Články odjinud

„Za socialismu bylo líp.“ Slováci stále nostalgicky vzpomínají na život před rokem 89

„Za socialismu bylo líp.“ Slováci stále nostalgicky vzpomínají na život před rokem 89

Na Slovensku nadále převažuje nostalgie po životě v období socialismu, byť stoupá podíl obyvatel země, podle nichž se v současnosti žije lépe. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, který pro nevládní Konzervativní institut M.R. Štefánika provedla agentura Focus.

Letos v dubnu 42,6 procenta respondentů uvedlo, že lidem se žilo lépe před pádem komunistického režimu v tehdejším Československu v roce 1989. Naopak zhruba třetina (32,1 procenta) dotazovaných si myslí, že lépe se žije v současnosti.

Podle institutu byl v roce 2001 rozdíl mezi oběma tábory ještě větší. Tehdy život před takzvanou sametovou revolucí upřednostňovalo v sondáži až 61,9 procenta dotazovaných, opačný názor mělo jen 12,8 procenta obyvatel.

Na Slovensku v posledních letech stoupla životní úroveň, když se zvýšila průměrná mzda a naopak nezaměstnanost klesla na historické minimum.

Nostalgie po životě před rokem 1989 je oproti průměru vyšší u starších obyvatel, dále u respondentů s nižším vzděláním a u nekvalifikovaným pracovníků. Z hlediska volebních preferencí jde hlavně o voliče vládních stran Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica a Slovenské národní strany.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud