Články odjinud

Vzpoura na jihu. Italští starostové se vzepřeli vládě a chtějí pustit lodě s uprchlíky

Vzpoura na jihu. Italští starostové se vzepřeli vládě a chtějí pustit lodě s uprchlíky

Několik italských starostů se postavilo rozhodnutí ministra vnitra a šéfa Ligy severu Mattea Salviniho. Ten nakázal uzavřít přístavy a nepřijímat lodě, které vezou uprchlíky. Na moři tak zůstaly uvězněny minimálně dvě velké lodě neziskových organizací, které vezou stovky migrantů.

„Neapol je připravena, bez ohledu na peníze, zachránit lidské životy,“ uvedl na sociální síti Twitter starosta Neapole a nazval Salviniho ministrem, který nemá srdce. Stejně se zachovali podle zpravodajského webu Politico i starostové Palerma, Taranta a Messiny. „Vždy jsme vítali záchranářské lodě a lodě, které zachraňují životy na moři. A teď nepřestaneme,“ uvedl starosta Palerma Leoluca Orlando.

Podle něj Salvini porušuje mezinárodní právo a je to jen důkaz, že Itálie je pod vlivem „extrémně pravicové vlády“. Ani vzpoura starostů pro lodě neziskových organizací nejspíš nic neřeší. V přístavech totiž nesmí zakotvit bez doprovodu italské pobřežní stráže, jejíž rozhodnutí podléhají vládě, nikoliv jednotlivým starostům.

Salvini nadále brání svoje rozhodnutí poukazováním na to, že nikdo jiný než Itálie uprchlíky v podstatě nepřijímá. „Malta nebere nikoho, Francie je vrací na hranice, Španělé brání hranici zbraněmi. Počínaje dneškem Itálie také odmítá obchodování s lidmi a odmítá podporovat byznys s ilegálními migranty,“ uvedl na Facebooku.