Vyšetřovatelé vraždy Kuciaka pracují s několika verzemi, říká Jourová. Veřejnost má vědět víc už brzy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyšetřovatelé vraždy Kuciaka pracují s několika verzemi, říká Jourová. Veřejnost má vědět víc už brzy

Vyšetřovatelé vraždy Kuciaka pracují s několika verzemi, říká Jourová. Veřejnost má vědět víc už brzy

Vyšetřovatelé únorové vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky pracují podle eurokomisařky pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věry Jourové s několika vyšetřovacími verzemi činu, který v zemi vyvolal politickou krizi a výměnu vlády. Jourová to dnes řekla novinářům při návštěvě Slovenska, kde se zajímala nejen o průběh vyšetřování zmiňované vraždy, ale i o vzdělávání romských dětí.

"Je několik vyšetřovacích verzí. Dostala jsem informaci o tom, že vyšetřování postupuje tak, jak má. Mám dojem, že je vysokým zájmem vyšetřovatelů věc posunout k pozitivnímu výsledku," uvedla Jourová. Dodala, že EU má maximální zájem na vyšetření zmiňované vraždy a na potrestání viníků. Jourová také vyjádřila očekávání, že v blízké době se veřejnost dozví posun při vyšetřování.

Slovenská prokuratura v posledních týdnech informuje o průběhu vyšetřování Kuciakovy vraždy spíše poskrovnu, potvrdila ovšem, že na začátku vyšetřování došlo k pochybení vyšetřovatele. Policie po vraždě jako nejpravděpodobnější motiv označila investigativní práci reportéra.

Eurokomisařka se na Slovensku zajímala také o vzdělávání romských žáků. "Naším zájmem je nejen vidět příslušnou legislativu a plány na papíře, ale zejména vidět pokrok ve věci vzdělávání romských dětí," uvedla Jourová. Dodala, že situace v zemi se příliš nezlepšila.

Nevládní organizace opakovaně upozornily, že romským dětem na Slovensku je systematicky upíráno právo na vzdělání a na ochranu před diskriminací v základním školství. V této záležitosti v roce 2015 Evropská komise zahájila vůči Slovensku řízení z důvodu porušení evropské legislativy kvůli diskriminaci a segregaci ve vzdělávaní.

Jourová na Slovensku obhajovala Istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách, jejíž ratifikaci slovenská vládní koalice odmítá. Jourová ale dostala v Bratislavě příslib, že některé části úmluvy země přenese do svého právního řádu.

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.