„Za socialismu bylo líp.“ Slováci stále nostalgicky vzpomínají na život před rokem 89 | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Za socialismu bylo líp.“ Slováci stále nostalgicky vzpomínají na život před rokem 89

„Za socialismu bylo líp.“ Slováci stále nostalgicky vzpomínají na život před rokem 89

Na Slovensku nadále převažuje nostalgie po životě v období socialismu, byť stoupá podíl obyvatel země, podle nichž se v současnosti žije lépe. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, který pro nevládní Konzervativní institut M.R. Štefánika provedla agentura Focus.

Letos v dubnu 42,6 procenta respondentů uvedlo, že lidem se žilo lépe před pádem komunistického režimu v tehdejším Československu v roce 1989. Naopak zhruba třetina (32,1 procenta) dotazovaných si myslí, že lépe se žije v současnosti.

Podle institutu byl v roce 2001 rozdíl mezi oběma tábory ještě větší. Tehdy život před takzvanou sametovou revolucí upřednostňovalo v sondáži až 61,9 procenta dotazovaných, opačný názor mělo jen 12,8 procenta obyvatel.

Na Slovensku v posledních letech stoupla životní úroveň, když se zvýšila průměrná mzda a naopak nezaměstnanost klesla na historické minimum.

Nostalgie po životě před rokem 1989 je oproti průměru vyšší u starších obyvatel, dále u respondentů s nižším vzděláním a u nekvalifikovaným pracovníků. Z hlediska volebních preferencí jde hlavně o voliče vládních stran Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica a Slovenské národní strany.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.