žádost zachovat dosavadní stav“, což se mu zdá „dosti paradoxní“ vzhledem k tomu, že to byla Británie, která se sama rozhodla z EU odejít. „Zdá se, že Británie si chce zachovat všechny výhody současného uspořádání i po odchodu z našeho regulačního rámce, našeho rámce kontroly a realizace,“ dodal.

„Jestli chceme vybudovat nový vztah, je k tomu zapotřebí důvěra, jakož i více realismu ohledně toho, co bude a nebude možné,“ prohlásil.

Agentura AFP připomněla, že uvnitř britské vlády panuje silné napětí mezi stoupenci „tvrdého“ a „měkkého“ brexitu.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson na středeční soukromé večeři se skalními podporovateli brexitu připustil, že odchod země z EU by mohl nakonec skončit krachem. Britský ministr financí Philip Hammond naopak během návštěvy Berlína řekl, že upřednostňuje raději ovzduší spolupráce než konfrontační přístup.

Barnierovy výroky vedly dnes podle agentury Reuters k dalšímu oslabení libry.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.