Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vzpoura na jihu. Italští starostové se vzepřeli vládě a chtějí pustit lodě s uprchlíky

Vzpoura na jihu. Italští starostové se vzepřeli vládě a chtějí pustit lodě s uprchlíky

Několik italských starostů se postavilo rozhodnutí ministra vnitra a šéfa Ligy severu Mattea Salviniho. Ten nakázal uzavřít přístavy a nepřijímat lodě, které vezou uprchlíky. Na moři tak zůstaly uvězněny minimálně dvě velké lodě neziskových organizací, které vezou stovky migrantů.

„Neapol je připravena, bez ohledu na peníze, zachránit lidské životy,“ uvedl na sociální síti Twitter starosta Neapole a nazval Salviniho ministrem, který nemá srdce. Stejně se zachovali podle zpravodajského webu Politico i starostové Palerma, Taranta a Messiny. „Vždy jsme vítali záchranářské lodě a lodě, které zachraňují životy na moři. A teď nepřestaneme,“ uvedl starosta Palerma Leoluca Orlando.

Podle něj Salvini porušuje mezinárodní právo a je to jen důkaz, že Itálie je pod vlivem „extrémně pravicové vlády“. Ani vzpoura starostů pro lodě neziskových organizací nejspíš nic neřeší. V přístavech totiž nesmí zakotvit bez doprovodu italské pobřežní stráže, jejíž rozhodnutí podléhají vládě, nikoliv jednotlivým starostům.

Salvini nadále brání svoje rozhodnutí poukazováním na to, že nikdo jiný než Itálie uprchlíky v podstatě nepřijímá. „Malta nebere nikoho, Francie je vrací na hranice, Španělé brání hranici zbraněmi. Počínaje dneškem Itálie také odmítá obchodování s lidmi a odmítá podporovat byznys s ilegálními migranty,“ uvedl na Facebooku.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1