Vyšetřovatelé vraždy Kuciaka pracují s několika verzemi, říká Jourová. Veřejnost má vědět víc už brzy | info.cz

Články odjinud

Vyšetřovatelé vraždy Kuciaka pracují s několika verzemi, říká Jourová. Veřejnost má vědět víc už brzy

Vyšetřovatelé únorové vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky pracují podle eurokomisařky pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věry Jourové s několika vyšetřovacími verzemi činu, který v zemi vyvolal politickou krizi a výměnu vlády. Jourová to dnes řekla novinářům při návštěvě Slovenska, kde se zajímala nejen o průběh vyšetřování zmiňované vraždy, ale i o vzdělávání romských dětí.

"Je několik vyšetřovacích verzí. Dostala jsem informaci o tom, že vyšetřování postupuje tak, jak má. Mám dojem, že je vysokým zájmem vyšetřovatelů věc posunout k pozitivnímu výsledku," uvedla Jourová. Dodala, že EU má maximální zájem na vyšetření zmiňované vraždy a na potrestání viníků. Jourová také vyjádřila očekávání, že v blízké době se veřejnost dozví posun při vyšetřování.

Slovenská prokuratura v posledních týdnech informuje o průběhu vyšetřování Kuciakovy vraždy spíše poskrovnu, potvrdila ovšem, že na začátku vyšetřování došlo k pochybení vyšetřovatele. Policie po vraždě jako nejpravděpodobnější motiv označila investigativní práci reportéra.

Eurokomisařka se na Slovensku zajímala také o vzdělávání romských žáků. "Naším zájmem je nejen vidět příslušnou legislativu a plány na papíře, ale zejména vidět pokrok ve věci vzdělávání romských dětí," uvedla Jourová. Dodala, že situace v zemi se příliš nezlepšila.

Nevládní organizace opakovaně upozornily, že romským dětem na Slovensku je systematicky upíráno právo na vzdělání a na ochranu před diskriminací v základním školství. V této záležitosti v roce 2015 Evropská komise zahájila vůči Slovensku řízení z důvodu porušení evropské legislativy kvůli diskriminaci a segregaci ve vzdělávaní.

Jourová na Slovensku obhajovala Istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách, jejíž ratifikaci slovenská vládní koalice odmítá. Jourová ale dostala v Bratislavě příslib, že některé části úmluvy země přenese do svého právního řádu.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud