Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za všechno zlo nemůže Brusel. Jak číst Macronův projev v Evropském parlamentu?

Za všechno zlo nemůže Brusel. Jak číst Macronův projev v Evropském parlamentu?

Největší chybu, kterou by Evropa mohla udělat, je, že opustí model demokracie, který ji zajistil desetiletí míru a prosperity. Zároveň ale musí myslet na budoucnost a o svou křehkou demokracii pečovat. „Obviňovat Brusel z každého zla by bylo pohodlné, ale k řešení žádného problému to nepřispěje,“ řekl dnes ve Štrasburku, kde tento týden zasedá Evropský parlament, francouzský prezident Emmanuel Macron. Redakce INFO.CZ byla při tom. Co dalšího v proslovu zaznělo?

„Chci patřit ke generaci, která bude hájit evropskou svrchovanost, za kterou jsme bojovali. Nechci být součástí blouznící generace, která zapomíná na svou vlastní historii,“ předstoupil před evropské poslance chvíli po desáté hodině dopoledne francouzský prezident Emmanuel Macron. Přednesl zhruba dvacetiminutový projev a vyzval poslance, aby s ním diskutovali.

Co Macron řekl?

Jedinečný evropský model

Demokracie, která je chloubou starého kontinentu, je něco, na co by Evropa měla být pyšná a měla by o ni pečovat. „Neustoupím fascinacím autoritářskými režimy. Nesmíme přestat lpět na demokracii,“ řekl francouzský prezident. Evropský model demokracie je podle jeho slov ve světě jedinečný, protože „kombinuje vášeň pro svobodu, rovnost a pochopení pro rozmanitost jazyků, území nebo myšlenek.“

Evropský parlament, na jehož půdě Macron promluvil, podle něj symbolizuje to, že se po skončení druhé světové války znesvářené národy sešly a byly schopny spolu diskutovat. „Neměli bychom to brát jako hotovou věc. Museli jsme ujít dlouhou cestou, než jsme něčeho takového dokázali,“ řekl. 

Vinu nenese jen „zlý Brusel“

Evropská unie není dokonalá a zaslouží si reformu, všechno zlo ale není možné svádět na Brusel a Štrasburk, tedy dvě „hlavní města“ unijních institucí. Podle francouzského prezidenta by něco takového bylo pouze „pohodlnou hrou“, která by však nepřinesla řešení žádného problému.

Macron řekl, že evropští politici musí pracovat na tom, aby ukázali lidem, že je dokáží chránit a že dovedou reagovat na jejich obavy. „Populisté nabízejí jen hněv. My ale musíme naslouchat a ptát se lidí, co potřebují,“ řekl. 

Konzultace s lidmi

Francouzský prezident Macron už dříve oznámil, že chce vést s lidmi konzultace o tom, kam by Evropa měla v budoucnu směřovat. Svůj úmysl zopakoval i dnes před evropskými poslanci. „Chceme si takto uvědomit, co nás spojuje a co nás rozděluje. Je to způsob, jak hledat společné odpovědi na nelehké otázky,“ uvedl během svého projevu. Odpoledne ho čeká podobná debata ve Francii, po níž budou následovat další státy včetně Česka. 

Hmatatelné výsledky do jara 2019

Na jaře příštího roku proběhnou po celé Evropě volby do Evropského parlamentu, které narážejí na stále nižší zájem voličů. EU i proto musí maximálně usilovat o to, aby do voleb, které jsou naplánované na 23. až 26. května, naservírovala lidem jasné a hmatatelné výsledky.

Podle Macrona je předně třeba odblokovat diskusi o reformě společné azylové politiky EU – konkrétně by EU měla mít program, který by přímo finančně podporoval místní samosprávy přijímající migranty. Dále je třeba pracovat na reformě hospodářské a měnové unie, zajistit potravinovou bezpečnost, bojovat proti klimatické změně a postupovat k tzv. sociální Evropě.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744