„Za socialismu bylo líp.“ Slováci stále nostalgicky vzpomínají na život před rokem 89

HalfPageAd-1

ČTK, pav

11. 05. 2018 • 14:05

Na Slovensku nadále převažuje nostalgie po životě v období socialismu, byť stoupá podíl obyvatel země, podle nichž se v současnosti žije lépe. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, který pro nevládní Konzervativní institut M.R. Štefánika provedla agentura Focus.

Mobile-rectangle-3

Letos v dubnu 42,6 procenta respondentů uvedlo, že lidem se žilo lépe před pádem komunistického režimu v tehdejším Československu v roce 1989. Naopak zhruba třetina (32,1 procenta) dotazovaných si myslí, že lépe se žije v současnosti.

Podle institutu byl v roce 2001 rozdíl mezi oběma tábory ještě větší. Tehdy život před takzvanou sametovou revolucí upřednostňovalo v sondáži až 61,9 procenta dotazovaných, opačný názor mělo jen 12,8 procenta obyvatel.

Na Slovensku v posledních letech stoupla životní úroveň, když se zvýšila průměrná mzda a naopak nezaměstnanost klesla na historické minimum.

Nostalgie po životě před rokem 1989 je oproti průměru vyšší u starších obyvatel, dále u respondentů s nižším vzděláním a u nekvalifikovaným pracovníků. Z hlediska volebních preferencí jde hlavně o voliče vládních stran Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica a Slovenské národní strany.

SDÍLET

Billboard-bottom-1