Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyhrožování obchodní válkou nic nevyřeší, varoval Macron a vybízí k reformám v rámci WTO

Vyhrožování obchodní válkou nic nevyřeší, varoval Macron a vybízí k reformám v rámci WTO

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes varoval před obchodními válkami a navrhl, aby se začalo vyjednávat na mezinárodní úrovni o "reformě" Světové obchodní organizace (WTO). Změny by podle jeho představ měly vést k větší regulaci obchodu. Nejprve by se podle Macrona měly dohodnout Evropská unie, USA, Čína a Japonsko a pak by se mohly přidat další státy - například země sdružené ve skupině největších ekonomik světa (G20), které mají summit na konci roku v Argentině.

„Nastal okamžik, abychom se vypořádali s touto otázkou,“ řekl Macron v sídle WTO v Paříži. Evropské unii hrozí, že USA začnou vůči ní od června uplatňovat cla na dovoz oceli a hliníku.

„Vyhrožování obchodní válkou nic nevyřeší,“ řekl francouzský prezident. „Obchodní válka je vždy válkou, kterou všichni prohrají: průmysl, naši zemědělci, naši spotřebitelé,“ zdůraznil.

„Naším úkolem je najít společnou odpověď. Silným je ten, kdo má právo, silný je ten, kdo dodržuje pravidla, která pomohl vytvořit, silný je ten, kdo drží své slovo,“ dodal Macron.

Podle něho je možné pokračovat jen s reformovanou WTO. Země ze skupiny největších ekonomik světa by měly provést "diagnózu" toho, co v současném systému nefunguje, a zbavit se toho.

Americký prezident Donald Trump si dlouhodobě stěžuje na to, že obchodní deficit USA s Evropskou unií a Čínou je příliš vysoký. Snížit ho chce zavedením poměrně vysokých cel.

USA a jejich obchodní partneři zatím nenacházejí společnou řeč, což se projevilo na odmítnutí Washingtonu se dnes podepsat pod závěrečné prohlášení po výročním zasedání Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V textu členské země odsuzují protekcionismus a také připomínají hrozby klimatických změn, což je další téma, ve kterém se USA se zbytkem světa neshodují.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1