Z EU bez dohody nevystoupíme, věří Mayová. Obavy ale sílí, vláda se připravuje na černý scénář | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z EU bez dohody nevystoupíme, věří Mayová. Obavy ale sílí, vláda se připravuje na černý scénář

Z EU bez dohody nevystoupíme, věří Mayová. Obavy ale sílí, vláda se připravuje na černý scénář

Britská premiérka Theresa Mayová věří, že dokáže zajistit dohodu o odchodu své země z Evropské unie. V neděli to napsal web deníku The Guardian s odvoláním na zdroje z kabinetu, podle nichž je nekoordinovaný brexit jen málo pravděpodobný. Ministr mezinárodního obchodu Liam Fox ale předtím naznačil, že šance na úspěch vyjednávání v Bruselu vidí mnohem pesimističtěji.

„Nikdy jsem si nemyslel, že je to o moc víc než padesát na padesát, určitě ne o moc víc než šedesát na čtyřicet,“ odpověděl Fox v rozhovoru s The Sunday Times na otázku, jak vysoká je podle něj pravděpodobnost vystoupení Británie z EU bez uzavření patřičné dohody. Za špatné vyhlídky viní Fox „zatvrzelost“ Bruselu.

O brexitu bez dohody v posledních dnech média píší ve stále reálnějších souvislostech a podle zdrojů The Guardian britská vláda zintenzivňuje přípravy na takový scénář. Guvernér britské centrální banky Mark Carney před několika dny popsal šance na toto vyústění jako „nepříjemně vysoké“.

Deník The Daily Telegraph dnes na titulní stránce otiskl názory nejmenovaných vládních náměstků, podle nichž by neřízený brexit porušoval pravidla samotné EU. Odkazují přitom na osmý článek Lisabonské smlouvy, který stanovuje, že „Unie rozvíjí se zeměmi ve svém sousedství výsadní vztahy s cílem vytvořit prostor prosperity a dobrých sousedských vztahů, založený na hodnotách Unie a vyznačující se úzkými a mírovými vztahy spočívajícími na spolupráci“.

Mayová se v minulosti nechala slyšet, že žádná dohoda by pro Británii byla lepší než špatná dohoda, Downing Street ale ujišťuje, že předsedkyně vlády věří v dosažení „dobré dohody“. „Dva roky firmám říkáme, že odchod bez dohody nenastane, a stále věříme, že je to velmi málo pravděpodobné, ale ta šance není nulová, takže se vláda musí připravit,“ citoval The Guardian zdroj z britské vlády.

Vystoupení Británie z EU je plánováno na 29. březen 2019, podle dosavadní dohody mezi oběma stranami ale bude následovat 21měsíční přechodné období, během nějž zřejmě budou v Británii stále platit unijní právní předpisy. Dohodu o odchodu chtějí Londýn a Brusel dokončit do října, přičemž podle hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera už panuje shoda asi na 80 procentech textu. Nedořešená zůstává zejména otázka režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Další kolo vyjednávání mezi zástupci Británie a Evropské komise se čeká příští týden.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.