Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyšetřovatelé vraždy Kuciaka pracují s několika verzemi, říká Jourová. Veřejnost má vědět víc už brzy

Vyšetřovatelé vraždy Kuciaka pracují s několika verzemi, říká Jourová. Veřejnost má vědět víc už brzy

Vyšetřovatelé únorové vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky pracují podle eurokomisařky pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věry Jourové s několika vyšetřovacími verzemi činu, který v zemi vyvolal politickou krizi a výměnu vlády. Jourová to dnes řekla novinářům při návštěvě Slovenska, kde se zajímala nejen o průběh vyšetřování zmiňované vraždy, ale i o vzdělávání romských dětí.

"Je několik vyšetřovacích verzí. Dostala jsem informaci o tom, že vyšetřování postupuje tak, jak má. Mám dojem, že je vysokým zájmem vyšetřovatelů věc posunout k pozitivnímu výsledku," uvedla Jourová. Dodala, že EU má maximální zájem na vyšetření zmiňované vraždy a na potrestání viníků. Jourová také vyjádřila očekávání, že v blízké době se veřejnost dozví posun při vyšetřování.

Slovenská prokuratura v posledních týdnech informuje o průběhu vyšetřování Kuciakovy vraždy spíše poskrovnu, potvrdila ovšem, že na začátku vyšetřování došlo k pochybení vyšetřovatele. Policie po vraždě jako nejpravděpodobnější motiv označila investigativní práci reportéra.

Eurokomisařka se na Slovensku zajímala také o vzdělávání romských žáků. "Naším zájmem je nejen vidět příslušnou legislativu a plány na papíře, ale zejména vidět pokrok ve věci vzdělávání romských dětí," uvedla Jourová. Dodala, že situace v zemi se příliš nezlepšila.

Nevládní organizace opakovaně upozornily, že romským dětem na Slovensku je systematicky upíráno právo na vzdělání a na ochranu před diskriminací v základním školství. V této záležitosti v roce 2015 Evropská komise zahájila vůči Slovensku řízení z důvodu porušení evropské legislativy kvůli diskriminaci a segregaci ve vzdělávaní.

Jourová na Slovensku obhajovala Istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách, jejíž ratifikaci slovenská vládní koalice odmítá. Jourová ale dostala v Bratislavě příslib, že některé části úmluvy země přenese do svého právního řádu.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1