Články odjinud

Vyhrožování obchodní válkou nic nevyřeší, varoval Macron a vybízí k reformám v rámci WTO

Vyhrožování obchodní válkou nic nevyřeší, varoval Macron a vybízí k reformám v rámci WTO

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes varoval před obchodními válkami a navrhl, aby se začalo vyjednávat na mezinárodní úrovni o "reformě" Světové obchodní organizace (WTO). Změny by podle jeho představ měly vést k větší regulaci obchodu. Nejprve by se podle Macrona měly dohodnout Evropská unie, USA, Čína a Japonsko a pak by se mohly přidat další státy - například země sdružené ve skupině největších ekonomik světa (G20), které mají summit na konci roku v Argentině.

„Nastal okamžik, abychom se vypořádali s touto otázkou,“ řekl Macron v sídle WTO v Paříži. Evropské unii hrozí, že USA začnou vůči ní od června uplatňovat cla na dovoz oceli a hliníku.

„Vyhrožování obchodní válkou nic nevyřeší,“ řekl francouzský prezident. „Obchodní válka je vždy válkou, kterou všichni prohrají: průmysl, naši zemědělci, naši spotřebitelé,“ zdůraznil.

„Naším úkolem je najít společnou odpověď. Silným je ten, kdo má právo, silný je ten, kdo dodržuje pravidla, která pomohl vytvořit, silný je ten, kdo drží své slovo,“ dodal Macron.

Podle něho je možné pokračovat jen s reformovanou WTO. Země ze skupiny největších ekonomik světa by měly provést "diagnózu" toho, co v současném systému nefunguje, a zbavit se toho.

Americký prezident Donald Trump si dlouhodobě stěžuje na to, že obchodní deficit USA s Evropskou unií a Čínou je příliš vysoký. Snížit ho chce zavedením poměrně vysokých cel.

USA a jejich obchodní partneři zatím nenacházejí společnou řeč, což se projevilo na odmítnutí Washingtonu se dnes podepsat pod závěrečné prohlášení po výročním zasedání Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V textu členské země odsuzují protekcionismus a také připomínají hrozby klimatických změn, což je další téma, ve kterém se USA se zbytkem světa neshodují.