Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Weber bude lepší než Juncker a má blíž k ČR, říkají čeští europoslanci o kandidátovi na šéfa Komise

Weber bude lepší než Juncker a má blíž k ČR, říkají  čeští europoslanci o kandidátovi na šéfa Komise

Evropská lidová strana (EPP) si dnes zvolila svého volebního lídra do voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou v květnu příštího roku. Lidovci tím zároveň říkají, koho nominují na šéfa Evropské komise, pokud se stanou nejsilnější skupinou v eurovolbách. Němec Manfred Weber, kterého podpořilo téměř 80 % delegátů na kongresu ve finských Helsinkách, se zamlouvá i českým europoslancům, jejichž strany patří do EPP. Pokud by se Weber skutečně stal šéfem příští Komise, mohl by se postarat o to, aby instituce více naslouchala lidem včetně Čechů, říkají.

„Manfred Weber rozumí střední Evropě, zná naši mentalitu a naše potřeby. Bude se snažit sjednocovat východ a západ. Dokázal to mnohokrát při řízení frakce Evropské lidové strany,“ myslí si třeba česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která ještě před kongresem evropských lidovců v Helsinkách nevěděla, koho ve finální volbě podpoří. „Konečné rozhodnutí učiním až v Helsinkách,“ napsala redakci. Nakonec zaškrtla jméno Webera.

Ve finském hlavním městě se ve středu a ve čtvrtek odehrával kongres členů Evropské lidové strany. Česko na něm reprezentovali právě lidovci a také TOP 09 spolu se STAN. Weber v konečném hlasování, které proběhlo dnes, získal 79,2 % hlasů delegátů. Těch na kongresu bylo 758 a volba tzv. spitzenkandidáta, tedy lídra do voleb do Evropského parlamentu na jaře 2019, probíhala tajně.

Weberovým soupeřem byl bývalý finský premiér, který nyní působí v Evropské investiční bance, Alexander Stubb. I přesto, že podle hodnocení mnohých vnesl do kampaně konzervativců svěží vítr, nakonec dokázal přesvědčit pouze 20 % hlasujících.

Bavor, který umí naslouchat

Weber, který vede největší frakci evropských lidovců v Evropském parlamentu, je členem bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) a od roku 2015 jejím místopředsedou. Tento moment je podle českých europoslanců pro Česko důležitý.

„Manfred Weber je europoslanec, konzervativec z bavorské vesnice, který jezdí mezi běžné lidi a má tak k českému publiku mnohem blíž než pan Juncker, u něhož se oprávněně dá mluvit jako o politikovi uzavřeném v bruselské bublině,“ říká k tomu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten o Weberovi mluví jako o politikovi, který „umí naslouchat, je pracovitý a nekonfliktní.“ Zdechovský dále zdůrazňuje, že Weber prosazuje reformu EU, která je podle něj také v zájmu Čechů.

To, že Weber pochází z Bavorska nedaleko českých hranic, je klíčové i pro Luďka Niedermayera z TOP 09, který však přiznal, že volil Stubba. „Weber jasně deklaruje, že jeho koncept je koncept Evropy společné. Ne řízené velkými zeměmi, jejichž dohody respektují ostatní. Důraz na společnou Evropu, která stojí na dohodnutých pravidlech a ne na použití síly a velikosti, je důležité pro střední a menší země EU,“ napsal redakci krátce po hlasování v Helsinkách.

„Weber Česku rozumí, stejně jako střední a východní Evropě,“ připojuje se další europoslanec z KDU-ČSL Pavel Svoboda.

INFOGRAFIKA: Volba šéfa Evropské komiseINFOGRAFIKA: Volba šéfa Evropské komiseautor: INFO.CZ

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) byl další ze sedmera českých poslanců v EPP, který podpořil ve volbě Alexandra Stubba. Přesto považuje Webera za kvalitního kandidáta na šéfa příští Evropské komise.

„Bude-li Weber navržen Evropskou radou na předsedu Komise a budu-li já zvolen znovu europoslancem, podpořím jej bez obav, protože má skvělé předpoklady být vynikajícím předsedou Komise,“ řekl pro INFO.CZ „Umí vyjednávat a ví, jakou hodnotu představuje kompromis,“ dodal. Stubb se podle Polčáka neztratí. „Počítám, že Alexander Stubb nezmizí, ale bude mít místo v týmu EPP. Potřebujeme digitální vizionáře,“ uvedl.

Zvítězí zákulisní dohody?

Manfred Weber je už druhým spitzenkandidátem, který půjde do voleb do Evropského parlamentu jako lídr své politické skupiny a jako jasný adept na šéfa příští Evropské komise, který v úřadu vystřídá Jean-Claudea Junckera. Tento týden se kandidatury za evropské socialisty (S&D) vzdal Slovák Maroš Šefčovič, který podpořil současnou „dvojku“ Evropské komise, prvního místopředsedu Franse Timmermanse.

Proces spitzenkandidátů zavedla Lisabonská smlouva a poprvé v praxi si jej instituce osahaly v roce 2014. Spitzenkandidáti, tedy volební lídři, mají své zastánce i odpůrce a zatím není jisté, zda je instituce pro výběr předsedy Komise využijí i v roce 2019.

Jak už INFO.CZ psalo, s tímto postupem totiž nesouhlasí řada členských států včetně Francie. Platí navíc, že výhrady má i největší země EU Německo. I přesto, že volba šéfa Evropské komise založená na spitzenkandidátech má vést k větší transparentnosti, protože lidé dopředu znají jména kandidátů, existuje obava, že nakonec stejně rozhodnou mocenské souboje a zákulisní dohody, do nichž nikdo nevidí.

Pro doplnění, volby do Evropského parlamentu proběhnou v květnu 2019. Čeští voliči půjdou volit v pátek a v sobotu 24. a 25. května 2019 a vyberou celkem 21 europoslanců. Nepsaná pravidla říkají, že nejsilnější politická skupina získá právo navrhnout svého volebního lídra jako kandidáta na šéfa Komise, kterého ale musí podpořit většina zvolených europoslanců. Následně musí kandidát projít tzv. grilováním před Evropským parlamentem. Evropskou komisi jako celek potvrzuje Evropský parlament a také členské státy, které mají poslední slovo.

„Pouze 32 % lidí věří, že EU jde správným směrem, ale lidovci si jako lídra vyberou pana Webera, který je ztělesněním všeho, co je na EU odpudivého. Ve své řeči předvedl notnou dávku arogance, nepřináší vůbec nic nového, jen fráze o jedné, silnější Evropě – což je ve skutečnosti program dalšího soustředění moci do Bruselu, na úkor členských států a občanů,“ kritizuje volbu evropských lidovců český europoslanec Jan Zahradil (ODS), který se sám uchází o pozici „spitzenkandidáta“ ve frakci Evropských konzervativců a refomistů (ECR).

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232