Vyhrožování obchodní válkou nic nevyřeší, varoval Macron a vybízí k reformám v rámci WTO | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyhrožování obchodní válkou nic nevyřeší, varoval Macron a vybízí k reformám v rámci WTO

Vyhrožování obchodní válkou nic nevyřeší, varoval Macron a vybízí k reformám v rámci WTO

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes varoval před obchodními válkami a navrhl, aby se začalo vyjednávat na mezinárodní úrovni o "reformě" Světové obchodní organizace (WTO). Změny by podle jeho představ měly vést k větší regulaci obchodu. Nejprve by se podle Macrona měly dohodnout Evropská unie, USA, Čína a Japonsko a pak by se mohly přidat další státy - například země sdružené ve skupině největších ekonomik světa (G20), které mají summit na konci roku v Argentině.

„Nastal okamžik, abychom se vypořádali s touto otázkou,“ řekl Macron v sídle WTO v Paříži. Evropské unii hrozí, že USA začnou vůči ní od června uplatňovat cla na dovoz oceli a hliníku.

„Vyhrožování obchodní válkou nic nevyřeší,“ řekl francouzský prezident. „Obchodní válka je vždy válkou, kterou všichni prohrají: průmysl, naši zemědělci, naši spotřebitelé,“ zdůraznil.

„Naším úkolem je najít společnou odpověď. Silným je ten, kdo má právo, silný je ten, kdo dodržuje pravidla, která pomohl vytvořit, silný je ten, kdo drží své slovo,“ dodal Macron.

Podle něho je možné pokračovat jen s reformovanou WTO. Země ze skupiny největších ekonomik světa by měly provést "diagnózu" toho, co v současném systému nefunguje, a zbavit se toho.

Americký prezident Donald Trump si dlouhodobě stěžuje na to, že obchodní deficit USA s Evropskou unií a Čínou je příliš vysoký. Snížit ho chce zavedením poměrně vysokých cel.

USA a jejich obchodní partneři zatím nenacházejí společnou řeč, což se projevilo na odmítnutí Washingtonu se dnes podepsat pod závěrečné prohlášení po výročním zasedání Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V textu členské země odsuzují protekcionismus a také připomínají hrozby klimatických změn, což je další téma, ve kterém se USA se zbytkem světa neshodují.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.