Z deště pod okap. Itálie zažehnala politickou krizi, ale Evropu děsí dál. Ohrozit může i Česko | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z deště pod okap. Itálie zažehnala politickou krizi, ale Evropu děsí dál. Ohrozit může i Česko

Z deště pod okap. Itálie zažehnala politickou krizi, ale Evropu děsí dál. Ohrozit může i Česko

Pod italským dluhovým kotlem se v posledních dnech pořádně přitápí a brzy může být pořádně horko v celé Evropě. Vysoké zadlužení Itálie je totiž opět pod drobnohledem investorů poté, co se moci v zemi chopily dvě hlavní populistické strany - Hnutí pěti hvězd a Liga. Ty namísto pokračování v trendu úsporných opatřeních ve světle 2 bilionů eur vládního dluhu mají plnou náruč expanzivní fiskální politiky. Chtějí zavést nepodmíněný příjem či snížit věk odchodu do důchodu. Taková opatření však mohou ekonomicky položit nejen Itálii, ale i celou eurozónu. 

Nervozita na trzích byla tento týden všudypřítomná. Itálie se opět dostala do centra dění poté, co to vypadalo že po měsících politické nestability směřuje k předčasným volbám. Tento scénář se sice nakonec nenaplnil, nicméně uchopení moci hlavními populistickými stranami investory příliš neuklidnilo. 

Počet investorů, kteří si myslí, že během příštích měsících dojde k rozpadu eurozóny, tak v květnu vzrostl více než dvojnásobně na 13 procent. Když byli investoři dotazováni konkrétně na Itálii, 11.3 procenta se jich domnívalo, že země během příštího roku euroblok opustí. O měsíc dříve jich přitom na tuto otázku kývlo jen 3.6 procenta.

Jedním z významných ekonomických problémů země je vysoký vládní dluh. Ten se v posledních letech nedaří srazit z úrovně okolo 132 procent výkonu ekonomiky, což je přibližně o 50 procentních bodů více, než jaký je průměr v celé Evropské unii. Dokud italská vláda kooperovala s Evropskou unií a implementovala určitá úsporná opatření, dluh se dařilo držet relativně pod kontrolou. To by se ale mohlo nyní změnit. 

Nové strany totiž daly jasně najevo, že plánují zavést programy, které budou pro rozpočet třetí nejsilnější ekonomiky eurozóny znamenat citelnou ránu. Chtějí třeba zavést základní nepodmíněný příjem pro nejchudší Italy či snížit věk odchodu do důchodu. Kde na to vezmou finance zřejmé není. Investoři se tak oprávněně obávají rozpočtové nezodpovědnosti země, která se na ekonomice celé eurozóny podílí z 15 procent. 

„Investoři nyní vyhodnocují italské dluhopisy jako rizikové a klesající poptávka může způsobit propuknutí dluhové krize,“ varuje Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BHS. Nejvýrazněji je tento vývoj patrný u italských dluhopisů s dvouletou splatností, jejichž úroková sazba za poslední kvartál vzrostla z minus 0.3 procenta na aktuálních 2.6 procent.

Analytici se oprávněně bojí toho, že se nedůvěra na trhu rozšíří i do dalších zemí platících eurem. „V Itálii hrozí propuknutí dluhové krize, která se dominovým efektem může přenést i do dalších států,“ uvažuje Křeček.

Takový scénář prozatím není aktuální – zatímco výnos italských dvouletých dluhopisů tento týden vzrostl téměř o 150 bazických bodů, jejich španělské protějšky reagovaly zdražením jen o 0.07 procentního bodu.

„Nákazu se prozatím daří zadržovat. Myslím, že investoři se na situaci správně dívají jako na problém Itálie. Tedy alespoň prozatím,“ komentovala situaci pro deník New York Times Megan Greenová, hlavní ekonomka společnosti Manulife Asset Management. Sentiment investorů na trzích se nicméně občas mění stejně rychle, jako vítr nad mořem. Zvlášť za situace, když jsou v sázce jejich peníze.

České republice bezprostřední rizika z nejistoty trhů ohledně Itálie nehrozí, absence eura nás do jisté míry chrání. „Z pohledu trhů je riziko bankrotu Itálie již devět let soustavně dramaticky vyšší, než riziko bankrotu České republiky,“ zmínil v této souvislosti ekonom Lukáš Kovanda. V případě, že by se na trzích masivněji rozšířila nedůvěra, mělo by to negativní důsledky i pro Česko. 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.