Vzpoura na jihu. Italští starostové se vzepřeli vládě a chtějí pustit lodě s uprchlíky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vzpoura na jihu. Italští starostové se vzepřeli vládě a chtějí pustit lodě s uprchlíky

Vzpoura na jihu. Italští starostové se vzepřeli vládě a chtějí pustit lodě s uprchlíky

Několik italských starostů se postavilo rozhodnutí ministra vnitra a šéfa Ligy severu Mattea Salviniho. Ten nakázal uzavřít přístavy a nepřijímat lodě, které vezou uprchlíky. Na moři tak zůstaly uvězněny minimálně dvě velké lodě neziskových organizací, které vezou stovky migrantů.

„Neapol je připravena, bez ohledu na peníze, zachránit lidské životy,“ uvedl na sociální síti Twitter starosta Neapole a nazval Salviniho ministrem, který nemá srdce. Stejně se zachovali podle zpravodajského webu Politico i starostové Palerma, Taranta a Messiny. „Vždy jsme vítali záchranářské lodě a lodě, které zachraňují životy na moři. A teď nepřestaneme,“ uvedl starosta Palerma Leoluca Orlando.

Podle něj Salvini porušuje mezinárodní právo a je to jen důkaz, že Itálie je pod vlivem „extrémně pravicové vlády“. Ani vzpoura starostů pro lodě neziskových organizací nejspíš nic neřeší. V přístavech totiž nesmí zakotvit bez doprovodu italské pobřežní stráže, jejíž rozhodnutí podléhají vládě, nikoliv jednotlivým starostům.

Salvini nadále brání svoje rozhodnutí poukazováním na to, že nikdo jiný než Itálie uprchlíky v podstatě nepřijímá. „Malta nebere nikoho, Francie je vrací na hranice, Španělé brání hranici zbraněmi. Počínaje dneškem Itálie také odmítá obchodování s lidmi a odmítá podporovat byznys s ilegálními migranty,“ uvedl na Facebooku.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.