Články odjinud

Vrchní unijní vyjednávač pro brexit zahrozil Londýnu: EU se nenechá dojmout, čas se krátí

Vrchní unijní vyjednávač pro brexit zahrozil Londýnu: EU se nenechá dojmout, čas se krátí

Unijní vyjednávač pro odchod Británie z Evropské unie Michel Barnier dnes připustil, že obě strany mají rozdílné názory na klíčové problémy a že ještě bude třeba hodně práce k dosažení dohody o brexitu. Varoval přitom, že unie se „nenechá dojmout“ Londýnem při jednání o budoucím partnerství. 

„Nenecháme se dojmout, nenechám se dojmout touto 'hrou na svalování odpovědnosti',“ řekl Barnier novinářům s tím, že „někteří lidé“ v Británii se snaží přenést na unii odpovědnost za následky brexitu. Barnier dal také najevo, že uspořádání, které má zabránit takzvané tvrdé hranici mezi Irskem a Severním Irskem, nebude možné rozšířit na celou Británii, jak navrhl Londýn.

Čtvrteční britský návrh uchovat otevřené hranice pro zboží a služby mezi Severním Irskem a Irskem je podle vyjednávače nejasný a „budí více otázek než dává odpovědí“. Podle britského návrhu by Británie zůstala v celní unii s EU i další rok po téměř dvouletém přechodném období po brexitu.

„Dovolte mi, abych řekl velmi jasně, že co je určeno pro území o velikosti Severního Irska, nemusí být nutně uskutečnitelné pro celé Spojené království,“ poznamenal vyjednávač.

Británie má opustit EU na konci března příštího roku, ale do října musí být vyjednána dohoda o jejím odchodu, aby ji parlamenty v členských zemích unie stihly ratifikovat. Obě strany se také shodly na myšlence přechodného období až do konce roku 2020, aby byl čas dojednat dohodu o volném obchodu.

Rozpočet EU 2021-2027Rozpočet EU 2021-2027autor: Info.cz

„Nastal čas rozhodnout a vybrat si. Zbývá méně než deset měsíců do odchodu Británie z EU, který si Británie přála,“ upozornil unijní vyjednávač.

V britských návrzích vidí „žádost zachovat dosavadní stav“, což se mu zdá „dosti paradoxní“ vzhledem k tomu, že to byla Británie, která se sama rozhodla z EU odejít. „Zdá se, že Británie si chce zachovat všechny výhody současného uspořádání i po odchodu z našeho regulačního rámce, našeho rámce kontroly a realizace,“ dodal.

„Jestli chceme vybudovat nový vztah, je k tomu zapotřebí důvěra, jakož i více realismu ohledně toho, co bude a nebude možné,“ prohlásil.

Agentura AFP připomněla, že uvnitř britské vlády panuje silné napětí mezi stoupenci „tvrdého“ a „měkkého“ brexitu.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson na středeční soukromé večeři se skalními podporovateli brexitu připustil, že odchod země z EU by mohl nakonec skončit krachem. Britský ministr financí Philip Hammond naopak během návštěvy Berlína řekl, že upřednostňuje raději ovzduší spolupráce než konfrontační přístup.

Barnierovy výroky vedly dnes podle agentury Reuters k dalšímu oslabení libry.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud